Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zapalenie okostnej zęba – przyczyny, objawy, leczenie!

2020-12-03
Zapalenie okostnej zęba – przyczyny, objawy, leczenie!

Gdy wywołany przez próchnicę proces zapalny miazgi rozszerza się w kierunku kości wyrostka zębodołowego, konsekwencją może być zapalenie okostnej zęba, czemu najczęściej towarzyszą silne dolegliwości bólowe, miejscowa opuchlizna, a niekiedy również gorączka i szczękościsk. Niestety jest to stan poważny, który wymaga pilnej interwencji stomatologicznej. Gdy leczenie nie zostanie wdrożone na czas, wówczas może dojść do powstania ropnia podkostnego, którego usunięcie jest bardziej skomplikowane.

Przyczyny zapalenia okostnej

Okostna to silnie ukrwiona i unerwiona błona zbudowana z tkanki łącznej, otaczająca każdą kość w ludzkim organizmie, w tym kości żuchwy i szczęki. Gdy mówimy o zapaleniu okostnej zęba, tak naprawdę mamy na myśli właśnie stan zapalny okostnej żuchwy lub szczęki – w zależności od tego, czy dotyczy on zębów górnych, czy dolnych. Powstanie stanu zapalnego w okostnej żuchwy lub szczęki jest w większości przypadków pochodną rozwoju stanu zapalnego miazgi, co z kolei wywołane jest próchnicą zęba. Gdy stan zapalny miazgi dociera do kanału zębowego, rozmnażające się w szybkim tempie bakterie zaczynają przenikać w głąb okalających ząb struktur, w ten sposób zakażając okostną. Pojawia się wywołany stanem zapalnym ból i obrzęk. Zapalenie okostnej zęba może być również spowodowane przez choroby przyzębia i wywołane przez nie stany zapalne okalających ząb tkanek, ewentualnie jako konsekwencja niewłaściwego leczenia kanałowego – gdy leczony ząb nie zostanie dokładnie oczyszczony, pozostawione bakterie mogą przeniknąć do okostnej i wywołać zakażenie.

Objawy zapalenia okostnej zęba

Pierwszym najszybciej zauważalnym objawem stanu zapalnego okostnej zęba jest silny ból pojawiający się przy jedzeniu, piciu czy szczotkowaniu zębów. Jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań i nie odwiedzimy dentysty, ból zacznie narastać i promieniować na oddalone od zęba tkanki, w tym na zatoki, kark, szyję czy całą głowę. Dolegliwościom bólowym najczęściej towarzyszy opuchlizna. Najpierw niewielka, z czasem obejmująca coraz więcej okalających ząb tkanek. Przy poważnych stanach zapalnych opuchlizna widoczna jest gołym okiem przez policzek. Bólowi i obrzękowi często towarzyszy również gorączka. Miejsce, w którym doszło do stanu zapalnego, jest zwykle wyraźnie zaczerwienione i cieplejsze. Przy zaawansowanych stanach zapalnych okostnej zęba można odczuwać objawy zbliżone do grypy, z ogólnym osłabieniem i pogorszeniem nastroju włącznie. Dochodzi również do powiększenia zlokalizowanych w pobliżu węzłów chłonnych. Objawem może być także rozchwianie zęba lub jego widoczne uniesienie. Tego typu symptomy powinny skłaniać do natychmiastowej wizyty u stomatologa i wdrożenia odpowiedniego leczenia, przede wszystkim zastosowania antybiotykoterapii. Leczenie domowe zapalenia okostnej ogranicza się w zasadzie jedynie do przykładania zimnych okładów na opuchliznę, co nieco zmniejsza dolegliwości bólowe. Ewentualnie można płukać usta ziołowymi naparami lub specjalnymi płynami do płukania jamy ustnej o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Jak leczyć zapalenie okostnej?

Procedura powinna rozpocząć się od diagnostyki potwierdzającej schorzenie. Stomatolog wypisze skierowanie na prześwietlenie szczęki, ewentualnie na tomografię komputerową, co pozwoli zobrazować przyczynę problemu. W związku z tym, że najczęstszą przyczyną jest zapalenie miazgi i związana z tym martwica zęba, prześwietlenie przyda się przy późniejszym leczeniu kanałowym. W pierwszej kolejności należy jednak rozprawić się ze stanem zapalnym. Stomatolog przepisuje antybiotyk i ewentualnie środki przeciwbólowe, które pomogą przetrwać najgorszy okres. To, ile trwa zapalenie okostnej, ma wpływ na długość leczenia. Dlatego przy pojawieniu się pierwszych wyraźnych objawów nie warto zwlekać z wizytą u dentysty i leczenie rozpocząć możliwie szybko. Antybiotykoterapia zwykle trwa 7-14 dni. Po ustąpieniu stanu zapalnego okostnej stomatolog może przystąpić do leczenia zasadniczego, usuwając pierwotną przyczynę problemu.

Gdy stan zapalny został wywołany przez przysłowiową dziurę w zębie (ubytek, który doprowadził do zapalenia miazgi i martwicy), koniecznością staje się leczenie kanałowe, a gdy ze względu na zły stan zęba jest ono już niemożliwe, jego ekstrakcja. Leczenie endodontyczne to pracochłonny i bolesny proces, dlatego najczęściej wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym lub po wcześniejszym zatruciu zęba. Takie leczenie, jeśli się powiedzie, pozwala jednak zachować ząb, co ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale i praktyczne. Dlatego nigdy nie warto rezygnować z próby ratowania zęba. Nawet jeśli pojawiło się zapalenie okostnej zęba, w większości przypadków wciąż można go ocalić.

Ból zęba, wyraźna opuchlizna dziąsła, jego zaczerwienienie i gorączka to typowe objawy zakażenia, które wymaga szybkiej interwencji stomatologicznej. Zapalenie okostnej zęba to niezwykle nieprzyjemne doświadczenie i warto dołożyć wszelkich starań, by do niego nie doprowadzić. Przede wszystkim należy dbać o zęby, tak by minimalizować ryzyko próchnicy i chorób przyzębia. Najprostszym na to sposobem jest codzienne szczotkowanie zębów, ich nitkowanie oraz kontrolne wizyty u dentysty.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2165 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-03
Szybko,sprawnie i bez problemów,serdecznie polecam
2024-04-30
Produkty zgodne z zamówieniem przyszły następnego dnia po złożeniu zamówienia. Wszystko ok. Polecam!
pixel