Próchnica zębów u dzieci - zapobieganie, objawy, leczenie
Próchnica zębów jest problemem coraz częściej występującym u dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, a nawet niemowlęcym. Niestety wielu rodziców lekceważy problem, co może mieć negatywne konsekwencje w dorosłym życiu. Dlatego niezwykle ważne jest, by wiedzieć, na jakie objawy należy zwracać uwagę, a także poznać sposoby zapobiegania i leczenia próchnicy u najmłodszych.
Spis treści:
- Czym jest próchnica u dzieci?
- Początki próchnicy u dziecka – jak wyglądają?
- Próchnica zębów u dzieci – skąd się bierze?
- Próchnica butelkowa u dzieci – jak się objawia?
- Jak leczyć próchnicę u dzieci?
- Jak zapobiegać próchnicy zębów u dzieci?
Czym jest próchnica u dzieci?
Próchnica zębów u dzieci to choroba zakaźna, która polega demineralizacji szkliwa prowadzącego do powstania ubytku próchnicowego. Proces chorobowy u najmłodszych postępuje niezwykle szybko, a niezauważona próchnica u niemowląt, próchnica u dwulatka czy próchnica u 3 latka może skończyć się usunięciem zęba. Dlatego im wcześniej odwiedzisz stomatologa z pociechą, tym większej ilości bólu zaoszczędzisz maluchowi. Ponadto zepsute zęby u dzieci mogą:
- zwiększać ryzyko wystąpienia alergii na toksyny bakteryjne;
- powodować infekcyjne choroby stawów i serca;
- zaostrzać napady astmy oskrzelowej;
- utrudniać leczenie wielu schorzeń takich jak cukrzyca, alergia czy atopowe zapalenie skóry;
- zwiększać ryzyko przedwczesnej utraty zębów mlecznych, wad wymowy i zgryzu;
- przyczyniać się do opóźnienia wyrzynania się zębów stałych.
Początki próchnicy u dziecka – jak wyglądają?
We wczesnych stadiach próchnicy na zębach u dzieci pojawiają się charakterystyczne matowe, białe plamy. Często określane są one jako plama próchnicowa. Takie zmiany odcinają się wyraźnie od błyszczącego szkliwa zdrowej powierzchni zęba. Nierzadko pojawia się wówczas lepki nalot o żółtym zabarwieniu. Na tym etapie początki próchnicy u dzieci mają jeszcze charakter odwracalny. W kolejnych fazach plama staje się szorstka i przyjmuje ciemniejszy kolor. Nieleczona może doprowadzić do głębokich zmian w strukturze zęba, powstania ubytku i konieczności podjęcia leczenia u stomatologa. Co więcej, często próchnicy towarzyszyć może stan zapalny, powodujący silny ból u dziecka, zwłaszcza podczas spożywania pokarmów lub samoistny.
Próchnica zębów u dzieci – skąd się bierze?
Próchnica zębów u dzieci jest złożonym procesem, na który wpływa wiele czynników. Oto najważniejsze przyczyny powstania zmian chorobowych tego typu.
- niewłaściwa higiena jamy ustnej lub jej brak może powodować odkładanie się płytki nazębnej i rozwój bakterii prowadzących do próchnicy zębów;
- niski poziom uwapnienia zębów, który prowadzi do osłabienia szkliwa;
- nieodpowiednia dieta;
- spożywanie dużej ilości przekąsek i słodyczy w ciągu dnia;
- podatność genetyczna;
- niska zawartość fluorku i wapnia w diecie ciężarnej matki;
- noszenie aparatu ortodontycznego;
- choroby układu pokarmowego, w tym refluks;
- karmienie dziecka piersią przez długi czas po pojawieniu się pierwszych zębów;
- brak regularnych wizyt u stomatologa.
Próchnica butelkowa u dzieci – jak się objawia?
Próchnica butelkowa, często określana jako próchnica wczesna, to choroba, która rozwija się u niemowląt oraz dzieci powyżej 4 roku życia i dotyczy zębów mlecznych. Nazwa pochodzi od tego, że powstaje najczęściej w wyniku przedłużającego się karmienia malucha butelką. Podawanie jedzenia w ten sposób prowadzi do dłuższego pozostawania pokarmu na zębach. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ niejednokrotnie żywność dla niemowląt jest sztucznie dosładzana i lepka. Zalegające jedzenie na zębach sprzyja rozwojowi bakterii i niszczeniu szkliwa.
Pierwsze objawy próchnicy wczesnej występują na przednim uzębieniu. Początkowo pojawiają się zabarwienia w postaci białych, kredowych plamek lub smug na jedynkach. W kolejnym stadium plamy przybierają ciemniejszy kolor tuż przy linii dziąseł. Maluch może odczuwać dyskomfort bólowy i marudzić w trakcie spożywania posiłku.
Jak leczyć próchnicę u dzieci?
Jeśli zauważysz początki próchnicy u dziecka, nie martw się! Istnieją bowiem bezpieczne i skuteczne zabiegi, które pozwalają zatrzymać zmiany chorobowe. W zależności od stopnia ich rozwoju lekarz stomatolog może zalecić odpowiednią metodę. W przypadku plam próchnicowych zaleca się przeprowadzenie fluoryzacji. Zabieg ten obejmuje aplikację specjalnego preparatu, który chroni szkliwo przed bakteriami, wspomaga regenerację oraz poprawia ogólny stan zębów. Dzieci powinny również używać do mycia specjalnej pasty do zębów, która zawiera fluorek.
Przy zaawansowanej próchnicy u malucha, w której występują spore ubytki, leczenie jest dobierane indywidualnie. Jedną ze skutecznych metod jest usunięcie chorej tkanki i zastąpienie jej wypełnieniem. Często stomatolodzy dziecięcy wykorzystują impregnację, która polega na nasączaniu zepsutych zębów pociechy w roztworze azotanu srebra, aby zapobiec rozwojowi choroby. W niektórych przypadkach zepsute zęby u dzieci są nie do uratowania. Wówczas konieczna może być ekstrakcja.
Jak zapobiegać próchnicy zębów u dzieci?
Profilaktyka próchnicy u dzieci skutecznie hamuje proces chorobowy i zapobiega przyszłym problemom stomatologicznym. Sprawdź, jak zapobiegać zmianom próchniczym u pociechy.
- Pierwsza wizyta z maluchem u stomatologa powinna odbyć się, gdy pojawią się pierwsze cztery zęby mleczne. Najpóźniej należy udać się na kontrolę z dzieckiem w wieku 3 lat. Kolejne wizyty muszą odbywać się regularnie.
- Obserwuj każdy nowo wyrzynający się ząb, aby odpowiednio wcześnie wykry ewentualne przebarwienia, które mogą świadczyć o początkach próchnicy u dziecka.
- Mycie zębów musi odbywać się co najmniej dwa razy dzienne przez minimum 2 minuty.
- Przepłukuj jamę ustną dziecku po każdym posiłku.
- Podawaj maluchowi do picia niesłodzoną wodę niegazowaną.
- Nie oblizuj smoczka i łyżeczki przed podaniem dziecku.
- Zadbaj o to, by pociecha spożywała produkty, które są bogate w witaminy A, C i D.
- Unikaj sytuacji, w której maluch zasypia przy piersi lub z butelką.
- Przecieraj dziąsła wacikiem nasączonym przegotowaną wodą lub przy użyciu specjalnych chusteczek nasączonych ksylitolem.
- Po pojawieniu się pierwszych zębów używaj specjalnej szczoteczki i pasty dla niemowląt, która ma odmienny skład niż te dla starszych dzieci. Takie preparaty są pozbawione fluoru i drobinek ścierających, ale są wzbogacone o substancje, które łagodzą podrażnienia i przynoszą ulgę w czasie ząbkowania.
- Dla starszego dziecka wybieraj pasty do zębów dopasowane do wieku pociechy, które są bogate w składniki o działaniu przeciwpróchniczym. Strzałem w dziesiątkę będą pasty o owocowych smakach, które maluchom uprzyjemnią codzienne mycie zębów.
Podsumowanie
Przyzwyczajenie dziecka do dbania o zęby to jedno z najważniejszych zadań rodzica. Pamiętaj, że maluchy najlepiej nabywają nowe umiejętności przez zabawę. Dlatego bądź kreatywny i zadbaj, by mycie uzębienia przebiegało w przyjemnej i wesołej atmosferze. Dzięki temu wypracowane nawyki pozostaną z nim do końca życia. Szukasz zaufanego miejsca, w którym znajdziesz bezpieczne pasty i szczoteczki dla swojej pociechy? Sprawdź już teraz ofertę przygotowaną przez e-sklep DomowyStomatolog.pl. Przygotowaliśmy bogaty asortyment produktów, które pozwolą w odpowiedni sposób zadbać o jamę ustną Twojej pociechy.
Sugerowane produkty:
Szczoteczki dla dzieciPasty dla dzieci i niemowląt
Przeczytaj także: