Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wypełnienie zębów, czyli co należy wiedzieć o plombowaniu!

2020-09-08
Wypełnienie zębów, czyli co należy wiedzieć o plombowaniu!
Systematyczna pielęgnacja zębów, zwłaszcza ich codzienne nitkowanie i szczotkowanie to najlepszy sposób na zminimalizowanie ryzyka rozwoju próchnicy i tym samym uniknięcie potrzeby ich plombowania. Niestety pomimo usilnych starań większość z nas zmuszonych jest do wypełniania zębów uszkodzonych przez próchnicę. Na czym ten zabieg polega, kiedy należy go wykonać i czy istnieje dla niego jakaś alternatywa?


Plombowanie - co to takiego?

To jeden z podstawowych zabiegów stomatologicznych, z którym wcześniej czy później zetknie się praktycznie każda dorosła osoba. Szacuje się, że obecnie około 90-95 procent Polaków ma próchnicę, a jedyną skuteczną metodą jej leczenia jest właśnie plombowanie zębów, czyli wykonywany przez stomatologa zabieg wypełniania ubytków. Wypełnienie pozwala zrekonstruować uszkodzone tkanki twarde zęba, czego najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, zła dieta i towarzysząca im próchnica. Niekiedy ubytki mogą być spowodowane również przez uraz mechaniczny – ukruszenie lub złamanie zęba. Innymi słowy, wypełnienie zęba to zabieg stomatologiczny polegający na załataniu istniejącej dziury, co ma zapobiec jej dalszemu powiększaniu i zupełnemu zniszczeniu zęba. Im szybciej zabieg wypełniania ubytku zostanie zrealizowany, tym mniejsze ryzyko dolegliwości bólowych, brak konieczności stosowania znieczulenia, a także znacznie krótsze i tańsze leczenie.


Jak wygląda plombowanie zęba?

Zabieg można podzielić na kilka etapów, z których każdy ma wpływ na powodzenie całej operacji, na trwałość plomby i jej dobre dopasowanie do zgryzu. Zasadniczo proces wypełniania ubytków możemy podzielić na cztery główne etapy: zabezpieczenie leczonego zęba, opracowanie ubytku, odbudowanie zęba i jego dostosowanie do charakterystyki zgryzu pacjenta.

Etap pierwszy, czyli zabezpieczenie leczonego zęba polega na jego separacji od pozostałych tkanek, tak by nie uszkodzić ich podczas borowania i zagwarantować stomatologowi maksimum komfortu pracy. Przygotowanie pola zabiegowego polega przede wszystkim na umieszczeniu w jamie ustnej chłonnych wacików i ślinociągu, który odpowiada za odsysanie nadmiaru śliny z jamy ustnej. Etap drugi to proces usuwania tkanek twardych zęba, które zostały już uszkodzone przez próchnicę. Precyzja w realizacji tego etapu jest szczególnie ważna dla trwałości plomby i ochrony zęba przed dalszą degradacją. Opracowanie ubytku jest najbardziej nieprzyjemnym etapem leczenia. Dlatego w przypadku większych ubytków pacjenci zwykle decydują się na miejscowe znieczulenie. Do opracowania ubytków wykorzystuje się specjale wiertła, a sam zabieg często określany jest jako borowanie. Etap trzeci to wypełnienie zęba, czyli jego odbudowa. Współcześnie stosuje się dwa podstawowe rodzaje wypełnień. Są to tradycyjne amalgamaty, na jakie możemy zwykle liczyć, decydując się na nieodpłatne zabiegi w ramach ubezpieczenia NFZ oraz nowoczesne materiały utwardzane światłem, których kolor zbliżony jest do naturalnego koloru zębów. Takie wypełniania są niemal niewidoczne i bardzo trwałe. Ostatni etap leczenia polega na dopasowaniu powierzchni wypełniania do zgryzu pacjenta. Odbywa się to poprzez obróbkę mechaniczną plomby, przez jej szlifowanie i polerowanie.


Kiedy wykonuje się plombowanie zębów?

Zabiegi tego typu standardowo wykonywane są w ramach leczenia próchnicy i przy wypełnianiu niewielkich ubytków spowodowanych przez uszkodzenia mechaniczne – drobne ukruszenia czy złamania tkanek twardych zęba. Niestety plombowanie nie jest możliwe, gdy ząb został poważnie uszkodzony. Wówczas stosuje się bardziej specjalistyczne metody jego odbudowy. Współcześnie wykorzystuje się do tego celu korony częściowe lub całkowite, ewentualnie inleye lub onleye. Gdy ząb nie nadaje się do leczenia zachowawczego – został zniszczony przez próchnicę, która zaatakowała tkanki miękkie, prowadząc do nieodwracalnego zapalenia miazgi, wówczas zalecane jest leczenie endodontyczne. W związku z koniecznością usunięcia zakażonej miazgi i opracowania każdego z kanałów zęba leczenie kanałowe jest bolesne i współcześnie niemal zawsze wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym lub po wcześniejszym zatruciu zęba. Tego typu zabieg zajmuje również więcej czasu niż standardowe plombowanie zęba, jest mniej przyjemny i znacznie droższy. Jeśli chcesz uniknąć konieczności leczenia endodontycznego, pamiętaj o systematycznych wizytach u stomatologa i minimalizowaniu ryzyka rozwoju próchnicy poprzez codzienną, prawidłową higienę całej jamy ustnej. Po zauważeniu niepokojącej zmiany na powierzchni zębów lub wyraźnej zmiany koloru jednego z zębów nie zwlekaj z wizytą u dentysty. Szybko wykryta zmiana jest łatwa do wyleczenia. Poza tym wypełnienie zęba lekko uszkodzonego przez próchnicę jest znacznie tańsze niż późniejsze leczenie kanałowe. Jest również mniej bolesne i szybsze.

Dzięki nowoczesnym wypełnieniom utwardzanym światłem, a także za sprawą większej dostępności bezpiecznych środków znieczulających plombowanie jest dziś zabiegiem mniej uciążliwym dla pacjenta i przynoszącym lepsze efekty. Warto również pamiętać, że tego typu zabiegi są podstawą leczenia zachowawczego i w dobie powszechnie występującej próchnicy zębów jedynym skutecznym sposobem na zachowanie pełnego uzębienia przez większą część swojego życia.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2191 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-08
zamówienie zrealizowane szybko, konkretnie i bez zarzutu
2024-07-04
Towar zgodny z opisem i w atrakcyjnej cenie, zamówienie zrealizowane bardzo szybko. Polecam.
pixel