Co zrobić, gdy krwawią dziąsła? Przyczyny krwawienia i leczenie
Krwawiące dziąsła to dosyć popularna dolegliwość, która niestety jest bagatelizowana. Wielu osobom wydaje się bowiem, że pojawiająca się krew to wynik mechanicznego uszkodzenia, do którego doszło w trakcie mycia zębów, a dziąsło szybko się zregeneruje. Jeżeli jednak w trakcie zabiegów higienicznych jamy ustnej, pojawiają się częste krwawienia z dziąseł, nie należy tego lekceważyć. Może to być bowiem sygnał, że organizm zmaga się z chorobą i dolegliwość niekoniecznie musi mieć związek ze stanem jamy ustnej.
- Krwawiące dziąsła – jakie są przyczyny?
- Krwawienie z dziąseł w ciąży - powody
- Choroba z krwawieniem dziąseł – parodontoza
- Co na krwawiące dziąsła? Leczenie
- Leczenie krwawiących dziąseł domowymi sposobami
- Leczenie krwawiących dziąseł w gabinecie stomatologicznym
- Krwawienie dziąseł – jak temu zapobiec?
Krwawiące dziąsła – jakie są przyczyny?
Dziąsła mogą krwawić z wielu przyczyn. Pierwszą i najczęściej występującą, jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Niedokładnie usuwana płytka bakteryjna, nieprzerwanie gromadzi się na zębach i linii dziąseł. Jej nadmiar może prowadzić natomiast do zapalenia, stąd też krwawienie z dziąseł. Nienależyte dbanie o stan swojego uzębienia, w tym także nieodpowiednie czyszczenie zębów, mogą prowadzić do paradontozy. Choroba ta w początkowej fazie objawia się właśnie krwawiącymi dziąsłami w trakcie mycia zębów, a nawet podczas jedzenia.
Istnieje kilka przyczyn krwawienia dziąseł, które nie mają związku ze zdrowiem jamy ustnej. Są to:
- Otarcia mechaniczne,
- Niedobór witamin,
- Zaburzenia krzepnięcia,
- Cukrzyca,
- Anemia,
Krwawienie dziąseł może także dokuczać osobom, które stosują protezę zębową. Najczęściej dzieje się tak w sytuacji, gdy nie jest ona dobrze dopasowana. Sposób na rozwiązanie tego problemu to wizyta u protetyka, który dopasuje starą protezę lub wykona nową.
Krwawienie z dziąseł w ciąży - powody
Kobiety w ciąży nierzadko skarżą się na krwawiące dziąsła i jest to dosyć powszechne zjawisko. Ze względu na zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie ciężarnych pań, są one bardziej podatne na występowanie zapalenia w tym obszarze. Z tego też powodu, kobiety oczekujące dziecka, powinny zwrócić jeszcze większą uwagę na odpowiednią higienę jamy ustnej.
Ponadto, warto wiedzieć, że zmiany hormonalne, które zwiększają wrażliwość dziąseł, mają miejsce także w okresie menopauzy. Również w takiej sytuacji kobiety są podatne na zapalenia dziąseł i towarzyszące im krwawienie.
Choroba z krwawieniem dziąseł – parodontoza
Parodontoza czyli choroba z krwawieniem dziąseł, zwana również zapaleniem przyzębia, to przewlekła dolegliwość, która atakuje dziąsła, a także tkanki otaczające ząb. Główną przyczyną jej rozwoju, jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Płytka nazębna, która sukcesywnie gromadzi się na zębach, ulega stopniowemu przekształcaniu w kamień nazębny. Ten natomiast stanowi siedlisko chorobotwórczych bakterii. Po pewnym czasie rozwijają się stany zapalne, a także powstają kieszonki przyzębia, do których przedostają się bakterie, które dokonują stopniowych zniszczeń. Dewastacji ulegają odsłonięte korzenie, a także struktury odpowiedzialne za utrzymanie zęba w zębodole. To natomiast przyczynia się do większej ruchomości zębów i w konsekwencji ich wypadania.
Parodontoza jest niestety bagatelizowana w początkowym stadium swojego rozwoju. Osoby, których dotyka, lekceważą zaczerwienione i opuchnięte dziąsła, posmak krwi w ustach wynikający z krwawienia dziąseł oraz odkryte szyjki zębowe.
Co na krwawiące dziąsła? Leczenie
Krwawiące dziąsła to pierwsza oznaka tego, że należy lepiej zatroszczyć się o zdrowie swoich zębów, a także całego organizmu. Ze względu na fakt, że powodów pojawiającej się krwi w tym obszarze może być wiele, na początku można spróbować uporać się z nimi domowymi sposobami. Jeżeli natomiast działania okażą się nieskuteczne, wówczas należy udać się do gabinetu stomatologicznego, który oceni kondycję zębów i dziąseł, a także przepisze odpowiedni lek na krwawiące dziąsła. Oczywiście plan leczenia zostanie wdrożony wyłącznie w sytuacji, gdy powodem pojawiające się krwi będzie stan zębów pacjenta oraz dziąseł.
Leczenie krwawiących dziąseł domowymi sposobami
Pierwszym z powodów, dla których dziąsła mogą krwawić, jest zbyt energiczne czyszczenie zębów, powodujące uszkodzenia tkanki dziąseł. Sposobem na to będzie zmniejszenie intensywności szczotkowania i robienie tego w bardziej delikatny sposób. Ponadto, dobrym rozwiązaniem okaże się także pasta na krwawiące dziąsła, która poprawi ich kondycję i spowoduje wzmocnienie. Warto zaopatrzyć się również w płyn o płukania jamy ustnej. Wspiera on bowiem utrzymanie jej należytej higieny.
Jeżeli powodem wystąpienia krwawienia z dziąseł jest zapalenie dziąseł lub przyzębia, warto w takiej sytuacji sięgnąć po płukanki ziołowe, które wspomogą proces gojenia. Dodatkowo, należy mieć na uwadze również, że tego typu objawy mogą być oznaką niedoboru witamin, przede wszystkim K i C. Wówczas należy włączyć do swojej codziennej diety produkty spożywcze zawierające je w swoim składzie lub sięgnąć po suplementy diety.
Leczenie krwawiących dziąseł w gabinecie stomatologicznym
Jeżeli domowe sposoby zawodzą, a dziąsła wciąż krwawią, trzeba pójść o krok dalej, aby móc uporać się z tym problemem. Zatem co na krwawiące dziąsła będzie bardziej skuteczne? Odpowiedź na to pytanie brzmi – wizyta u stomatologa. Leczenie tego typu dolegliwości w gabinecie dentystycznym, opiera się przede wszystkim na oczyszczeniu zębów ze złogów. Stomatolog może również podjąć decyzję o wygładzeniu korzeni, czego efektem będzie zminimalizowanie odkładania się płytki nazębnej. Jeżeli stan zapalny jest poważny, lekarz może także przepisać antybiotyk.
Warto wiedzieć również o tym, że w leczeniu chorób dziąseł oraz przyzębia specjalizuje się przede wszystkim periodontolog. Jeżeli zatem pacjent nie ma pewności, co jest przyczyną jego dolegliwości, może odwiedzić również gabinet tego specjalisty.
Krwawienie dziąseł – jak temu zapobiec?
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, krew z dziąsła może być objawem nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, ale również wielu chorób, niezwiązanych z kondycją zębów i dziąseł. Warto jednak pamiętać o tym, że podstawą zdrowego uśmiechu jest właściwa pielęgnacja.
- Zęby należy szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie, przez minimum 3 minuty,
- Warto stosować nić dentystyczną do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych,
- Pomocne okaże się również stosowanie płynu do płukania,
- Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w irygator wodny.
Poza odpowiednim dbaniem o kondycję jamy ustnej, należy pamiętać także o regularnych wizytach u dentysty. Pozwoli to na szybkie wykrycie ewentualnych problemów ze zdrowiem zębów i dziąseł. Ponadto, przynajmniej raz do roku, warto korzystać z zabiegów higienizacji zębów, przeprowadzanych przez stomatologa. Ich celem jest oczyszczenie zębów ze szkodliwej płytki oraz kamienia nazębnego.
Sprawdź również:
Szczoteczki miękkie Płyny na nadwrażliwość zębów Pasty ortodontycznePrzeczytaj także:
- Ból zęba mądrości – sprawdzone sposoby na złagodzenie bólu ósemek
- Dlaczego na dziąśle pojawia się ropień i jak go leczyć?
- Jak poradzić sobie z bólem zęba z dziurą?
- Zapalenie okostnej zęba – przyczyny, objawy, leczenie?
- Jak wzmocnić szkliwo i zapobiegać jego ścieraniu?
- 10 porad, jak prawidłowo dbać o zęby i zawsze zachwycać uśmiechem?