Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Najpopularniejsze składniki w pastach do zębów

2019-09-27
Najpopularniejsze składniki w pastach do zębów

Pasty do zębów to bardzo szeroka dziedzina produktów do higieny jamy ustnej. Rynek past rozwija się niezwykle dynamicznie. Co chwilę pojawiają się nowi producenci i marki, proponujący ciekawe rozwiązania w ochronie zębów i dziąseł.

Pasty do zębów rozróżniamy między sobą, biorąc pod uwagę przeznaczenie lub konkretne działanie. W naszej ofercie posiadamy pasty m.in. o działaniu wybielającym, te przeznaczone do wzmocnienia i odbudowy szkliwa, antybakteryjne, wzmacniające dziąsła, antybakteryjne i przeznaczone specjalnie dla dzieci. Pasty dziecięce mają delikatniejsze składy niż pasty dla dorosłych. Skupiają się głównie na wzmocnieniu wrażliwych zębów mlecznych oraz ochronie przed próchnicą.

Niezależnie od tego, do czego przeznaczone są jakieś pasty, to część składników pojawia się w ich składach. Oto kilka najczęściej spotykanych obecnie substancji, które pomagają dbać o nasze zęby.

Hydroksyapatyt

Hydroksyapatyt to główny składnik budulcowy szkliwaJest to składnik najczęściej spotykany w produktach do wzmocnienia i odbudowy szkliwa lub przeciwko nadwrażliwości zębów. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Hydroksyapatyt to główny składnik budulcowy naszych kości i szkliwa. Odpowiada za ich mechaniczną wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. Oznacza to, że zęby są w stanie wytrzymać silniejszy nacisk lub uderzenia (oczywiście do pewnego stopnia). Dzięki swoim właściwościom hydroksyapatyt jest również używany do uzupełniania ubytków w kościach. Tkanki kostne ludzkiego organizmu bez problemu pokrywają ten materiał. Dzięki temu leczenie uszkodzeń przy złamaniach lub odbudowie kości przebiega znacznie szybciej.

Ze względu na zgodność z tkankami, z których zbudowane są zęby, hydroksyapatyt nie jest odrzucany przez organizm. Może być wykorzystywany do pielęgnacji zębów. W produktach do higieny jamy ustnej hydroksyapatyt występuje w postaci kryształków w rozmiarze standardowym lub w formie nanokryształów, czyli mniejszych cząsteczek (tzw. nanohydroksyapatyt). Częściej spotykana jest forma standardowa.

Hydroksyapatyt zawierają m.in. produkty ApaCare. Najmocniejszym produktem będzie tu żel do remineralizacji zębów, który posiada 10% hydroksyapatytu w swoim składzie. Inne warte polecenia środki to seria produktów BioRepair i pasta WOOM Total+.

Fluor

Fluor posiada właściwości przeciwpróchniczeDawniej fluor był jednym z najczęściej spotykanych składników w pastach do zębów. Od pewnego czasu producenci past i płynów odchodzą od tego składnika na rzecz m.in. hydroksyapatytu. Ten składnik nie wywołuje długich dyskusji o potrzebie i zasadności dodawania go do produktów do higieny jamy ustnej i wpływie na organizm.

Jest to pierwiastek chemiczny z grupy fluorowców. W stanie wolnym fluor występuje w postaci zielono-żółtego gazu o silnym zapachu, podobnym nieco do ostrego zapachu chloru. Osoby uczęszczające na pływalnie będą orientować się, o jaki zapach chodzi. Fluor charakteryzuje się bardzo dużą aktywnością. Bardzo często jest więc spotykany w związkach z innymi pierwiastkami, np. sodem (fluorek sodu lub monofluorofosforan sodu). Co ciekawe fluor wzmacnia właściwości hydroksyapatytu i przekształca go we fluoroapatyt, który ma większe właściwości ochronne szkliwa, niż podstawowy hydroksyapatyt.

W naszych organizmach fluor można znaleźć w kościach, zębach i płynach ustrojowych (ślinie oraz krwi). Stosowanie fluoru w pastach i innych produktach do higieny jamy ustnej ma za zadanie wzmacnianie szkliwa i działanie przeciwpróchnicze.

Popularne produkty z dodatkiem fluoru to seria past GC MI Paste Plus oraz seria past WOOM. Te produkty służą do remineralizacji i przeciwdziałają rozwojowi zmian próchniczych

Ksylitol (tzw. cukier brzozowy)

Ksylitol posiada właściwości antybakteryjneJest to alkoholowa pochodna cukru, która wygląda podobnie jak popularny biały cukier, powszechnie dostępny w sklepach. Występuje w postaci białych kryształków. Ksylitol jest równie słodki, jak wspomniany cukier biały. Tutaj kończą się podobieństwa między zwykłym białym cukrem i ksylitolem. Ksylitol jest mniej kaloryczny i bezpieczny dla diabetyków, bo nie podnosi poziomu cukru we krwi.

Ten składnik wykazuje również właściwości antybakteryjne. Bakterie obecne w jamie ustnej nie są w stanie się nim pożywić, co znacznie ogranicza tempo namnażania się zarazków. Dzięki tym właściwościom ksylitol jest coraz chętniej wykorzystywany w produktach do higieny jamy ustnej. Można go spotkać choćby w pastach do zębów lub gumach do żucia.

Oprócz pozytywnego wpływu na florę bakteryjną w jamie ustnej stosowanie ksylitolu niesie również kilka innych korzyści dla organizmu. Ksylitol zwiększa wchłanianie wapnia, który wzmacnia kości i szkliwo. Zwiększa też produkcję śliny, która zawiera wapń i fosforany wzmacniające zęby. Dodatkowo ksylitol zmniejsza kwasowość śliny. W dużym skrócie oznacza to, że szkliwo jest mniej narażone na działanie kwasów produkowanych przez szkodliwe bakterie. Prowadzi to do mniejszego zagrożenia próchnicą i ograniczenia nieprzyjemnych wizyt u stomatologa.

Najpopularniejsze produkty z ksylitolem w naszej ofercie to gumy do żucia  Miradent Xylitol i produkty GC Corporation.

Węgiel aktywny

Węgiel posiada właściwości bakteriobójcze, odświeżające i oczyszczająceChyba każdy wie, jak wygląda węgiel kamienny – jest wydobywany w kopalniach w postaci czarnych bryłek. Główne zastosowanie węgla w naszym kraju to produkcja energii elektrycznej oraz ogrzewanie naszych domów. Oprócz ważnej roli w gospodarce krajowej, węgiel ma również zastosowanie do użytku osobistego. Węgiel posiada silne właściwości pochłaniania zanieczyszczeń. Dzięki temu jest wykorzystywany w kuchennych pochłaniaczach zapachów, filtrach wody oraz powietrza. Jest składnikiem nietoksycznym, nawet przy spożyciu. Z tego powodu węgiel aktywny wykorzystuje się do produktów zwalczających problemy z zatruciami pokarmowymi.

W produktach do higieny jamy ustnej węgiel aktywny ma za zadanie pochłanianie, wiązanie ze swoimi cząsteczkami przebarwień i osadów oraz przywracanie naturalnego odcienia szkliwa. Węgiel odświeża również oddech. Produkty z tym składnikiem mają czarną barwę. Podczas szczotkowania trzeba więc uważać na ubrania.

Węgiel można spotkać w wielu produktach wybielających, m.in. pastach WOOM Carbon+ i Splat Special Blackwood.

Wapń

Wapń to bardzo ważny pierwiastek budulcowy naszego organizmuWapń to pierwiastek chemiczny o srebrzystobiałej barwie i główny składnik mineralny naszego ciała. Powszechnie przyjmuje się, że najwięcej wapnia pozyskuje się z nabiału. Jednak nie jest to prawda. Skąd w takim razie pozyskiwać go do codziennej zbilansowanej diety? Stosunkowo więcej w 100 gramach produktu jest go m.in. w sezamie, maku i szpinaku.

Wapń pełni w ludzkim organizmie bardzo ważne zadanie. Jest odpowiedzialny za mocne i zdrowe kości oraz zęby. Wpływa też na odpowiednią krzepliwość krwi i poprawne funkcjonowanie mięśni. Wspomaga też prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i przekazywanie impulsów nerwowych.

Przewlekły niedobór wapnia u dzieci może powodować krzywicę, która skutkuje poważnymi deformacjami, np. kończyn dolnych, a u dorosłych demineralizację kości. Niedobór wapnia zwiększa zagrożenie osteoporozą i łamliwość kości u osób po 40 roku życia.

Najpopularniejsza pasta do zębów z wapniem w składzie to Splat Professional Biocalcium, która wzmacnia i odbudowuje szkliwo oraz zmniejsza odczuwanie bólu przy nadwrażliwości zębów.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2165 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Wszystko tak jak należy
2024-04-30
Produkty zgodne z zamówieniem przyszły następnego dnia po złożeniu zamówienia. Wszystko ok. Polecam!
pixel