Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Na czym polega skaling zębów?

2021-03-18
Na czym polega skaling zębów?

Usuwanie złogów z kamienia nazębnego, czyli skaling zębów to jeden z podstawowych zabiegów stomatologicznych wykonywanych w ramach tzw. higienizacji jamy ustnej. Regularnie przeprowadzany zmniejsza ryzyko próchnicy zębów i chorób dziąseł, w tym związanych z nimi stanów zapalnych. Wpływa również na estetykę zębów, eliminując nieestetyczne przebarwienia powodowane przez osadzający się u ich podstawy, najczęściej mający ciemne zabarwienie kamień.

Czym jest kamień nazębny?

To płytka nazębna, która uległa mineralizacji, czyli utwardzeniu. Kamienia nie można usunąć przy pomocy standardowych zabiegów higienicznych, takich jak szczotkowanie czy nitkowanie zębów. Dlatego należy zapobiegać jego gromadzeniu, regularnie myjąc zęby i okresowo, przy okazji rutynowych wizyt u dentysty, poddając się zabiegowi skalingu zębów. Kamień tworzy się z płytki nazębnej, białek, bakterii próchniczych, resztek pożywienia, związków wapnia i fosforu, które łączą się ze sobą i stopniowo utwardzają. Najczęściej objawia się w formie ciemniejszej obwódki wokół zębów, zwłaszcza u ich podstawy, na linii styku zębów i dziąseł, czyli w miejscu najbardziej podatnym na odkładanie się różnego rodzaju osadów. Prócz negatywnego wpływu na estetykę zębów, duża ilość kamienia, zwłaszcza jeśli jego część gromadzi się pod linią dziąseł, może powodować stany zapalne dziąseł, w konsekwencji prowadząc do groźnego w skutkach schorzenia, jakim jest paradontoza – obniżenie linii dziąseł na skutek stanu zapalnego, z czasem prowadzące do odsłonięcia szyjek zębowych, rozchwiania zębów i ich utraty. Duże złogi z kamienia są także przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. Skaling zębów to skuteczna, bezbolesna i prosta w realizacji procedura stomatologiczna umożliwiająca usunięcie kamienia w ciągu zaledwie kilku minut.

Rodzaje i metody wykonywania skalingu

Zgodnie z zaleceniami stomatologów skaling zębów powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku, a w przypadku osób bardziej narażonych na odkładanie się kamienia nazębnego, pijących duże ilości kawy lub herbaty, ewentualnie palących papierosy, raz na sześć miesięcy - kamień łatwo się przebarwia.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje skalingu zębów: naddziąsłowy i poddziąsłowy. Poza tym możemy mówić o wielu metodach wykonywania tego typu zabiegu. Najpopularniejsze z nich to skaling mechaniczny, chemiczny, ultradźwiękowy i laserowy. Dawniej stosowało się specjalistyczne narzędzia stomatologiczne i kamień nazębny usuwano ręcznie. Współcześnie duża dostępność nowoczesnych, znacznie dokładniejszych i szybszych metod usuwania kamienia sprawia, że praktycznie żaden stomatolog nie korzysta już z tego typu narzędzi. W zdecydowanej większości gabinetów dentystycznych do usuwania kamienia wykorzystuje się ultradźwięki, które rozbijają twarde struktury, jednocześnie nie podrażniają dziąseł i nie uszkadzają zębów. Wciąż stosuje się również metodę chemiczną, która polega na nałożeniu na zęby 30-procentowego roztworu perhydrolu (rozpuszcza kamień, który następnie wypłukuje się z ust wodą pod ciśnieniem) oraz metodę mechaniczną, która polega na frezowaniu zębów – mechanicznym odłupywaniu kamienia.

Przeciwwskazania do wykonania skalingu

Choć nowoczesne metody skalingu zębów są bardzo wygodne, bezbolesne, skuteczne i szybkie w realizacji, niestety nie zawsze można z nich korzystać. Istnieje szereg przeciwwskazań do ich wykonania.

Takich zabiegów nie zaleca się przeprowadzać w przypadku osób z rozwiniętą osteoporozą, wszczepionym rozrusznikiem serca, odklejoną siatkówką oka, posiadających implanty zębowe – podczas zabiegu można je naruszyć i uszkodzić. Skaling zębów, zwłaszcza wykonywany metodą ultradźwiękową i chemiczną, nie jest polecany również kobietom w ciąży – część stomatologów takie zabiegi jednak wykonuje, uznając je za bezpieczne i najmniej uciążliwe. Gdy nie ma możliwości skorzystania z nowoczesnej metody skalingu, należy zdać się na tradycyjne narzędzia i pracę ręczną.

Zalecenia po skalingu

Zabieg jest w zasadzie bezbolesny i bezpieczny, a zatem bez obaw może być wykonywany u zdecydowanej większości osób zgłaszających się do stomatologa. Do skalingu zębów nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Nie ma również żadnych szczególnych zaleceń dla osób, u których taki zabieg został przeprowadzony. Oczywiście przez pewien czas można odczuwać niewielki dyskomfort związany z usunięciem kamienia czy delikatnym podrażnieniem dziąseł, który jednak dość szybko ustępuje. Większe dolegliwości mogą odczuwać osoby, u których wykonany został tzw. poddziąsłowy skaling zębów. Przy takich zabiegach może pojawić się lekkie krwawienie, w związku z czym przed i zaraz po zabiegu nie powinno stosować się leków powodujących obniżenie krzepliwości krwi.

W związku z tym, że usuwanie kamienia nazębnego domowymi sposobami jest nieskuteczne, a w praktyce w ogóle niewykonalne (można ograniczyć tempo odkładania się kamienia, ale nie sposób go usunąć), zaleca się przynajmniej raz w roku odwiedzić stomatologa, który wykona zabieg skalingu zębów i usunie z ich powierzchni utwardzoną płytkę nazębną. Zabieg jedną z nowoczesnych metod trwa zaledwie kilka minut i jest bezbolesny.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2165 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-14
Szybko i bez k,lopotów.
2024-04-30
super szybko
pixel