Co oznacza biały nalot na języku i jak się go pozbyć?
Biały nalot na języku to dość często spotykana przypadłość. Jeśli występuje w niewielkim natężeniu i nie towarzyszą jej dodatkowe objawy, nie powinna niepokoić. Delikatny, biały nalot na języku to często fizjologiczny stan, który nie wieszczy niczego groźnego. Jeśli jednak zauważymy, że jest go więcej, a do tego pojawiają się też inne dolegliwości, warto podjąć odpowiednie kroki. W dzisiejszym artykule opisujemy najczęstsze przyczyny białego nalotu na języku oraz skuteczne sposoby niwelowania tej dolegliwości.
Spis treści:
- Czy biały nalot na języku jest normalny?
- Najczęstsze przyczyny białego nalotu na języku
- Biały nalot na języku u dziecka
- Biały nalot na języku i suchość w ustach
- Biały nalot na języku a refluks
- Biały nalot na języku – jak leczyć?
- Jak się pozbyć białego nalotu na języku domowymi sposobami?
- Ekspresowe sposoby na biały nalot na języku
- Biały nalot na języku a dieta
- Podsumowanie
Czy biały nalot na języku jest normalny?
Dla większości osób, delikatny nalot na języku to stan normalny, który nie powinien budzić niepokoju. Jeśli nie towarzyszą mu żadne inne problemy, a przy tym nalotu nie ma zbyt dużo, można uznać, że jest to stan fizjologiczny. Problem zaczyna się, kiedy nalotu na języku jest coraz więcej, a do tego towarzyszy mu nieświeży oddech, uczucie pieczenia czy swędzenia w okolicy jamy ustnej, a nawet ból. Mogą wystąpić też dolegliwości z innych układów naszego ciała. W takich przypadkach, warto przyjrzeć się sytuacji bliżej i udać do lekarza po odpowiednią diagnozę.
Warto też podkreślić, że biały nalot na języku będzie występował u osób palących papierosy, a także w przypadku jakiś niedoborów żywieniowych. Jest on ściśle związany ze stylem życia i sposobem odżywiania się. Nadmierne spożywanie kawy i herbaty również może zmieniać kolor nalotu na języku. Również stosowanie płynów do higieny jamy ustnej zawierających nadtlenek wodoru może odbarwiać język na biało. Z drugiej strony biały nalot może być też efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej.
Najczęstsze przyczyny białego nalotu na języku
Nadmierny, biały nalot na języku może towarzyszyć różnorodnym dolegliwościom. Do najczęstszych zalicza się:
- Nadmiar toksyn w organizmie (zaburzenia pracy wątroby)
- Infekcje wirusowe, bakteryjnie i grzybicze
- Infekcje górnych dróg oddechowych
- Cukrzyca
- Dur brzuszny
- Anemia
- Choroby układu pokarmowego
- Długotrwała antybiotykoterapia
- Kiła
Biały nalot na języku u dziecka
Biały nalot na języku może wystąpić nie tylko dorosłych, ale także u dzieci. U najmłodszych ma zazwyczaj związek z niedokładną higieną jamy ustnej. W takiej sytuacji, warto poinstruować pociechę jak dokładnie czyścić zęby, a przy tym nie zapominać o języku. Na Domowystomatolog.pl można znaleźć specjalne skrobaczki do języka, za pomocą, których maluchy skutecznie i łatwo wyczyszczą język.
Biały język może wystąpić także u niemowlaka karmionego piersią. Zazwyczaj jest to zwykły osad ze spożytego wcześniej mleka. Czasem jednak biały nalot na języku u niemowlaków może być objawem pleśniawek – dość powszechnej dolegliwości u dzieci w tym wieku. Do zakażenia nimi może dochodzić właśnie podczas karmienia piersią, jeśli odpowiedzialne za ich rozwój grzyby znajdują się na skórze matki. Tego rodzaju patogeny nie wywołują dolegliwości u osób z silnym systemem odpornościowym, jednak mogą być zagrożeniem dla małych dzieci, których układ immunologiczny dopiero się kształtuje.
Biały nalot na języku i suchość w ustach
Często białemu nalotowi na języku towarzyszy suchość w ustach. Jeśli tak się dzieje, bardzo prawdopodobne, że dopadło nas odwodnienie. Połączenie suchości i białego języka często pojawia się przy niespożywaniu dostatecznej ilość wody, wówczas ślina gęstnieje i z przezroczystego koloru może przybrać białą barwę. Pamiętajmy, by codziennie spożywać minimum 2 litry wody. Odpowiednie nawodnienie wpłynie nie tylko na zmniejszenie obecności białego nalotu na języku, ale poprawi funkcjonowanie całego naszego organizmu.
Biały nalot na języku a refluks żołądka
Biały język może towarzyszyć różnym schorzeniom, w tym także przypadłościom układu pokarmowego. Jedną z nich jest refluks żołądka, czyli tzw. zgaga. W takiej sytuacji, by pozbyć się nalotu, trzeba podjąć leczenie samej choroby refluksowej. Bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej diety, unikanie ostrych pokarmów, a także ograniczenie spożywania alkoholu i palenia papierosów.
Biały nalot na języku – jak leczyć?
By pozbyć się białego nalotu na języku, trzeba przede wszystkim znaleźć przyczynę dolegliwości. Jeśli przypadłość jest uciążliwa i towarzyszą jej również dodatkowe objawy, najlepiej jest wybrać się do lekarza, by ten postawił odpowiednią diagnozę. Jeśli natomiast biały język to jedynie defekt wizualny lub wynik niepełnej higieny jamy ustnej, możemy sięgnąć po domowe sposoby, które pomogą w jego zwalczaniu.
Jak się pozbyć białego nalotu na języku domowymi sposobami?
Podstawą przeciwdziałania białemu nalotowi na języku domowymi sposobami jest zadbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Podstawą jest oczywiście dobrze dobrana szczoteczka do zębów oraz pasta. Jednak to nie wszystko, jeśli chcemy pozbyć się także nadmiaru bakterii z języka. Do tego służą specjalne nakładki na szczoteczki, którymi należy czyścić powierzchnię języka w kierunku z góry do dołu. Tym sposobem łatwo ściągniemy nalot.
Warto sięgnąć także po specjalne skrobaczki do języka, które zbierają nalot i usuwają nadmiar bakterii. Nawet jeśli problem białego języka nas nie dotyczy, warto profilaktycznie zadbać o higienę tej części jamy ustnej. Zapobiegniemy w ten sposób takim dolegliwościom jak nieświeży oddech oraz problemy z uzębieniem. Czystość języka ma bowiem przełożenie na kondycja wszystkich pozostałych elementów jamy ustnej, w tym także zębów.
Kolejnym krokiem do pozbycia się problemu białego nalotu na języku jest zadbanie o styl życia. W wielu przypadkach biały język jest objawem nadmiaru toksyn w organizmie, które powstają w wyniku nieprawidłowej diety, stosowania używek, takich jak alkohol i papierosy, a także nadmiernego picia kawy i herbaty. Również poziom codziennego stresu może mieć wpływ. Trzeba pamiętać, że język należy do tych organów, na których widać nawet najdrobniejsze zaburzenia w pracy całego organizmu. Jeśli zauważamy w tym obszarze jakieś nieprawidłowości, warto zatem zadbać o siebie kompleksowo.
Ekspresowe sposoby na biały nalot na języku
Walkę z białym nalotem na języku można wesprzeć kilkoma sprawdzonymi sposobami. Jednym z nich jest wykonywanie płukanek z roztworu wody i soli lub sody oczyszczonej. Można też sięgnąć po napary z szałwii czy rumianku. Wszystkie te substancje posiadają właściwości antyseptyczne, redukują nadmiar bakterii w jamie ustnej i przywracają świeży oddech.
Efektywną metodą zapobiegania białemu nalotowi na języku jest także płukanie ust olejem kokosowym. Posiada on właściwości antybakteryjne i skutecznie oczyszcza całą jamę ustną. Wystarczy łyżeczka oleju. Taką ilością płuczemy usta przez około 15 minut, następnie wypluwamy olej i dokładnie myjemy zęby i język.
Biały nalot na języku a dieta
Nadmiar białego nalotu na języku może wynikać z nieprawidłowej diety. Sprzyjać mu będzie spożywanie zbyt dużej ilości cukru, a także wysoko przetworzonej żywności. Jeśli wiesz, że tych produktów jest na co dzień sporo w Twoim jadłospisie, warto wprowadzić zmiany. Postaw na menu bogate w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, pestki, orzechy, dobrej jakości oleje, ryby, niewielkie ilości mięsa i dobrej jakości nabiału. Nie zapominaj o piciu 2 litrów wody dziennie. Taka dieta stosowana przez dłuższy czas pomoże zredukować nadmiar toksyn w organizmie, a co za tym idzie, zmniejszy biały nalot na języku, a przede wszystkim poprawi ogólny stan zdrowia i samopoczucie.
Biały nalot na języku - podsumowanie
Obecność białego nalotu na języku w wielu sytuacjach nie jest niczym groźnym, zwłaszcza jeśli nie towarzyszą temu żadne dodatkowe objawy. Najczęstszą przyczyną tej przypadłości jest niewystarczająca higiena jamy ustnej i omijanie języka podczas codziennego mycia zębów. By przeciwdziałać takiemu stanowi rzeczy, warto wzbogacić codzienną higienę o stosowanie nakładek na szczoteczki do czyszczenia języka, a także skrobaczek do języka. Jeśli natomiast biały nalot na języku występuje w nadmiarze, a przy tym zauważymy u siebie inne objawy, może to świadczyć o chorobie, wówczas warto wybrać się do lekarza. Tylko dzięki odpowiedniej diagnozie jesteśmy w stanie podjąć prawidłowe działania, które zwalczą przyczynę dolegliwości, a tym samym usuną również biały nalot.
Autor: Marcin Sucharzewski
Specjalista w swoim fachu. W klinice odpowiada za pomoc w wyborze szczoteczek elektrycznych, past do zębów i innych akcesoriów stomatologicznych. Żywo zainteresowany nowinkami technologicznymi z branży oral care.
Skrobaczki do językaPłyny na nieświeży oddech
Przeczytaj także:
- Ból zęba mądrości – sprawdzone sposoby na złagodzenie bólu ósemek
- Dlaczego na dziąśle pojawia się ropień i jak go leczyć?
- Jak poradzić sobie z bólem zęba z dziurą?
- Zapalenie okostnej zęba – przyczyny, objawy, leczenie?
- Jak wzmocnić szkliwo i zapobiegać jego ścieraniu?
- 10 porad, jak prawidłowo dbać o zęby i zawsze zachwycać uśmiechem?