Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Szczoteczka soniczna czy ultradźwiękowa?

2019-04-17
Szczoteczka soniczna czy ultradźwiękowa?

Szczoteczka soniczna czy ultradźwiękowa – która jest lepsza?

Szczoteczki soniczne to najpopularniejsze i chyba najpowszechniejsze aktualnie szczoteczki do zębów. Co jakiś czas kolejni producenci artykułów do higieny jamy ustnej przedstawiają swoje serie i modele szczoteczek sonicznych. Różnice wizualne oczywiście pomijamy, bo każdy producent stara się w jakiś sposób pozytywnie wyróżnić designem na tle konkurencji. Techniczne różnice między szczoteczkami sonicznymi wynikają przede wszystkim z ilości trybów pracy i szybkości działania szczoteczek. Dalsze różnice wynikają z ilości i rodzajów końcówek wymiennych oraz dodatkowych akcesoriów, np. etui podróżnego. Jedna wspólna rzecz dla wszystkich szczoteczek sonicznych to technologia wykorzystywana do czyszczenia zębów każdy producent nazywa ją inaczej, ale wszystko opiera się o identyczne zasady działania.

Z kolei szczoteczki ultradźwiękowe to całkiem specyficzny rodzaj szczoteczek do zębów. Czyszczenie zębów szczoteczką ultradźwiękową odbiega znacząco od techniki szczotkowania modelami sonicznymi. Można uznać, że szczoteczka tego typu łączy działanie 3 różnych sposobów czyszczenia, co omówimy niżej.

Jakie są główne różnice pomiędzy szczoteczkami sonicznymi i szczoteczkami ultradźwiękowymi? Które będą najlepsze do codziennej higieny jamy ustnej? Który rodzaj szczoteczek sprawdzi się lepiej przy poważnych stanach zapalnych?

Technologia soniczna w skrócie

Wspomnieliśmy już wyżej, że wszystkie szczoteczki soniczne wykorzystują podczas szczotkowania taki sam sposób działania. Nazwa technologii pochodzi od jednej z metod czyszczenia ─ od fal dźwiękowych, które włosie końcówki wymiennej emituje podczas pracy. Fale dźwiękowe mają za zadanie eliminację bakterii w odległości do 4 milimetrów od zakończenia włosia. Pomaga to na usuwanie zarazków z trudno dostępnych miejsc, do których włosie końcówki nie ma szans dotrzeć. Dzięki temu łatwiej utrzymać higienę jamy ustnej na odpowiednim poziomie ─ eliminowane są bakterie odpowiedzialne za powstawanie zmian próchniczych i nieświeży oddech. Regularne szczotkowanie pomaga znacząco poprawić stan jamy ustnej.

Wspomniane we wstępie ruchy wymiatające odpowiadają za mechaniczne czyszczenie zębów oraz dziąseł. Włosie pomaga usuwać zanieczyszczenia z powierzchni zębów: osady i przebarwienia oraz rozprowadzać dokładnie pastę do zębów. Ważne jest, aby zachować przy tym odpowiednią technikę szczotkowania – nie można dociskać włosia za mocno, końcówki włosia muszą swobodnie operować po powierzchni zębów i w ten sposób niejako „zdzierać” zanieczyszczenia.

Wizualizacja przedstawia jak działa dynamiczny przepływ cieczyPołączenie ruchów wymiatających oraz fal dźwiękowych powoduje powstanie trzeciego sposobu czyszczenia na jakim opiera się technologia soniczna. Różni producenci nazywają go po swojemu, aby się jakoś marketingowo wyróżnić – spotykane na rynku nazwy to: dynamiczny przepływ cieczy, dynamiczna akcja czyszcząca, dynamiczna technologia czyszcząca. Kilka różnych nazw, które w zasadzie wskazują na to samo. Każda nazwa wskazuje, że podczas szczotkowania dochodzi do czegoś dynamicznego – mieszanina pasty do zębów, wody oraz śliny zostaje gwałtownie rozprowadzana po jamie ustnej ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni międzyzębowych. Wprawiona w ruch mieszanina przepłukuje je i pomaga skutecznie usuwać osady oraz zalegające resztki pokarmów, które stanowią idealną pożywkę do szybkiego namnażania szkodliwych bakterii.

Po podsumowaniu metod działania szczoteczek sonicznych można dojść do wniosku, że regularne korzystanie z takich szczoteczek przynosi same pozytywne skutki. Zęby są lepiej doczyszczone, co można odczuć już po pierwszych kilku szczotkowaniach – sprawdzenie językiem gładkości tylnych powierzchni zębów może zszokować, oczywiście jak najbardziej pozytywnie. Codzienne czyszczenie jamy ustnej z pomocą szczoteczki sonicznej pozwala pozbyć się bakterii namnażających się w trudno dostępnych zakamarkach, co skutkuje obniżonym ryzykiem powstawania próchnicy, nieświeżego oddechu i spowolnieniem odkładania się płytki nazębnej (która przy braku środków zapobiegawczych może przeobrazić się w kamień nazębny odpowiedzialny za różnego rodzaju problemy z dziąsłami). Najpopularniejsze są szczoteczki soniczne Philips Sonicare oraz szczoteczki innych wiodących producentów, np. Seysso. Wśród dziecięcych szczoteczek sonicznych najpopularniejsze są modele Sonicare For Kids i szczoteczki Brush-Baby.

Działanie szczoteczki ultradźwiękowej

Szczoteczki ultradźwiękowe to urządzenia do higieny jamy ustnej, które można klasyfikować jako nieco bardziej rozwinięte szczoteczki soniczne. Ale takie stwierdzenie to bardzo duże uproszczenie tematu, bowiem za szczoteczkami ultradźwiękowymi stoi bardziej zaawansowana technologia o trochę innym przeznaczeniu. Wyjaśniliśmy wcześniej na czym opiera się sukces oraz skuteczność szczoteczek sonicznych – najważniejsze są fale dźwiękowe, które są podstawą technologii sonicznej.

Ze względu na sposób działania, szczoteczki ultradźwiękowe to bardzo specyficzny rodzaj szczoteczek elektrycznych. Głównym elementem odpowiedzialnym za skuteczność są fale dźwiękowe o bardzo dużej częstotliwości, znacznie większej niż w klasycznych szczoteczkach sonicznych. Jako ciekawostkę można podać, że szczoteczki ultradźwiękowe wykorzystują fale o częstotliwości 1000 razy większej, niż szczoteczki soniczne. Człowiek niestety nie jest w stanie usłyszeć dźwięku o takiej częstotliwości.

Porównanie chorych oraz zdrowych dziąsełUltradźwięki wykazują właściwości terapeutyczne i lecznicze, stąd ich wykorzystanie do utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej jest zalecane w szczególności przy poważnych i zaawansowanych problemach z dziąsłami i ich stanami zapalnymi. Ultradźwięki pełnią rolę terapeutyczną i leczniczą, dlatego że drgania wywoływane przez fale dźwiękowe o tak wysokich częstotliwościach są przenoszone pomiędzy komórkami w tkankach. Dzięki takiemu procesowi dochodzi do mikromasażu tkanek, które są poddane działaniu fal dźwiękowych o wysokich częstotliwościach. Podczas takiego ruchu tkanek powstaje efekt cieplny, który wywołuje procesy wzmacniające ściany komórkowe. Ponadto dochodzi do nasilenia procesów utleniania oraz odżywiania komórek. Dodatkowo poprawia się ukrwienie masowanych w ten sposób tkanek. To wszystko przekłada się na pozytywne rezultaty, które mają niebagatelny wpływ na zdrowie ─ wzmocnione zostają ścianki naczyń krwionośnych i ograniczone zostaje ryzyko ponownego krwawienia podczas szczotkowania zębów. Ultradźwięki o takiej częstotliwości są również odpowiedzialne za rozrywanie ścian komórkowych bakterii i ich skuteczną likwidację, co prowadzi do znaczącej poprawy stanu higieny jamy ustnej. Bakterie są jedną z przyczyn powstawania stanów zapalnych, więc ograniczenie ilości chorobotwórczych drobnoustojów wiąże się ze znacznym zmniejszeniem ryzyka problemów w obrębie dziąseł. Pomaga to także usuwać bakterie odpowiedzialne za powstawanie biofilmu (płytki bakteryjnej) na powierzchni zębów.

Najpopularniejsza szczoteczka ultradźwiękowa na rynku to Megasonex M8. Ta szczoteczka oferuje ultradźwięki o częstotliwości 1,6 MHz (1.600.000 ruchów na sekundę). To one są odpowiedzialne za lecznicze działanie podczas szczotkowania, wzmacnianie dziąseł i zmniejszanie ryzyka nawracania stanów zapalnych, jak to opisaliśmy powyżej. Za powstawanie ultradźwięków jest odpowiedzialny specjalny kryształ, na który nasadza się końcówki wymienne. To on podczas pracy emituje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które są przekazywane dalej na tkanki w jamie ustnej i wykazują działanie terapeutyczne oraz lecznicze.

Oprócz ultradźwięków, szczoteczka Megasonex posiada również drgania soniczne o wartości od 9000 do 18000 na minutę. Dzięki wykorzystaniu ultradźwięków podczas czyszczenia, ilość ruchów wymiatających może zostać zmniejszona, co ogranicza ewentualne podrażnienia i zapewnia delikatne szczotkowanie. Zasadza działania jest tutaj podobna do działania klasycznych szczoteczek z technologią soniczną z jednym wyjątkiem – ze względu na docelowego odbiorcę, który zmaga się z problemami z dziąsłami – nie występuje efekt dynamicznego czyszczenia, który jest odpowiedzialny za przepłukiwanie przestrzeni międzyzębowych. Producent szczoteczki Megasonex M8 kładzie nacisk na działanie terapeutyczne bez powodowania dyskomfortu podczas szczotkowania – najważniejsze jest skuteczne działanie w kierunku poprawy stanu dziąseł.

Megasonex M8 posiada 3 tryby pracy związane z wykorzystywanymi metodami czyszczenia:

  • tryb normalny – to 18000 wibracji sonicznych + terapeutyczne ultradźwięki;

  • tryb delikatny – to 9000 wibracji na minutę + ultradźwięki;

  • tryb bez ruchu – wibracje soniczne zostają wyłączone, działają tylko ultradźwięki.

Użycie trybu pracy bez ruchu jest zalecane przy poważnych i głębokich problemach ze stanami zapalnymi oraz krwawieniem dziąseł, które mogą być wywoływane nawet poprzez miękkie włosie szczoteczki. W takim wypadku wystarczy tylko delikatnie zbliżyć włosie szczoteczki ultradźwiękowej do miejsc objętych zmianami chorobowymi, aby ultradźwięki mogły działać. Jeśli użytkownik nie ma poważnego problemu, a chciałby korzystać z tego trybu, to trzeba zauważyć, że ruchy wymiatające trzeba wykonywać samodzielnie – dokładnie tak jak przy używaniu szczoteczki manualnej. Przypomnijmy, że ultradźwięki nie są dla nas słyszalne, więc pierwsze włączenie może spowodować lekkie zaskoczenie spowodowane brakiem czyszczenia mechanicznego. Po kilku użyciach i poprawie stanu dziąseł nastawienie do tego trybu powinno się obrócić o 180 stopni.

Podsumowanie porównania technologii i wnioski

Pomimo wielu podobieństw i częściowego podobieństwa w sposobie czyszczenia jam ustnej, ciężko bezpośrednio porównywać technologie soniczną oraz ultradźwiękową. Przyczyn jest kilka: obie te technologie kładą nacisk na zupełnie inny aspekt czyszczenia jamy ustnej. Szczoteczki soniczne są przeznaczone do codziennej higieny jamy ustnej, mocniejszego doczyszczenia zębów i dokładniejszego usuwania resztek pokarmów z trudno dostępnych przestrzeni. Z kolei szczoteczki ultradźwiękowe zostały opracowane z myślą o osobach, które zmagają się z poważnymi problemami z dziąsłami i nawracającymi stanami zapalnymi, które mają gigantyczny wpływ na komfort codziennego funkcjonowania.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2172 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-14
Szybko i bez k,lopotów.
2024-05-05
Proszek Biochem bardzo mnie pomaga na problemy z dziąsłami, jestem zadowolona z tego zakupu i stosuję go 2 razy dziennie. Pozdrawiam
pixel