Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Na czym polega technologia soniczna?

2019-03-25
Na czym polega technologia soniczna?

Jak dokładnie i skutecznie wyczyścić zęby?

Jama ustna to przestrzeń pełna zakamarków i trudno dostępnych miejsc. Każdy, kto próbował dokładnie oczyścić jamę ustną wie, że nie jest to proste zadanie. Przestrzenie międzyzębowe to zakamarki, których oczyszczenie może sprawić trudność przy wykorzystaniu klasycznej szczoteczki manualnej i bez pomocy dodatkowych przyborów typu nitka stomatologiczna czy szczoteczka międzyzębowa albo wykałaczka.

Przy odrobinie wprawy, użytkownik szczoteczki manualnej wykonuje podczas szczotkowania do 180-200 ruchów wymiatających na minutę (ta informacja jeszcze nam się później przyda). To może wydawać się dużą wartością, ale czy naprawdę jest to szybkie mycie zębów? Otóż nic bardziej mylnego... Warto zapoznać się ze szczoteczkami sonicznymi.

Co to jest technologia soniczna?

Pierwsze szczoteczki soniczne zaczęły powstawać na początku lat 90. XX wieku. Za ich opracowanie była odpowiedzialna firma Sonicare. Brzmi znajomo, prawda? Po zaprezentowaniu pierwszych modeli szczoteczek sonicznych przez Sonicare, tematem zainteresował się Philips, który wykupił tego producenta i uczynił markę Sonicare jednym z filarów swojego portfolio produktów do higieny i pielęgnacji ciała. W ślad za Philipsem, inni producenci również zaczęli opracowywać swoje propozycje szczoteczek sonicznych – Braun Oral-B czy Seysso to tylko mała grupa, która również zaprezentowała swoje wersje szczoteczek.

Jak działają szczoteczka soniczna?

Technologia soniczna to obecnie najwyższa półka w zakresie sposobu czyszczenia zębów szczoteczką. Na początku należy wytłumaczyć skąd wzięła się nazwa tej technologii. Określenie soniczny odnosi się do dźwięku, fal dźwiękowych, które są emitowane podczas pracy urządzenia i są odpowiedzialne za skuteczność działania. Są to fale o bardzo dużej częstotliwości, które docierają do kilku milimetrów od zakończenia włosia i są w stanie likwidować bakterie obecne w jamie ustnej wystawione na działanie tych fal, głównie bakterie Streptococcus mutans odpowiedzialne za powstawanie zmian próchniczych.

Jak szybko działają szczoteczki soniczne?

Philips Sonicare EasyClean to jeden z majpopularniejszych modeli szczoteczek sonicznychAby wytworzyć falę dźwiękową o właściwościach bakteriobójczych, szczoteczka musi pracować z częstotliwością minimum 260 Hz. Oznacza to, że włosie, które jest odpowiedzialne za emisję fal dźwiękowych, musi poruszać się niezwykle szybko po przeliczeniu jest to ponad 15 tysięcy ruchów czyszczących na minutę.

Porównajmy zatem częstotliwości pracy szczoteczki manualnej i sonicznej. Na wstępie umieściliśmy informację o szybkości czyszczenia zębów za pomocą szczoteczki manualnej. Załóżmy, że człowiek, który czyści zęby szczoteczką manualną wykonuje 180 ruchów na minutę, czyli to 3 ruchy na sekundę (w przeliczeniu to 3 Hz). Dla porównania szybkości działania, przedstawmy szczoteczkę soniczną Philips Sonicare EasyClean (jest to klasyczny model tego producenta, z jednym trybem pracy) taka szczoteczka wykonuje 31000 ruchów czyszczących na minutę. W przeliczeniu na sekundę, szczoteczka pracuje z szybkością 516 ruchów na sekundę (czyli 516 Hz).

Po zestawieniu obu tych wartości uzyskujemy gigantyczną różnicę szybkości działania porównanie dwóch liczb: 516 oraz 3 robi wrażenie i wpływa na wyobraźnię! Oznacza to, że szczoteczka soniczna jest szybsza od manualnej aż 172 razy!

Ruchy wymiatające i jakość czyszczenia

Oprócz emitowania fal dźwiękowych, szczoteczki soniczne wykorzystują włosie do czyszczenia zębów za pomocą ruchów wymiatających. Ruchy wymiatające to sposób czyszczenia zębów zalecany przez stomatologów i specjalistów można obrazowo określić, że włosie wychyla się cyklicznie raz w jedną, raz w drugą stronę od środka, co przypomina zamiatanie miotłą. Przy wykorzystaniu takiego sposobu poruszania się w połączeniu z dużą częstotliwością pracy, włosie szczoteczki jest w stanie dokładnie i bezpiecznie usuwać osady oraz przebarwienia z powierzchni zębów z przodu, z tyłu i na obszarach żujących.

Trzeba przy tym zastrzec jedną bardzo ważną rzecz. Włosie końcówki wymiennej szczoteczki sonicznej nie może być dociskane do zębów zbyt mocno cała skuteczność czyszczenia opiera się na swobodnej pracy końcówek pęczków włosia, które delikatnie przesuwają się po zębach. Dlatego też duża część modeli szczoteczek tego typu posiada świetlną lub wibracyjną sygnalizację zbyt mocnego nacisku. To świetne dodatki, które umożliwiają naukę poprawnej techniki szczotkowania za pomocą szczoteczek sonicznych już od najmłodszych lat.

Kolejną ważną rzeczą wartą dodania jest również fakt, że szczoteczki soniczne są bezpieczniejsze dla dziąseł, niż szczoteczki elektryczne, w których włosie obraca się dookoła własnej osi (wykonuje ruchy obrotowe, stąd nazwa szczoteczki rotacyjne). Ciągłe ruchy włosia dookoła własnej osi powodują delikatne, ale stałe zadzieranie dziąseł, co prowadzi do ich recesji (cofania się), która jest zjawiskiem bardzo niepożądanym. Jest to nieodwracalne obniżanie się linii dziąseł, którego nie można cofnąć a jedynie wstrzymać, aby nie postępowało jeszcze dalej i nie odsłaniało delikatnych szyjek i kanalików zębinowych. Z kolei ruchy wymiatające delikatnie masują obszary na styku dziąseł i zębów, dzięki czemu są one regularnie wzmacniane, co przekłada się na ogólną poprawę zdrowia jamy ustnej.

Co to jest Dynamiczna Akcja Czyszcząca?

Najwyższe modele szczoteczek sonicznych często posiadają bezprzewodowe etui na USBDynamiczna Akcja Czyszcząca, Dynamiczny Przepływ Cieczy, Technologia Dynamicznego Czyszczenia ─ to kilka tajemniczych nazw, które skrywają za sobą tak naprawę dokładnie to samo. A co takiego skrywają? Różni producenci określają w ten sposób po swojemu działanie szczoteczki sonicznej po dodaniu do siebie korzyści płynących z połączenia ruchów wymiatających oraz fal dźwiękowych.

Wszystkie wspomniane określenia zawierają przymiotnik „dynamiczny”, pozostaje pytanie dlaczego? Już wyjaśniamy. Połączenie dużej ilości ruchów wymiatających oraz fal dźwiękowych generowanych przez włosie wprawia w ruch mieszaninę pasty, śliny i wody, które znajdują się w jamie ustnej. Taka wzruszana mieszanina zostaje dynamicznie przemieszczana przez przestrzenie pomiędzy zębami i powoduje ich przepłukanie, co pomaga usunąć stamtąd osady oraz zalegające resztki pokarmów. Część mieszaniny zostaje zamieniona w bąbelki i po trafieniu w powierzchnię zębów bąbelki ulegają gwałtownemu pękaniu, co pomaga usuwać zanieczyszczenia z powierzchni zębów oraz dziąseł. Takie zjawisko nosi nazwę kawitacji i w ramach ciekawostki można dodać, że było kiedyś używane przez załogi zanurzonych okrętów podwodnych do wykrywania innych jednostek.

Podsumowanie informacji o technologii sonicznej

Technologia soniczna to w tym momencie najwyższa technologicznie półka w temacie higieny zębów. Emitowanie fal dźwiękowych, duża liczba ruchów czyszczących dynamiczne przepłukiwanie przestrzeni pomiędzy zębami to główne argumenty, które mają zachęcić do skorzystania ze szczoteczek tego typu. Szczoteczki soniczne są bezpieczniejsze dla dziąseł, skuteczniejsze przy usuwaniu osadów z powierzchni zębów. Dzięki temu regularne używanie szczoteczki sonicznej prowadzi do ogólnej poprawy zdrowia jamy ustnej.

W sklepie DomowyStomatolog.pl posiadamy mnóstwo różnych modeli szczoteczek sonicznych przygotowanych przez wielu producentów. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą szczoteczek sonicznych. W razie potrzeby nasi pracownicy pomogą przy wyborze najodpowiedniej szczoteczki i końcówek wymiennych.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2165 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Świetny sklep. Realizacja zamówienia wzorcowa.
2024-05-14
Szybko i bez k,lopotów.
pixel