Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Na czym polega lakowanie zębów i kiedy warto je przeprowadzić?

2020-10-05
Na czym polega lakowanie zębów i kiedy warto je przeprowadzić?
W celu minimalizacji ryzyka rozwoju próchnicy, zwłaszcza w przypadku małych dzieci, stomatolodzy zalecają wykonanie zabiegu lakowania zębów trzonowych i przedtrzonowych. Lak wypełnia naturalne bruzdy i zagłębienia, tym samym zabezpieczając powierzchnię zębów przed odkładaniem się na niej warstwy płytki nazębnej. W ten sposób można chronić zarówno zęby mleczne, jak i stałe, zmniejszając ryzyko rozwoju próchnicy. Jest to szczególnie ważne w przypadku słabych zębów mlecznych.

Czym jest lakowanie?

To prosty i bezbolesny zabieg stomatologiczny polegający na dokładnym oczyszczeniu powierzchni trących zębów przedtrzonowych i trzonowych, a następnie na ich zabezpieczeniu warstwą płynnego laku. Lak to preparat na bazie specjalnych żywic, które silnie wiążą z naturalnym szkliwem zębów, w ten sposób wzmacniając zęby i chroniąc je przed próchnicą. Jego częścią składową mogą być również jony fluoru, które dodatkowo wzmacniają szkliwo i sprzyjają jego remineralizacji – pomagają załatać drobne szczeliny i pęknięcia. Lak wypełnia naturalne bruzdy zębów trzonowych i przedtrzonowych, zabezpiecza przed odkładaniem się płytki nazębnej, chroni przed próchnicą, a dzięki wyrównaniu powierzchni zębów, ułatwia ich codzienne czyszczenie.

Najczęściej wykonuje się lakowanie zębów u dzieci. Ze względu na mniejszą precyzję codziennych zabiegów higienicznych, zwłaszcza w okresie wyżynania się zębów, na powierzchni zębów trzonowych może gromadzić się większa ilość płytki bakteryjnej, co sprzyja próchnicy. Lakowanie pomaga zabezpieczyć wyżynające się zęby, dzięki czemu ryzyko ich zajęcia przez próchnicę staje się mniejsze. Oczywiście w pewnych sytuacjach wykonuje się również lakowanie zębów u dorosłych. Na tego typu zabieg mogą decydować się osoby szczególnie podatne na próchnicę zębów, które z pewnych względów nie chcą lub nie mogą zdecydować się na wykonanie zabiegu fluoryzacji. Lakowanie pozwala wypełnić pęknięcia, naturalne zagłębienia, szczeliny i bruzdy w zębach trzonowych, dzięki czemu przestaną gromadzić się w nich resztki jedzenia i tym samym będzie zdecydowanie łatwiej zadbać o ich prawidłową higienę.

Jak przebiega lakowanie zębów?

To niezwykle prosty i co najważniejsze, zupełnie bezbolesny zabieg, który warto wykonać u każdego dziecka, zwłaszcza w momencie wyżynania się pierwszych zębów przedtrzonowych i trzonowych. Lakowanie zębów u dzieci warto wykonywać systematycznie, wraz z wyżynaniem się kolejnych zębów, tak by chronić je już od samego początku. Zabieg zajmuje niewiele czasu, a zatem może być wykonany podczas każdej kontrolnej wizyty u stomatologa, gdy tylko zachodzi taka potrzeba.

Procedura lakowania rozpoczyna się od precyzyjnego, mechanicznego oczyszczenia powierzchni zębów z wykorzystaniem specjalnej szczoteczki. Następnie na powierzchnię zębów, które będą lakowane, nakłada się preparat o właściwościach wytrawiających. Najczęściej ma on formę łatwego do rozprowadzenia żelu, który zapewni dobre wiązanie żywicznego laku. Po kilku chwilach wytrawiacz wypłukiwany jest wodą, a powierzchnia zęba precyzyjnie osuszana. To najważniejszy element całego zabiegu. Lak zapewni trwałą ochronę jedynie wówczas, gdy zostanie nałożony na dokładnie osuszoną powierzchnię zęba. W związku z tym lakowanie zębów u dzieci młodszych może być dość kłopotliwe – maluchy są niecierpliwe i lubią się wiercić, przez co dokładne osuszenie powierzchni zęba zajmuje więcej czasu. Po osuszeniu zęba stomatolog nakłada na jego powierzchnię cieniutką warstwę płynnego laku. Do jego utwardzenia wykorzystuje się specjalną lampę. Na koniec dentysta sprawdza, czy dodatkowa warstwa nie sprawia problemów ze zgryzem i gotowe.

Czy lakowanie zębów jest szkodliwe?

Zabieg zwykle wykonuje się u małych dzieci, którym wyżynają się pierwsze przedtrzonowe zęby mleczne i zęby trzonowe stałe. Jest on w pełni bezpieczny, a przy tym łatwy w realizacji. Prawidłowo przeprowadzony zapewnia wysoki poziom ochrony przed próchnicą, dzięki czemu można uniknąć nieprzyjemnego borowania zębów w przyszłości. Lakowanie zębów u dorosłych wykonywane jest rzadziej. Ze względu na istniejące zmiany próchnicze lakowanie jest mniej skuteczne i u dorosłych preferowaną przez stomatologów formą wzmacniania szkliwa zębów jest fluoryzacja. Oczywiście w przypadku zębów trzonowych lub przedtrzonowych wolnych od zmian, osoba dorosła również możne wykonać ich lakowanie.

Lakowanie najlepiej wykonywać u dzieci w momencie wyżynania się zębów, tak by od razu zabezpieczyć je przed próchnicą. To szczególnie ważne w przypadku zębów mlecznych, które są słabsze i bardziej podatne na próchnicę. Dzięki ochronie zębów mlecznych zainfekowanie próchnicą zębów stałych staje się mniej prawdopodobne, co pozwala uniknąć konieczności ich szybkiego leczenia. Co warte podkreślenia, lakowanie warto wykonywać dla każdego nowego zęba – nie należy zwlekać z przeprowadzeniem zabiegu do czasu wyrżnięcia się wszystkich zębów.

Zabiegi lakowania w przypadku najmłodszych dzieci są bezpłatne. Lakowanie zębów u dorosłych nie jest refundowane i w zależności od gabinetu koszt takiego zabiegu może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za ząb. Nie wykonuje się ponownego lakowania raz zabezpieczonych zębów. Należy również pamiętać, że zabieg lakowania nie zastąpi regularnego szczotkowania zębów. Bez dbałości o codzienną higienę jamy ustnej, zmian próchniczych nie uda się powstrzymać.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2165 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Wszystko tak jak należy
2024-05-05
Proszek Biochem bardzo mnie pomaga na problemy z dziąsłami, jestem zadowolona z tego zakupu i stosuję go 2 razy dziennie. Pozdrawiam
pixel