Darmowa dostawa od 400,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak wzmocnić szkliwo i zapobiegać jego ścieraniu?

2022-09-22
Jak wzmocnić szkliwo i zapobiegać jego ścieraniu?

Szkliwo to cienka powłoka na zębach, która pełni funkcję tarczy ochronnej przed uszkodzeniami i próchnicą. Niestety spożywanie słodkich napojów i potraw, a także niewłaściwa higiena jamy ustnej może przyczyniać się do zmiękczania i ścierania warstwy. Aby utrzymać materiał w doskonałej kondycji, trzeba o niego dbać i stosować się do kilku prostych zasad. W tym poradniku dowiesz się, jak wzmocnić szkliwo i zapobiegać jego ścieraniu.

  1. Szkliwo, czyli co?
  2. Dlaczego szkliwo zębów się ściera?
  3. Na jakie uszkodzenia narażone jest szkliwo?
  4. Remineralizacja szkliwa u dentysty jako sposób na odbudowę
  5. Jak wzmocnić szkliwo? Poznaj domowe sposoby na odbudowę zewnętrznej powłoki zębów
  6. Jak odbudować szkliwo zębów?
  7. Podsumowanie

Szkliwo, czyli co?

Szkliwo to cienka, przezroczysta i zarazem twarda warstwa na powierzchni zęba. Ma około 2 milimetrów grubości. Tkanka wytwarzana jest w procesie odontogenezy, która trwa kilka lat. Składa się z kryształów fosforanu wapnia, wody i związków organicznych. Do podstawowych funkcji szkliwa zębów zalicza się ochronę przed:

  • szkodliwymi drobnoustrojami;
  • uszkodzeniami mechanicznymi;
  • czynnikami chemicznymi;
  • czynnikami termicznymi;
  • ścieraniem się warstwy przez żucie i miażdżenie pokarmu;
  • przebarwieniami.

Dlaczego szkliwo zębów się ściera?

Chociaż szkliwo zębów jest twarde i wytrzymałe, wraz z wiekiem ulega ścieraniu. Jest to w pełni naturalny proces, którego przyczyny można podzielić na dwie grupy. Pierwsza związana jest z obniżonym pH w jamie ustnej. Zalicza się do niej przede wszystkim nieprawidłową dietę. Spożywanie posiłków bogatych w owoce cytrusowe, jabłka, soki owocowe czy napoje gazowane sprzyja utrzymaniu się kwaśnego odczynu. Uzębienie narażone jest także na kontakt z kwasami przy chorobach takich jak refluks żołądkowo-przełykowy, alkoholizm, anoreksja czy bulimia. Drugą grupę stanowią czynniki wynikające z nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu układu stomatognatycznego. Wśród nich wyróżnić można niewłaściwe ustawienie zębów, ubytki w uzębieniu, ale także źle przeprowadzone zabiegi stomatologiczne.

Na jakie uszkodzenia narażone jest szkliwo?

Zęby ulegają procesowi odwapnienia w wyniku którego dochodzi do obniżania zawartości substancji nieorganicznych takich jak fosfor i wapń. Demineralizacja szkliwa sprawia, że tkanka staje się coraz bardziej krucha. Może to prowadzić do powstawania zaczernienia, próchnicy i uszkodzeń. Często takie nieprawidłowości jak ukruszone szkliwo czy popękane szkliwo są przez pacjentów lekceważone. Większość z nich zgłasza się do stomatologa dopiero wówczas, gdy np. brak szkliwa na jedynkach powoduje defekt w estetyce uśmiechu.

Nie należy zapominać, że pęknięte szkliwo może być przyczyną rozwijania się stanów zapalnych dziąseł oraz krwawienia. Niezabezpieczone tkanką zęby stają się wrażliwe i osłabione. Zastanawiasz się, jak wygląda zdarte szkliwo? Na zębach możesz zauważyć zmieniony odcień i odmienną strukturę. Często pojawiają się białe plamki i żółte przebarwienia. Zęby stają się matowe i cieńsze.

Remineralizacja szkliwa u dentysty jako sposób na odbudowę

Uszkodzona tkanka nie zregeneruje się samoistnie. Konieczny może okazać się specjalistyczny zabieg tzw. remineralizacja szkliwa. Najczęściej proces polega na uzupełnieniu przez stomatologa braków sztucznym materiałem. Dzięki temu uszkodzone szkliwo wzmacnia się. Zmniejsza się także ryzyko próchnicy oraz objawy takie jak nadwrażliwość.

Odbudowa szkliwa w gabinecie dentystycznym ma dwa etapy. W pierwszym konieczne jest usunięcie osadów i kamienia znajdujących się na powierzchni zębów. Następnie stomatolog uzupełnia ubytki m.in. fluorkami. Warto pamiętać, że remineralizacja to zabieg wspierający, który nie może w pełni odbudować zniszczonej tkanki. Co więcej, w przypadku znaczących braków proces może nie być skuteczny. Dlatego też wszelkie objawy osłabienia zewnętrznej powłoki zęba należy niezwłocznie skonsultować z dentystą.

Jak wzmocnić szkliwo? Poznaj domowe sposoby na odbudowę zewnętrznej powłoki zębów

Poza wspomnianą remineralizacją warto także na co dzień zadbać o zewnętrzną powłokę zębów. Nie wiesz, jak wzmocnić szkliwo? O czym powinieneś pamiętać? Sprawdź!

1. Zbilansowana dieta

Abyś mógł cieszyć się mocnym i trwałym szkliwem, musisz dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych poprzez stosowanie zbilansowanej diety. Dlatego w Twoim jadłospisie nie może zabraknąć produktów bogatych w wapń, magnez, fosfor, żelazo, cynk, a także witaminy A i D.

2. Ograniczenie spożycia kwasu fitynowego

Jeśli masz problemy ze szkliwem, koniecznie powinieneś ograniczyć spożywanie artykułów, które zawierają kwas fitynowy. Najwięcej tej substancji znajduje się w soi, fasoli, siemieniu lnianym, a także w produktach razowych i pełnoziarnistych. Związek organiczny ogranicza przyswajanie minerałów istotnych dla kości i zębów - wapnia, magnezu, fosforu, żelaza i cynku.

3. Mycie zębów 30 minut po jedzeniu

Mycie zębów bezpośrednio po jedzeniu może prowadzić do uszkodzenia szkliwa. Dlatego po spożyciu posiłku powinieneś przepłukać jamę ustną wodą, a dopiero po około 30 minutach, gdy pH wróci do normy, umyć zęby.

4. Zastąpienie białego cukru ksylitolem

Spożywanie białego cukru przyczynia się do powstawania próchnicy. Doskonałym zamiennikiem tego produktu będzie ksylitol. Słodzik tego typu przywraca prawidłowe pH w jamie ustnej, zapobiega rozwojowi bakterii i poprawia wchłanialność wapnia.

5. Kontrola uzębienia u stomatologa

Nie ulega wątpliwości, że każdy powinien kontrolować stan swoich zębów. Jeśli masz problemy ze słabym uzębieniem, musisz robić to częściej. Regularne sprawdzanie zębów pozwala zapobiec rozwoju wielu chorób jamy ustnej.

Jak odbudować szkliwo zębów?

Marzysz o zdrowych zębach i idealnym uśmiechu? Zmagasz się ze słabym uzębieniem? Zastanawiasz się, jak odbudować szkliwo zębów? Wprowadzenie zbilansowanej diety, ograniczenie spożycia niektórych produktów, czy regularne wizyty u stomatologa to nie jedyne aspekty, które skutecznie pomogą Ci wzmocnić szkliwo. Doskonałym sposobem jest stosowanie odpowiednich past remineralizujących, które są dostępne zarówno w wersjach dla dorosłych, jak i dla dzieci. Dzięki nim odczuwalne do tej pory nieprzyjemne dolegliwości nie będą tak uciążliwe. Pasty remineralizujące skutecznie naprawiają mikrourazy szkliwa i tworzą barierę ochronną, która przeciwdziała skutkom szkodliwego działania kwasów i drobnoustrojów. Skutkiem używania takiej pasty jest zwiększenie odporności zębów na próchnicę. Ponadto uzębienie staje się bielsze, a powierzchnia gładsza. Takie specjalistyczne preparaty powinny zastąpić Twój tradycyjny środek do mycia. Pasty należy stosować 2-3 razy dziennie.

Doskonałym uzupełnieniem do stosowania pasty remineralizującej będzie użycie irygatora. W codziennej pielęgnacji jamy ustnej nie możesz także zapomnieć o nici dentystycznej i płynie do płukania, które zapewniają kompleksową ochronę przed namnażaniem się bakterii.

Podsumowanie

Nieodpowiednia dieta, niewłaściwa higiena jamy ustnej czy brak wizyt kontrolnych u stomatologa może przyczynić się do osłabienia szkliwa. Te staje się skłonne do pękania i kruszenia się. Dlatego warto podjąć kompleksowe działania, które wzmocnią zewnętrzną powłokę zębów. Jeśli poszukujesz zaufanego miejsca, w którym zaopatrzysz się w wysokiej jakości produkty do higieny jamy ustnej, koniecznie zapoznaj się z asortymentem naszego e-sklepu DomowyStomatolog.pl.

Przeczytaj także:

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2130 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-17
Baaardzo szybko . Strasznie droga opłata za wysyłkę . Ale doszło błyskawicznie
2024-03-05
Wszystko w porządku
pixel