Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Na czym polega leczenie kanałowe?

2020-10-13
Na czym polega leczenie kanałowe?
Zaniedbywanie codziennych zabiegów higienicznych w połączeniu z brakiem kontroli stomatologicznej to prosta droga do rozwoju próchnicy zębów. Nieleczona próchnica z czasem prowadzi do zapalenia miazgi zębowej, a wówczas jedynym sposobem na uratowanie zęba, jest wdrożenie specjalistycznego leczenia. Takie leczenie jest nie tylko bardziej czasochłonne niż klasyczne plombowanie, ale i zdecydowanie droższe. Dawniej leczenie kanałowe zęba było również bolesne. Na szczęście dziś można temu zaradzić.


Kiedy stosuje się leczenie endodontyczne?

Gdy dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej, plombowanie zęba nie ma już żadnego sensu. Po prostu zakażonego zęba nie da się oczyścić bez precyzyjnego usunięcia całej tkanki objętej zaawansowanym stanem zapalnym. Na szczęście nie oznacza to konieczności usunięcia bolącego zęba. Endodoncja, czyli zachowawcze leczenie chorób miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych daje możliwość zachowania zęba, choć będzie on już martwy. Decyzja o rozpoczęciu leczenia kanałowego jest podejmowana przez stomatologa po dokładnym badaniu i na podstawie zdjęcia RTG zęba.

Leczenie endodontyczne daje możliwość ocalenia zęba, co jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych. Pełne, naturalne uzębienie pozwala zachować naturalne rysy twarzy i zapewnia możliwość cieszenia się smakiem wszystkich typów pokarmów, przez długie lata życia. Na leczenie kanałowe zęba warto decydować się zatem niezależnie od wieku, gdy tylko zachodzi taka potrzeba. Taka forma leczenia stomatologicznego nie jest wskazana jedynie w wyjątkowych, ściśle określonych sytuacjach – u osób z poważnymi zaburzeniami krzepnięcia, z zapaleniem wsierdzia, przy niektórych chorobach reumatologicznych czy zaburzeniach psychicznych. Kobiety w ciąży mogą decydować się na takie zabiegi, ale dopiero po konsultacji z ginekologiem. Choć leczenie zębów w ciąży jest uznawane za bezpieczne, to jednak część zabiegów, w tym zabiegi endodontyczne, powinno się wykonywać dopiero w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, a gdy jest to możliwe, dopiero po narodzinach dziecka.


Jak wygląda leczenie kanałowe zęba?

Pierwszymi objawami stanu zapalnego miazgi jest ból zęba pojawiający się podczas jedzenia, picia zimnych lub ciepłych napojów, a także przy szczotkowaniu, nitkowaniu czy płukaniu zębów. Gdy ból narasta i towarzyszy nam w ciągu dnia, wówczas zwykle jest już za późno na wdrożenie standardowego leczenia i zwykłe plombowanie zęba jest niewystarczające. Wówczas jedyną możliwością, by zachować ząb w jamie ustnej, jest wdrożenie leczenia kanałowego. Przed rozpoczęcie leczenia należy wykonać zdjęcie rentgenowskie zęba, co pozwoli ocenić stopień zaawansowania zmian i zorientować się stomatologowi w kształcie oraz położeniu kanałów zębowych, które podczas leczenia należy dokładnie oczyścić.

Zabiegi endodontyczne są czasochłonne i nieprzyjemne, dlatego przed rozpoczęciem leczenia zazwyczaj stosuje się silne znieczulenie miejscowe. Współcześnie, dla zagwarantowania większej skuteczności tego typu zabiegów, wielu stomatologów korzysta z mikroskopu. Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala zachować większą precyzję podczas usuwania zakażonej tkanki. Poza tym zapewnia dużą dokładność podczas wypełniania kanałów, dzięki czemu martwy ząb jest mocniejszy i ryzyko jego późniejszego ukruszenia lub złamania jest mniejsze. Do wypełniania kanałów używa się specjalnego preparatu – biokompatybilnej gutaperki, która jest materiałem neutralnym dla organizmu, trwałym i łatwym w formowaniu. Oczywiście przed wypełnieniem, każdy z kanałów zęba musi zostać precyzyjnie oczyszczony i zdezynfekowany, co jest zadaniem pracochłonnym i przy braku znieczulenie, niezwykle bolesnym. Leczony ząb separuje się od pozostałych zębów i otaczających go tkanek przy pomocy specjalnej taśmy i koferdamu. Dzięki temu ryzyko ponownego zanieczyszczenia już oczyszczonego zęba bakteriami znajdującymi się w jamie ustnej jest mniejsze. Takie zabezpieczenie zmniejsza również ryzyko przedostania się do jamy ustnej substancji używanych przez stomatologa podczas procesu leczenia.

Warto pamiętać, że leczenie kanałowe zęba zajmuje zdecydowanie więcej czasu, niż plombowanie, jest również droższe. Cena zależy od liczby kanałów, które należy oczyścić i następnie wypełnić. Najtańsze w leczeniu są zęby przednie i przedtrzonowe. Trzonowce, zarówno dolne, jak i górne, mogą mieć od trzech do czterech kanałów, a ich leczenie może być kilkukrotnie droższe niż standardowe plombowanie zęba. Chociażby z tego względu nie należy zwlekać z rozpoczęciem leczenia i gdy tylko zauważymy zmiany w kolorze zęba lub zaczynamy odczuwać ból, należy natychmiast zgłosić się do stomatologa.

Codzienna dbałość o zęby, stosowanie dobrej jakości szczoteczek, nici dentystycznych czy płynów do płukania jamy ustnej pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy zębów, a tym samym ograniczy prawdopodobieństwo leczenia kanałowego w przyszłości. Na szczęście, nawet gdy nie zapobiegniemy próchnicy i dojdzie do nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej, endodoncja pozwoli zachować ząb i cieszyć się pełnym uzębieniem przez długie lata życia.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

Alfa Sonic Power Control Toothbrush - szczoteczka soniczna z 5 trybami pracy

Alfa Sonic Power Control Toothbrush - szczoteczka soniczna z 5 trybami pracy

348,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 313,20 zł/1szt.Cena regularna 349,99 zł brutto/1szt.
Płyn WOOM Sensitive+ 500 ml - płyn do płukania do wrażliwych zębów i dziąseł

Płyn WOOM Sensitive+ 500 ml - płyn do płukania do wrażliwych zębów i dziąseł

23,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 29,99 zł/1szt.Cena regularna 28,99 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2165 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Wszystko tak jak należy
2024-04-30
super szybko
pixel