Darmowa dostawa od 400,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

10 porad, jak prawidłowo dbać o zęby i zawsze zachwycać uśmiechem

2022-07-13
10 porad, jak prawidłowo dbać o zęby i zawsze zachwycać uśmiechem

Piękny, zdrowy, biały uśmiech to marzenie każdego. Zadbane zęby stanowią niewątpliwy atut i są nieodłącznym elementem atrakcyjności, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. By jednak zachwycały, konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Jak prawidłowo dbać o zęby? Co zrobić, żeby zęby się nie psuły? Odpowiedź na te i więcej pytań znajdziecie w artykule.

Prawidłowa higiena jamy ustnej to nieodłączny element dbania o piękny uśmiech. Zdrowie zębom zapewnia nie tylko ich mycie i nitkowanie, ale w dużej mierze nasz styl życia. By zatem cieszyć zdrowym i atrakcyjnym uzębieniem, należy podejść do tematu kompleksowo. Oto kilka cennych wskazówek, jak dbać o zęby na co dzień i co robić, by zachować ich zdrowie na długo.

Spis treści:

  1. Jak często myć zęby?
  2. Jak długo myć zęby?
  3. Dlaczego mycie zębów przed snem jest takie ważne?
  4. Szczoteczka do zębów – jaką wybrać?
  5. Jak myć zęby?
  6. Jaką pastę od zębów wybrać?
  7. Jak dbać o zęby, żeby były białe?
  8. Jak dbać o zęby palacza?
  9. Jak dbać o zęby w ciąży?
  10. Co najbardziej niszczy zęby?

Jak często myć zęby?

Podstawą dbania o zęby jest oczywiście ich mycie. Należy je przeprowadzać minimum 2 razy dziennie – rano i wieczorem przed snem. Dodatkowo, jeśli istnieje taka potrzeba, zęby można myć po każdym posiłku. Należy jednak pamiętać, by nie czyścić ich bezpośrednio po spożyciu kwaśnych napojów i pokarmów. Wynika to z faktu, że kwasy demineralizują szkliwo, co czyni je wrażliwe na uszkodzenia. Wówczas od szczotkowania należy wstrzymać się minimum pół godziny od posiłku.

Jak długo myć zęby?

Zęby należy myć co najmniej 3 minuty, jeśli używamy szczoteczki manualnej i 2 minuty w przypadku szczoteczek elektrycznych, w tym sonicznych. Stosowanie wersji elektrycznych zdecydowanie ułatwia sprawę, gdyż najnowsze modele same odmierzają czas działania. Nie musimy więc patrzeć na zegarek podczas mycia zębów. Urządzenie samo się wyłączy, kiedy czas upłynie.

Dlaczego mycie zębów przed snem jest takie ważne?

Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie, co zrobić, żeby zęby się nie psuły. Jednym ze skuteczniejszych sposobów jest zawsze dokładne ich mycie przed pójściem spać. Dlaczego to takie ważne? W nocy organizm produkuje mniej śliny, która stanowi naturalną ochronę dla uzębienia. Zapewnia odpowiednie pH w ustach, co zabezpiecza przed namnażaniem się bakterii i tworzeniem płytki nazębnej. Ponadto rozprowadza także jony wapnia i fosforu. Mniej śliny podczas snu zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy, dlatego szczotkowanie zębów przed snem to absolutna konieczność, nawet, gdy jesteśmy bardzo zmęczeni.

Szczoteczka do zębów – jaką wybrać?

Nie da się ukryć, że utrzymanie zdrowych zębów wymaga regularnej i prawidłowej higieny jamy ustnej, do której będziemy potrzebować dobrej jakości szczoteczki do zębów. Wiele osób waha się między manualną wersją, a elektryczną. Z pewnością użytkowanie szczoteczki elektrycznej jest wygodniejsze, szybsze i skuteczniejsze. Nie oznacza to jednak, że modelem manualnym nie da się dokładnie wyczyścić zębów. Wymaga to jednak nieco więcej czasu oraz dokładniejszej techniki. Jeśli decydujemy się na szczoteczkę manualną, najlepiej wybrać taką z miękkim lub średnim włosiem. Twarde szczoteczki mogą podrażniać dziąsła, wywołując ich krwawienie.Jeśli natomiast preferujemy szczoteczki elektryczne, mamy do wyboru bardzo szeroką gamę produktów. Na rynku dostępne są szczoteczki soniczne, które obecnie cieszą się ogromną popularnością. W profesjonalnych sklepach, takich jak Domowystomatolog.pl znaleźć można też szczoteczki ultradźwiękowe oraz zupełną nowość – szczoteczki jonowo-soniczne. Te ostanie posiadają dodatkowe właściwości antybakteryjne, które gwarantują skuteczniejsze usuwanie płytki nazębnej i ochronę przed próchnicą.

Jak myć zęby?

Kolejną odpowiedzią na pytanie, jak utrzymać zdrowe zęby, jest prawidłowa technika ich mycia. Tu bardzo ważna jest precyzja i dokładność. Okazuje się, że wiele osób, bez względu na to, jakiej szczoteczki do zębów używa, robi to niechlujnie i zbyt krótko. A stąd już prosta droga do namnażania się bakterii w jamie ustnej, tworzenia się płytki nazębnej, która z czasem może przekształcić się w kamień i próchnicę. Oto krótki przepis na efektywne mycie zębów:

  • Zanim zaczniesz myć zęby, przepłucz jamę ustną wodą
  • Następnie na zwilżoną szczoteczkę nałóż niewielką ilość pasty (wystarczy wielkość ziarnka grochu)
  • Rozpocznij mycie od zewnętrznych części zębów
  • Jeśli myjesz zęby manualną szczoteczką, wykonuj ruchy okrężne i wymiatające
  • Jeśli myjesz je szczoteczką elektryczną, pamiętaj, by jedynie przesuwać główkę urządzenia po zębach – rób to wolno i precyzyjnie, nie przyciskaj za mocno szczoteczki
  • Po umyciu zębów z zewnątrz, przejdź do ich wnętrza
  • Należy umyć delikatnie także części dziąsła znajdujące się bezpośrednio nad zębami
  • Myjąc zęby trzonowe, staraj się sięgać szczoteczką jak najdalej, by nie ominąć żadnego zakamarka, jest to szczególnie ważne w przypadku ósemek
  • Nie zapominaj o wyczyszczeniu języka, możesz do tego użyć specjalnej skrobaczki
  • Na koniec dokładnie wypłucz usta wodą i wypluj pozostałości pasty
  • Po umyciu zębów wykonaj nitkowanie – za pomocą nici dentystycznej oczyścisz każdą przestrzeń międzyzębową
  • Na koniec możesz przepłukać jamę ustną specjalistycznym płynem do płukania

Jaką pastę od zębów wybrać?

Dobrej jakości szczoteczka do zębów to podstawa prawidłowej higieny jamy ustnej. Jednak oprócz niej równie ważne jest to, jaką pastę do zębów wybierzemy. Przede wszystkim należy pamiętać, by nie używać cały czas tego samego produktu, a zmieniać go od czasu do czasu. Nawet bowiem najlepsza pasta do zębów, nie jest w stanie zapewnić zębom wszystkiego. Na rynku znajdziemy specjalistyczne produkty przeznaczone do różnych celów. Do najpopularniejszych rodzajów past należą:

  • Pasty bez fluoru
  • Pasty antybakteryjne
  • Pasty dla dzieci i niemowląt
  • Pasty dla palaczy i kawoszy
  • Pasty do fluoryzacji
  • Pasty ortodontyczne
  • Pasty na kamień nazębny i osad
  • Pasty na nadwrażliwość zębów
  • Pasty na nieświeży oddech
  • Pasty na suchość w ustach
  • Pasty na zapalenie dziąseł
  • Pasty na parodontozę
  • Naturalne pasty do zębów
  • Pasty przeciw próchnicy
  • Pasty z hydroksyapatytem
  • Pasty wybielające
  • Czarne pasty do zębów z węglem
  • Pasty do szczoteczek sonicznych
  • Pasty z ksylitolem
  • Pasty bez SLS
  • Pasty do implantów
  • Pasty z chlorheksydyną
  • Jak widać, jest tego sporo, a każdy z produktów, charakteryzuje się innym składem. Jeśli posiadamy zatem jakąś konkretną dolegliwość jamy ustnej, warto wybrać pastę do zębów właśnie jej dedykowaną, wówczas mamy pewność, że dbamy o nasze uzębienie w możliwe najlepszy sposób.

    Jak dbać o zęby, żeby były białe?

    Jednym z głównych problemów estetycznych w kwestii uzębienia jest jego niewystarczająca biel. Nawet osoby, które mają zdrowe i ładne zęby, często narzekają na ich niezbyt atrakcyjny kolor. Odpowiedź na pytanie, jak dbać o zęby, żeby były białe nie jest prosta. Warto jednak zacząć od wyeliminowania czynników, które negatywnie wpływają na kolor uzębienia. Należą do nich:

    • Nadmierne spożywanie kawy, herbaty i innych napojów zawierających silne barwniki np. czerwone wino
    • Palenie papierosów
    • Płukanie ust płynami z chlorheksydyną
    • Niewystarczająca higiena jamy ustnej

    Jeśli więc marzymy o białych zębach, w pierwszej kolejności należy wyeliminować wyżej wymienione czynniki. Z kolei, by przywrócić zębom atrakcyjny wygląd, warto sięgnąć po specjalne pasty wybielające. Uważajmy jednak, by nie stosować ich zbyt długo, bo niektóre ich składniki mogą negatywnie oddziaływać na szkliwo. By wzmocnić efekt wybielania, można zastosować również płyny wybielające do płukania ust, specjalne żele, paski czy nakładki na noc. W sklepach z akcesoriami dentystycznymi można znaleźć spory wybór tego rodzaju asortymentu.

    Jak dbać o zęby palacza?

    Palenie papierosów przyczynia się do powstawania chorób przyzębia, próchnicy, a także sprawia, że zęby stają się pożółkłe, a uśmiech traci na atrakcyjności. Osoby palące powinny szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej, by zminimalizować negatywne skutki palenia. Jak to zrobić?

    Przede wszystkim należy podjąć kompleksowe działania, które obejmą zarówno regularne i dokładne mycie zębów, jak i nitkowanie oraz stosowanie odświeżających płynów do płukania ust. Warto wybrać produkty do dbania o higienę jamy ustnej dedykowane palaczom. Zawierają one starannie wyselekcjonowane składniki, których celem jest niwelowanie negatywnego wpływu dymu tytoniowego i ochrona zębów przed utratą koloru.

    Jak dbać o zęby w ciąży?

    Wzmożona pielęgnacja zębów dotyczy także kobiet w ciąży. W ich przypadku wzrasta ryzyko rozwoju próchnicy, co wynika ze zmian hormonalnych. Oddziałują one na pH śliny, czyniąc ją bardziej gęstą, to sprzyja namnażaniu się bakterii w jamie ustnej i tworzeniu płytki nazębnej. Ponadto pierwszemu trymestrowi ciąży często towarzyszą wymioty, które także niekorzystnie oddziałują na zęby, niszcząc ich szkliwo i zwiększając tym samym ich podatność na powstawanie ubytków.

    Dlatego dbanie o zęby w ciąży powinno być bardzo precyzyjne i skrupulatne. Do tego istotne jest, by kobieta dostarczała sobie odpowiednich składników odżywczych, które wzmocnią uzębienie. Trzeba pamiętać, że w tym okresie zwiększa się zapotrzebowanie na wapń czy witaminę D3, które są potrzebne także rozwijającemu się dziecku. Jeśli przyszła mama nie będzie dostarczać odpowiedniej ilości tych substancji, istnieje ryzyko ze organizm zacznie je pobierać między innymi z zębów, a to stwarza ryzyko ich osłabienia.

    Co najbardziej niszczy zęby?

    Dbanie o zęby to złożony proces, na który wpływa wiele czynników. Przede wszystkim należy wyeliminować te, które najbardziej niszczą zęby. Należą do nich nieprawidłowa i zbyt rzadka higiena jamy ustnej, stosowanie źle dobranych akcesoriów i produktów do czyszczenia zębów, ale też źle zbilansowana dieta, palenie papierosów, czy stresujący tryb życia. W codziennej pielęgnacji jamy ustnej należy pamiętać również o tym, jakie witaminy są dobre na zęby. Niedobór takich składników odżywczych jak wapń, fosfor, magnez, witamina D3, Witamina C oraz żelazo może negatywnie odbić się na stanie uzębienia. Dbanie o zęby powinno też obejmować regularne wizyty u stomatologa, minimum raz na pół roku.

    Stosując się do wyżej wymienionych wytycznych, mamy spore szanse, by cieszyć się pięknym, zdrowym i białym uśmiechem przed długi czas.

    Autor: mgr Marcin Bola

    Odpowiedzialny za niemal każdy aspekt sklepu stomatologicznego DomowyStomatolog. Swoje zainteresowania przekształcił w jeden z największych sklepów w branży. Od ponad 10 lat pomaga klientom w doborze szczoteczek elektrycznych, irygatorów i past do zębów. Autor recenzji i poradników dotyczących artykułów do higieny jamy ustnej. Jego artykuły cechuje bezpośrednie i nieszablonowe podejście do tematu.

    Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

    Polecane

    Zaufane Opinie IdoSell
    4.87 / 5.00 2130 opinii
    Zaufane Opinie IdoSell
    2024-03-28
    super
    2024-03-17
    Baaardzo szybko . Strasznie droga opłata za wysyłkę . Ale doszło błyskawicznie
    pixel