🚚 Dostawa powyżej 150 zł za 6,99 PLN | Darmowa dostawa od 400 zł.| Zamów do godz. 13 -> Wysyłka tego samego dnia

Bezpieczne mycie zębów - jak prawidłowo myć zęby i zapobiegać skutkom zbyt intensywnego czyszczenia zębów?

2022-09-29
Bezpieczne mycie zębów - jak prawidłowo myć zęby i zapobiegać skutkom zbyt intensywnego czyszczenia zębów?

Mycie zębów to jeden z podstawowych elementów higieny osobistej. Aby utrzymać uzębienie w dobrej kondycji, należy regularnie i prawidłowo myć zęby. Niestety, często zdarza się, że ludzie nie przywiązują do tej codziennej czynności zbyt dużej wagi. W konsekwencji mogą narażać się na przebarwienia, choroby dziąseł i ubytki szkliwa. Chcesz wiedzieć, jak prawidłowo myć zęby, aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem? Przeczytaj poniższy artykuł.

Spis treści:

 1. Mycie zębów – dlaczego jest tak ważne?
 2. Jak prawidłowo myć zęby?
 3. Ile razy dziennie myć zęby?
 4. Jak myć zęby? Poznaj popularne metody szczotkowania zębów
 5. Jak myć zęby szczoteczką soniczną lub soniczno-jonową?
 6. Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?
 7. Czy płukać zęby po myciu?
 8. Podsumowanie

Mycie zębów – dlaczego jest tak ważne?

Mycie zębów to proces, dzięki któremu możesz uniknąć wielu problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Regularne czyszczenie uzębienia to także większa szansa na to, że Twoje zęby będą się ładnie prezentować. A wiadomo – piękny uśmiech to podstawa! Dlaczego jeszcze warto myć zęby? Poznaj najważniejsze powody:

 • zapobieganie chorobom uzębienia, w tym próchnicy;
 • zapobieganie chorobom dziąseł;
 • usunięcie z jamy ustnej resztek jedzenia;
 • usuwanie osadów i kamienia;
 • wzmocnienie szkliwa;
 • zwiększenie odporności organizmu;
 • zapewnienie świeżego oddechu;
 • zdrowie całego ciała;
 • wzmacnianie szkliwa zębów,
 • zapewnienie świeżego oddechu z ust,
 • minimalizowanie konieczności częstych wizyt u stomatologa.

Jak prawidłowo myć zęby?

Sposób, w jaki czyścisz uzębienie, ma ogromne znaczenie dla ich stanu oraz dla całego organizmu. Prawidłowe mycie zębów polega na wykonywaniu krótkich i delikatnych pociągnięć szczoteczką. Szczególną uwagę należy zwracać na linię dziąseł, tylne uzębienie, a także miejsca wokół plomb i innych uzupełnień. Nie wiesz, jak poprawnie myć zęby? Właściwe czyszczenie uzębienia polega więc na wykonywaniu czynności, które polegają na myciu:

 • zewnętrznych powierzchni górnych zębów;
 • zewnętrznych powierzchni zębów dolnych;
 • wewnętrznych powierzchni zębów górnych;
 • wewnętrznych powierzchni zębów dolnych;
 • powierzchni żujących;
 • języka.

Poniższy rysunek mycia zębów wskazuje, jak szczotkować uzębienie w dokładny sposób.

Ile razy dziennie myć zęby?

W higienie jamy ustnej niezwykle istotna jest systematyczność. Regularne mycie zębów powinno być więc codziennym nawykiem. Odpowiedź na pytanie, ile razy dziennie myć zęby, jest więc prosta! Czynności warto się oddawać przynajmniej dwa razy w ciągu dnia – najlepiej rano po śniadaniu i wieczorem przed pójściem spać. Co ważne, liczy się nie tylko częstotliwość, ale także kwestia, jak długo myć zęby. Czynność powinna trwać 2 minuty, jeśli używasz szczoteczki elektrycznej i 3 minuty lub dłużej, gdy stosujesz szczoteczkę manualną. Jest to czas, który pozwoli dokładnie usunąć resztki jedzenia i bakterie. Aby ułatwić sobie to zadanie, możesz wykorzystać timer lub odtwarzacz muzyki, który będzie sygnalizował koniec czyszczenia.

Jak myć zęby? Poznaj popularne metody szczotkowania zębów

By cieszyć się doskonałym zdrowiem jamy ustnej, musisz wiedzieć, jak myć zęby i znać podstawowe metody szczotkowania zębów. Ta wiedza pozwoli Ci bowiem przeprowadzić pielęgnację uzębienia w sposób należyty.

Stomatolodzy polecają różne metody. To, która technika mycia zębów będzie dla Ciebie najlepsza, w dużej mierze zależy od tego, jakie są Twoje potrzeby i preferencje. Poniżej przedstawiamy 5 popularnych metody mycia uzębienia.

1. Metoda obrotowo-wymiatająca

Technika zalecana jest osobom o wrażliwych i delikatnych dziąsłach. Dlaczego? Otóż metoda ta charakteryzuje się dużą delikatnością i niską abrazyjnością. Szczoteczkę należy ustawić pod kątem 45 stopni i przesuwać wzdłuż linii dziąseł i koron, wykonując przy tym ruchy obrotowo-wymiatające.

2. Metoda Bass’a

Technika doskonale sprawdza się w przypadku, gdy chcesz usunąć płytkę nazębną z kieszeni dziąsłowych. Szczoteczkę w tej metodzie ustawia się pod kątem 45 stopni, w okolicy szyjek zębowych z włóknami ułożonymi w kierunku korzeni. Następnie wykonuje się poziome, niezbyt mocne ruchy drgająco-wibrujące.

3. Metoda Stillmann'a

Ten sposób mycia zalecany jest osobom borykającym się z problemem odsłaniania się szyjek zębowych. Jak szczotkować zęby wykorzystując tę technikę? Główkę szczoteczki należy ustawić pod kątem 45 stopni, tak aby włoski były skierowane w stronę korzeni. Następnie akcesorium przesuwa się w kierunku powierzchni żujących z jednoczesnym lekkim drganiem poprzecznie-wibrującym.

4. Metoda pionowa

Technika polega na ustawieniu szczoteczki pionowo do powierzchni zębów przednich i następnie wykonywaniu ruchów wymiatających.

5. Metoda pozioma

W tej metodzie należy przyłożyć szczoteczkę wzdłuż linii zębów. Uzębienie czyści się, wykonując ruch do dołu i do góry.

Jak myć zęby szczoteczką soniczną lub soniczno-jonową?

Szczoteczka soniczna oraz szczoteczka soniczno-jonowa wytwarzają fale dźwiękowe o określonej częstotliwości, co pozwala na bardziej precyzyjne mycie zębów. Dzięki tego typu urządzeniom składniki czyszczące wnikają w każdy zakamarek. Co więcej, dbają o wewnętrzną stronę zębów, którą trudno jest dokładnie wyczyścić za pomocą tradycyjnych akcesoriów. Warto jednak wiedzieć, jak myć zęby szczoteczką soniczną. Oto instrukcja mycia zębów krok po kroku.

 1. Zamocz główkę szczoteczki w letniej wodzie.
 2. Nałóż niewielką ilość pasty do zębów na włosie.
 3. Zbliż główkę urządzenia do zębów i delikatnie dociśnij.
 4. Włącz szczoteczkę.
 5. Szczotkuj zęby, ustawiając główkę szczoteczki pod kątem około 45° do powierzchni zębów. Delikatnie przesuwaj końcówkę po łuku zębowym.
 6. Przepłucz usta przy użyciu płynu do jamy ustnej.
 7. Umyj dokładnie główkę szczoteczki pod strumieniem ciepłej wody.

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?

Elektryczna szczoteczka do zębów to urządzenie, które ułatwia codzienne zabiegi higieniczne w obrębie jamy ustnej i pozwala usunąć więcej osadu niż modele manualne. Dzięki specjalnej konstrukcji główka urządzenia wprawiana jest w ruch z dużą częstotliwością. Aby używać tego typu urządzenie, powinieneś wiedzieć, jak myć zęby szczoteczką elektryczną. Wystarczy, że na główce umieścisz pastę do zębów, a akcesorium będziesz trzymać pod kątem 45 stopni. Następnie należy włączyć szczoteczkę i poruszać nią kolejno po powierzchniach przednich, tylnych i żujących każdego zęba.

Czy płukać zęby po myciu?

Czy płukać zęby po myciu, czy nie? Otóż płukanie jamy ustnej jest ważnym elementem higieny, ponieważ pozwala usunąć resztki pasty i pozostałości bakterii, które mogą zostać na zębach. Pamiętaj, aby używać delikatnego preparatu, który nie będzie podrażniał dziąseł. Płyny do płukania przywracają zaburzoną równowagę pH. Na rynku znajdziesz wiele środków o zróżnicowanym działaniu. W zależności od indywidualnych problemów czy potrzeb wybierać możesz spośród płynów:

 • antybakteryjnych;
 • bez fluoru;
 • dedykowanych najmłodszym;
 • bez zawartości alkoholu;
 • na nieświeży oddech;
 • do implantów;
 • na nadwrażliwość zębów;
 • na zapalenie dziąseł;
 • o właściwościach wybielających;
 • przeciw próchnicy;
 • ortodontycznych.

Podsumowanie

Kondycja jamy ustnej ma niebagatelny wpływ na zdrowie całego organizmu. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z naszym artykułem wiesz już, jak prawidłowo myć zęby i zapobiegać skutkom zbyt intensywnego czyszczenia uzębienia. Jeśli potrzebujesz zaopatrzyć się w wysokiej jakości produkty, które pozwolą Ci zadbać o piękny uśmiech, koniecznie zapoznaj się z ofertą przygotowaną przez nasz sklep online DomowyStomatolog.pl.

Przeczytaj także:

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2138 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-11
Super sprawnie
2024-03-05
Wszystko w porządku
pixel