Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – która jest lepsza dla zębów?

2019-10-11
Szczoteczka soniczna czy elektryczna – która jest lepsza dla zębów?

Wybór szczoteczki do zębów to ważna inwestycja w zdrowie i higienę naszej jamy ustnej. Na rynku dostępnych jest coraz więcej modeli, a pośród nich już nie tylko szczoteczki manualne, ale i szczoteczki elektryczne i soniczne. Przewaga nowoczesnych modeli nad tradycyjną szczoteczką jest oczywista – jak jednak wybrać pomiędzy modelami sonicznymi i elektrycznymi – i który z nich będzie najlepszy dla naszych zębów?

Szczoteczki elektryczne

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto zapoznać się ze sposobem działania obydwu modeli. Dla uściślenia – szczoteczki soniczne są jednym z rodzajów szczoteczek elektrycznych, są bowiem napędzane za pomocą prądu (baterii wymiennych lub ładowanych). Rozgraniczenie wynika z odmiennego sposobu działania obydwu modeli. Czym charakteryzować się będzie popularna szczoteczka elektryczna?

Modele elektryczne dzielimy ze względu na technologię czyszczenia, czyli rodzaj wykonywanych ruchów czyszczących. Najpopularniejsze pośród nich będą szczoteczki rotacyjne oraz szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne. Do tej grupy zaliczymy też wspomniane szczoteczki soniczne oraz cechujące się najwyższym zaawansowaniem technologicznym szczoteczki ultradźwiękowe. Dwa pierwsze rodzaje związane są przede wszystkim z firmą Oral-B, przodującą w produkcji jakościowych modeli. Szczoteczki elektryczne Oral-B z punktu widzenia konsumenta różnią się przede wszystkim sposobem ładowania (baterie bądź poręczna ładowarka na kabel) oraz ilością obrotów wymiennych główek. Część modeli operuje również ruchem pulsacyjnym, dociskającym dodatkowo włosie główki do powierzchni zębów. Ilość obrotów, czyli ruchu czyszczącego zęby waha się w zależności od modelu, przykładowo:

- Braun Oral-B Vitality CrossAction, to klasyczny model szczoteczki elektrycznej z 7600 ruchami obrotowymi na minutę i poręczną ładowarką 

- Braun Oral-B Advance Power, to elektryczna szczoteczka z 7600 ruchami obrotowymi na minutę oraz ładowaniem za pomocą baterii 

Wybierając idealną szczoteczkę elektryczną, warto wybrać model posiadający możliwie wysoką (minimalnie 7600) ilość obrotów główki na minutę oraz ruch pulsacyjny. Polecamy też od razu zaopatrzyć się w zestaw wymiennych końcówek, dobierając go właściwie do danego modelu. Główki należy wymieniać mniej więcej co cztery miesiące lub kiedy zauważymy znaczne zużycie włókien. Stomatolodzy zalecają również wymianę główki po przebytej chorobie.

- Braun Oral-B Końcówki CROSSACTION, zestaw czterech sztuk

Szczoteczki soniczne

Jeśli jednak zależy nam na maksymalnej higienie jamy ustnej, warto zdecydować się na nowoczesną szczoteczkę soniczną. Tutaj godne polecenia będą m.in. produkty firm Philips Sonicare, Alfa Sonic, Seysso czy Meriden. Ich działanie oparte jest na technologii sonicznych fal dźwiękowych, które poza czyszczeniem samej powierzchni zęba, rozbijają łańcuchy bakterii. Dzięki drganiom sonicznym ciecz (mieszanka śliny, pasty do zębów oraz wody) przeciskana jest przez powierzchnie międzyzębowe. Skuteczne czyszczenie powierzchni międzyzębowych to główny powód, dla którego warto zdecydować się na szczoteczkę soniczną dla dzieci lub dorosłych – wspomniane w poprzednim akapicie szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne nie są bowiem w stanie zapewnić aż tak dokładnego oczyszczenia. Wyższa jest tutaj również ilość ruchów wykonywanych przez końcówkę. Aby wytworzyć falę dźwiękową posiadającą właściwości bakteriobójcze, główka musi obracać się z częstotliwością przynajmniej 260Hz. Fale dźwiękowe są w stanie dotrzeć nawet do 4 milimetrów od zakończenia włosia.

Kolejnymi różnicami są rodzaje ruchów wykonywanych przez szczoteczki oraz samo jej zakończenie. Włosie szczoteczek sonicznych podczas pracy wykonuje tzw. ruchy wymiatające, pozwalające na o wiele efektywniejsze czyszczenie zębów. Uważa się je również za bezpieczniejsze dla dziąseł, w związku z czym modele soniczne są szczególnie polecane pacjentom z nadwrażliwością. Ruchy wymiatające możliwe są dzięki zastosowaniu główki przypominającej typowe szczoteczki manualne – czyli podłużnej końcówki z włosiem.

Szczególnie polecamy modele takie jak:

- Philips Sonicare EasyClean, czyli klasyczna szczoteczka soniczna z jednym trybem pracy i 31 tysiącami ruchów wymiatających na minutę 

- Philips Sonicare DiamondClean, czyli biała szczoteczka z pięcioma trybami pracy i elegancką ładowarką w formie „szklanki” mini-USB 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2165 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Znakomicie
2024-05-06
Wszystko tak jak należy
pixel