🚚 Dostawa powyżej 150 zł za 6,99 PLN | Darmowa dostawa od 400 zł.| Zamów do godz. 13 -> Wysyłka tego samego dnia

Jak usuwać przebarwienia nazębne?

2022-10-17
Jak usuwać przebarwienia nazębne?

Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie każdego. Nic w tym dziwnego, gdyż ma silny wpływ na samopoczucie i postrzeganie siebie wśród innych. Jednak spożywanie niektórych pokarmów i złe nawyki higieniczne mogą przyczyniać się do powstawania brzydkich plam na uzębieniu. Chcesz wiedzieć, jak usunąć przebarwienia na zębach? Oto garść wskazówek, dzięki którym skutecznie pozbędziesz się nieestetycznych plamek.

Spis treści:

 1. Przebarwienia na zębach – jakie są przyczyny?
 2. Przebarwienia na zębach – jakie są rodzaje?
 3. Jak usunąć przebarwienia na zębach?
 4. Skalling i piaskowanie jako skuteczny sposób na przebarwienia na zębach
 5. Polerowanie szkliwa jako metoda na plamy na zębach
 6. Wybielanie – sprawdzony sposób na przebarwienia zębów
 7. Usuwanie przebarwień na zębach – domowe sposoby
 8. Szczoteczka soniczna a przebarwienia na zębach

Przebarwienia na zębach – jakie są przyczyny?

Istnieje kilka czynników, które determinują kolor Twoich zębów. Najważniejsza jest grubość szkliwa – im cieńsza, tym bardziej żółte uzębienie. Za normalne uznaje się zęby od barwy mlecznobiałej do żółtobrunatnej. Czasami jednak uśmiech przyćmiewają pojedyncze i brzydkie plamy. Są to przebarwienia, które mogą pokryć część lub całość zęba. Oto najważniejsze przyczyny powstania tego typu zmian na uzębieniu.

 • niezachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej;
 • unikanie przeglądów dentystycznych;
 • nagromadzenie się kamienia nazębnego i osadu;
 • próchnica;
 • palenie papierosów;
 • spożywanie kawy, herbaty, czerwonego wina, coca-coli i niektórych owoców;
 • przyjmowanie leków na nadciśnienie i alergię;
 • przyjmowanie antybiotyków z grupy tetracyklin;
 • choroba tarczycy, porfiria, hiperbilirubinemia, fluoroza;
 • wiek – szkliwo z upływem lat ściera się, odsłaniając ciemniejszy kolor zębiny, który uwarunkowany jest genetycznie;
 • picie wywarów z niektórych ziół;
 • zmiany zapalne miazgi zęba;
 • zaburzenia hormonalne.

Przebarwienia na zębach – jakie są rodzaje?

Przebarwienia na uzębieniu mogą mieć różne kolory. Do najbardziej popularnych zmian zaliczyć można:

 • białe plamy na zębach – tego typu zmiany powstają najczęściej na skutek demineralizacji szkliwa i ubytku wapnia z jego powierzchni pod wpływem działania cukrów i kwasów zawartych w pożywieniu. Przyczyną przebarwień jest także aktywność bakterii znajdujących się w tworzącej się płytce nazębnej. Białe przebarwienia na zębach często świadczą również o rozwijającej się próchnicy. Jeśli zauważysz białe plamki na zębach, koniecznie udaj się na konsultację do stomatologa.
 • brązowe plamy na zębach – zazwyczaj tego typu przebarwienia zębów są objawem zaawansowanej fluorozy. Ciemne plamy mogą być spowodowane także przez aparat ortodontyczny, służący korekcji zgryzu. Urządzenie ulega zabrudzeniu od barwników, które znajdują się w napojach i jedzeniu, a następnie oddają kolor zębom. Brązowe przebarwienia na zębach pojawiają się także w wyniku palenia papierosów czy spożywania czerwonego wina.
 • czarne plamy na zębach – takie zamiany to konsekwencja procesów związanych z regularnym piciem kawy i herbaty, a także nałogowym paleniem papierosów. W podobny sposób objawia się próchnica w zaawansowanym stadium.

Jak usunąć przebarwienia na zębach?

Nie ma wątpliwości, że przebarwione zęby wyglądają nieestetycznie i mogą prowadzić do pogorszenia się samopoczucia. Kiedy więc pojawia się ten tego typu problem związany z uzębieniem, powinieneś poszukać skutecznego sposobu na jego przezwyciężenie. Usuwanie przebarwień na zębach może odbyć się między innymi poprzez zabiegi higienizacji w gabinecie dentystycznym. Dzięki nim możliwe jest skuteczne usunięcie nagromadzonej płytki nazębnej. Sprawdź, na czym polega skaling, piaskowanie i polerowanie szkliwa.

Skalling i piaskowanie jako skuteczny sposób na przebarwienia na zębach

Aby usunąć przebarwienia na zębach, stomatolog może zalecić skalling. Ten zabieg ma na celu usunięcie kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków. Z kolei piaskowanie polega na usuwaniu osadu nazębnego, stosując ziarenka specjalnego piasku. Ta druga metoda doskonale sprawdza się podczas usuwania przebarwień po papierosach i płytki nazębnej z trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Oba zabiegi zaleca się przeprowadzać co 6 miesięcy dla zachowania właściwej higieny jamy ustnej. Po zabiegach należy unikać spożywania barwiących produktów, takich jak kawa, herbata, wino, jagody i buraki.

Polerowanie szkliwa jako metoda na plamy na zębach

Polerowanie zębów to kolejna ze sprawdzonych metod na usunięcie przebarwienia zębów w gabinecie dentystycznym. Lekarz po wcześniejszym zbadaniu stanu jamy ustnej i zlikwidowaniu ubytków może przeprowadzić zabieg usuwania kamienia nazębnego, a następnie przystąpić do polerowania. Aby wzmocnić efekt zabiegu, stomatolog może również dodatkowo wybielić martwe zęby od wewnątrz.

Wybielanie – sprawdzony sposób na przebarwienia zębów

Gdy plamki na zębach są w zaawansowanym stadium, skuteczne jest tylko wybielanie. W wielu gabinetach stomatologicznych zabieg przeprowadza się przy wykorzystaniu nadtlenku wodoru lub nadtlenku mocznika. Związki te aktywują się światłem lasera lub specjalnej lampy, która emituje niebieskie światło. Wówczas zachodzi proces utleniania się, dzięki któremu zęby stają się bielsze. Niezwykle istotne jest to, że wybielania zębów nie można przeprowadzać zbyt często. Nadmierne korzystanie z tego typu zabiegów może przyczynić się do uszkodzenia szkliwa.

Usuwanie przebarwień na zębach – domowe sposoby

Wiele osób zastanawia się, jak usunąć przebarwienia na zębach w domowych warunkach. W aptekach, drogeriach i sklepach internetowych takich jak DomowyStomatolog.pl znajdziesz preparaty, które pomagają pozbyć się przebarwień i delikatnie rozjaśnić zęby. Do najbardziej popularnych środków należą wybielające pasty. Tego typu preparaty wyróżniają się większą ścieralnością od tradycyjnych produktów. Co więcej, w składzie środków są zawarte substancje o działaniu wybielającym. Wybierając pastę na plamy na zębach, należy pamiętać, by preparat miał wskaźnik ścieralności mniejszy niż 100. Produkty o wyższej wartości stosowane przez długi czas mogą być szkodliwe. Wśród środków znajdziesz zarówno te o działaniu uniwersalnym, jak i pasty dla palaczy, osobom o wrażliwych dziąsłach, alergikom i homeopatom.

Doskonałym domowym sposobem na uniknięcie i pozbycie się przebarwień na zębach, jest stosowanie zdrowej diety, regularne i staranne szczotkowanie, płukanie jamy ustnej, a także stosowanie nici dentystycznej.

Szczoteczka soniczna a przebarwienia na zębach

Pomocnym urządzeniem w walce z zewnętrznymi przebarwieniami zębów może okazać się szczoteczka soniczna. Tego typu sprzęt do czyszczenia uzębienia wykonuje dziesiątki tysięcy ruchów na minutę, pomagając tym samym czyścić zęby dynamicznie i skutecznie za pomocą fal dźwiękowych. Na szczególną uwagę zasługuję modele z technologią jonową, które zostały wyposażone w tryb wybielający. Takie urządzenia dają niesamowity efekt rozjaśnienia zębów bez użycia pasty. Co więcej, jej stosowanie pozwala ograniczyć ryzyko pojawienia się zmian kolorystycznych w przyszłości.

Podsumowanie

Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu osób. Ze zmianami kolorystycznymi można walczyć na różne sposoby, jednak nie należy zapominać, że każda z metod wymaga konsultacji z lekarzem stomatologiem. Jeśli szukasz wysokiej jakości past do zębów czy szczoteczek sonicznych, które pozwolą Ci zadbać o piękny uśmiech, koniecznie zajrzyj do naszego sklepu online DomowyStomatolog.pl.

Przeczytaj także:

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2138 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-24
Szybka dostawa dobrego towaru. Polecam.
2024-03-12
Wszytsko git, blyskawiczna wysylka
pixel