Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Żółte zęby mimo mycia - przyczyny i jak wyczyścić?

2023-11-28
Żółte zęby mimo mycia - przyczyny i jak wyczyścić?

Żółty to piękny kolor, ale nie na zębach. Niestety nie każdy mimo mycia zębów ma biały uśmiech. Dowiedz się, jakie są przyczyny żółtych zębów i jak wyczyścić przebarwienia?

Dlaczego mam żółte zęby i przebarwienia?

Kupujesz najlepsze szczoteczki elektryczne i najlepsze pasty wybielające. Pomimo tego nadal masz żółty osad na zębach? Problem przebarwień dotyczy wielu osób nawet tych, którzy dbają o higienę jamy ustnej. Chcąc pozbyć się przebarwień, musimy zdiagnozować przyczynę żółtych zębów. Poniżej lista możliwych powodów żółtego nalotu na zębach.

Nieodpowiednie mycie zębów przyczyną przebarwienia zębów

Szczoteczka elektryczna i pasta zdecydowanie pomagają w pozbywaniu się żółtego osadu na zębach. Niestety nic nie zastąpi regularność i odpowiedniej techniki mycia. Regularne mycie zębów jest niezbędne, aby żółty osad na zębach nie powstawał. Już po kilkudziesięciu godzinach od umycia zębów nieusunięta płytka nazębna zaczyna zamieniać się w kamień nazębny. Kamień ten pod wpływem kawy, herbaty czy palenia papierosów mocno ciemnieje. Widzimy go właśnie jako żółty nalot. 

Niemniej istotna jest technika mycia, nasze umiejętności i dokładność przy czyszczeniu. Podejście zależy od tego, jaką posiadamy szczoteczkę do zębów. W przypadku szczoteczek manualnych mamy kilka metod do wyboru. W przypadku już szczoteczki sonicznej tylko jeden. Szczoteczkę trzymamy bowiem pod kątem 45 stopni względem zębów. Wzdłuż linii dziąseł powoli przesuwamy włosie bez wykonywania dodatkowych ruchów. Niezależnie od szczoteczki nie powinniśmy wykonywać gwałtownych ruchów z dużym naciskiem na zęby. Na uszkodzonym i porysowanym w ten sposób szkliwie łatwiej rozwijają się bakterię i odkładają się osady z kolorowych napojów i potraw.

Żółte zęby od papierosów

Palenie papierosów ma poważny wpływ na kolor zębów. Może też prowadzić do różnych problemów związanym z estetyką jamy ustnej. Nikotyna zawarta w papierosach jest substancją, która jest jednym z głównych czynników powodujących żółte i brązowe przebarwienia na zębach. Te przebarwienia są wynikiem osadzania się nikotyny i substancji smolistych na powierzchni zębów. Dym papierosowy uszkadza szkliwo, przez co staje się one bardziej podatne na przebarwienia. Co istotne długotrwałe palenie papierosów może zmienić kolor plomb. Wypełnień stomatologicznych nie da się wybielić. Skuteczna jest jedynie ich wymiana na nowe. Żółte zęby od papierosów są nieestetyczne. Jest to kolejny argumentem do rzucenia tego nałogu.

Zajrzyj na nasz inny wpis o szkodliwości papierosów na zęby.

Naturalne przyczyny żółtych zębów

Mimo regularnego mycia zęby mogą pozostawać żółte, ponieważ taki jest ich naturalny kolor. Jest to zupełnie naturalne. Każdy ma swoją unikalną barwę zębów. Naturalny kolor zębów może znacznie się różnić między różnymi osobami. Wiele zależy od grubości szkliwa i zawartość minerałów w zębinie. Jeśli szkliwo jest cienkie, to może być widać zębinę, która ma żółtawy odcień. Do tego dochodzi genetyka. Jeśli twoi rodzice mają naturalnie żółte zęby, istnieje większe prawdopodobieństwo, że i twoje zęby również będą miały taki odcień. Jednocześnie z wiekiem zęby mogą naturalnie ciemnieć. Procesy starzenia się, takie jak ścieranie szkliwa i zmiany w strukturze zębiny, mogą wpływać na żółte zęby.

Wpływ jedzenia na żółte zęby

Żółte zęby - przyczyny mogą być związane z konkretnymi produktami spożywczymi, takimi jak kawa czy czerwone wino, które zawierają substancje barwiące lub kwas. Regularne spożywanie tych produktów może przyczynić się do żółtawych przebarwień. Dlatego też należy zwracać uwagę na nasze nawyki żywieniowe, kiedy chcemy mieć biały uśmiech.

  • Kawa jest jednym z głównych winowajców powodujących przebarwienia zębów. Barwniki zawarte w kawie mogą przenikać do szkliwa, nadając zębom żółtawy lub brązowy odcień. 
  • Herbata zarówno czarna, jak i herbata ziołowa zawierają taniny, które mogą prowadzić do przebarwień. Regularne spożywanie herbaty może wpływać na kolor zębów. 
  • Czerwone Wino zawiera substancje barwiące i kwasy, które mogą przyczyniać się do przebarwień zębów. 
  • Czerwone owoce i warzywa takie jak jagody czy pomidory, mogą zawierać naturalne barwniki, które wpływają na kolor zębów. 
  • Cola i napoje gazowane zwłaszcza te zawierające kwas fosforowy, mogą prowadzić do erozji szkliwa, co może z kolei uwydatnić naturalny kolor zębów. 
  • Sosy barbecue i sosy sojowe o intensywnym kolorze zawierają substancje barwiące i mogą przyczyniać się do przebarwień zębów. 
  • Słodycze i napoje słodzone zawierają dużo cukru co stwarza idealne warunki dla rozwoju bakterii w jamie ustnej. Przyczynia się to do powstawania płytki nazębnej i przebarwień. 
  • Nadmierna konsumpcja kwasów: Produkty kwasowe, takie jak cytrusy czy napoje owocowe, mogą powodować erozję szkliwa, co może wpływać na kolor zębów. 

Stosowanie niektórych leków

Żółty nalot na zębach mogą powodować niektóre leki lub suplementy diety. Najczęściej winowajcą są antydepresanty czy środki na nadciśnienie. Z suplementów należy uważać na preparaty żelaza. Na osobną uwagę zasługują jeszcze antybakteryjne płyny do ust z chlorheksydyną. Taka płukanka może powodować różnego rodzaju przebarwienia na zębach.

Jak wyczyścić żółte zęby?

Znając przyczynę żółtego koloru zębów, możemy szukać rozwiązania tego problemu. Drogi są dwie: domowe sposoby lub wizyta w gabinecie stomatologicznym. Polecam zacząć od samodzielnej walki z żółtymi zębami. Jeżeli jednak za kolor odpowiada kamień nazębny lub oczekujemy szybkich i spektakularnych efektów to zapraszam na zabieg do higienistki.

Żółty osad na zębach domowe sposoby

Tutaj z pomocą przyjdzie sklep stomatologiczny - Domowystomatolog. Pierwszą linią ataku są pasty wybielające i najlepsze szczoteczki elektryczne. Dobór zależy od różnych czynników i polecam go z nami skonsultować. Chociażby w przypadku gdy żółty nalot na zębach ma dziecko. Nie każda tutaj pasta dla dzieci będzie odpowiednia. Trzeba zwracać uwagę na skład, aby nie była to pasta czysto smakowa.

Tak jak u dzieci, tak i u dorosłych sam podstawowy sprzęt to nie wszystko. Wspominałem już o regularności i odpowiedniej technice. Mimo mycia może nam brakować dokładności. Tutaj z pomocą przyjdzie nam irygator do zębów, który pomoże w czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. Tańszą opcją mogą okazać się wybielające nici dentystyczne.

Jeżeli przyczyną żółtych zębów jest jedzenie, to należy zmienić dietę. Choć proste to rozumiem, że w przypadku kawy dla niektórych pewnie niemożliwe ;D . Warto wtedy mieć pod ręką specjalne pianki do jamy ustnej lub płyny do płukania. Rozpuszczają one osad, a do tego utrzymują odpowiednie pH i minimalizują erozje szkliwa.

Profesjonalne wybielanie żółtych zębów

Polecam głównie w trudnych przypadkach. Niestety jako sklep stomatologiczny nie pomogę, gdy już jest kamień nazębny. Wspomogę za to zabieg wybielania zębów. W ofercie są żele lub pasty na nadwrażliwość, jaka może wystąpić po zabiegu. Wybielające nici dentystyczne lub pasty utrzymają efekt białych zębów na dłużej.

Jak widać, problem żółtych zębów ma wiele przyczyn. Niewątpliwy wpływ na kolor ma higiena jamy ustnej, szczególnie w przypadku zębów u dzieci. Można jednak mieć żółte zęby mimo mycia, gdy mamy nieodpowiednie nawyki żywieniowe lub bierzemy jakieś leki. W przypadku gdy mamy już kamień nazębny jedyną formą leczenia będzie skaling w gabinecie stomatologicznym.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2172 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-05
Wszystko ok.
2024-04-30
super szybko
pixel