Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Na czym polega fluoryzacja zębów?

2020-12-01
Na czym polega fluoryzacja zębów?

Próchnica i nadwrażliwość zębów to najczęstsze problemy stomatologiczne, które niemal w równym stopniu dotyczą dorosłych i młodych Polaków. W celu przeciwdziałania tego typu schorzeniom zaleca się systematyczną pielęgnację jamy ustnej z wykorzystaniem ogólnodostępnych preparatów stomatologicznych, przede wszystkim past do zębów z fluorem oraz zwierających ten pierwiastek płynów do płukania ust czy nici dentystycznych. Pomocnym zabiegiem jest również fluoryzacja zębów. Co to takiego?

Czym jest fluoryzacja?

To prosty i całkowicie bezbolesny zabieg stomatologiczny mający na celu wzmocnienie szkliwa zębów przez nałożenie na nie preparatu zawierającego dużą dawkę związków fluoru. To pierwiastek chemiczny odgrywający ważną rolę w procesie budowy kości i zębów. Jego niedobór wiąże się z osłabieniem szkliwa, większą skłonnością do próchnicy oraz nadwrażliwością zębów. Fluoryzacja ma pomóc w uzupełnieniu ewentualnych niedoborów tego pierwiastka, dostarczając jego większą dawkę bezpośrednio na powierzchnię zębów. Fluor wiąże się ze szkliwem, pomaga wypełnić drobne ubytki, rysy i inne uszkodzenia w jego strukturze, tym samym wzmacniając zęby, ograniczając ich nadwrażliwość i chroniąc je przed szkodliwym działaniem chorobotwórczych bakterii odpowiedzialnych za próchnicę zębów. Najczęściej przeprowadzanym zabiegiem jest fluoryzacja zębów u dzieci, ale tej formie profilaktycznego leczenia stomatologicznego mogą poddawać się również osoby dorosłe, zwłaszcza w przypadku nadwrażliwości, występowania nieestetycznych przebarwień płytki nazębnej czy stwierdzonej demineralizacji szkliwa.

Wskazania do fluoryzacji

W przypadku najmłodszych fluoryzacja zębów jest zabiegiem profilaktycznym, który ma wzmocnić wciąż dość słabe zęby przed próchnicą. Oczywiście, gdy dziecko pamięta o regularnym szczotkowaniu zębów i robi to w prawidłowy sposób, przy zastosowaniu preparatów zawierających fluor lub substancję o tożsamym działaniu, czego przykładem są pasty do zębów z hydroksyapatytem, wówczas przeprowadzenie dodatkowego zabiegu fluoryzacji zwykle jest już zupełnie niepotrzebne. Fluoryzacja zębów u dorosłych jest zabiegiem przeprowadzanym rzadziej, ale wciąż można się mu poddać, zwłaszcza gdy mamy problem z nadwrażliwością szyjek zębowych, demineralizacją zębów lub przebarwieniami od płytki nazębnej. Osoby dorosłe mogą korzystać również ze specjalnych past do zębów, do fluoryzacji, zwierających większą dawkę związków fluoru. Przykładem takiego produktu jest pasta WOOM Sensitive+ polecana osobom z nadwrażliwością zębów.

Jak przebiega fluoryzacja?

Jest to dość prosty zabieg stomatologiczny, ale jego skuteczność zależy od doświadczenia i umiejętności wykonującego go dentysty. W pierwszym etapie stomatolog dokładnie oczyszcza powierzchnię zębów, wykorzystując do tego celu dobrej jakości szczoteczkę. W drugim etapie na powierzchnię precyzyjnie oczyszczonych zębów nanoszony jest specjalny preparat zawierający dużą dawkę związków fluoru. Preparat ma najczęściej postać przywierającego do powierzchni zębów żelu, niekiedy lakieru lub pianki. W przypadku żelu preparat utrzymuje się na powierzchni przez kilka godzin. W tym czasie zawarty w nim fluor zostaje wchłonięty przez szkliwo zębów, wzmacniając je i zabezpieczając przed próchnicą. Pianki stosuje się rzadziej. Zwykle nakłada się je na zęby przy pomocy specjalnej łyżki, na kilka minut. Następnie usta należy dokładnie wypłukać, pozbywając się resztek substancji – preparatów zawierających dużą dawkę fluory nie wolno połykać! Fluoryzacja zębów może być ponawiana co pewien czas. W przypadku dzieci zabieg można ponawiać co cztery miesiące. U dorosłych standardowo okres przerwy pomiędzy zabiegami wynosi około pół roku. 

Wady i zalety fluoryzacji

Podstawowym powodem przeprowadzania tego typu zabiegów jest profilaktyka próchnicy zębów oraz zmniejszenie nadwrażliwości. Fluoryzacja wzmacnia szkliwo, przez co staje się ono mniej podatne na działanie chorobotwórczych bakterii i wytwarzanych przez nie kwasów. Zabieg pomaga również z załataniu drobnych uszkodzeń szkliwa, czyli przyczynia się do procesu jego remineralizacji, a tym samym korzystnie wpływa na ograniczenie nadwrażliwości zębów na bodźce zewnętrzne, takie jak ciepło czy zimno, smak słodki czy kwaśny. Fluoryzacja zębów jest zatem sprawdzonym sposobem na poprawę kondycji zębów, a jej największą zaletą jest ograniczenie liczby ubytków. Poza korzyściami wynikającymi z prawidłowo przeprowadzonego zabiegu fluoryzacja zębów może nieść ze sobą również pewne zagrożenia. Wchłonięcie dużej dawki fluoru (jeśli dojdzie do połknięcia preparat) może wywołać silny ból brzucha, nudności, wymioty, zawroty głowy, zwiększone pocenie się, ślinienie się czy ogólne osłabienie. Przy zastosowaniu preparatu o zbyt dużym stężeniu fluoru może dość również do fluorozy, która objawia się wystąpieniem na powierzchni zębów widocznych białych, a następnie brązowych plam.

Pamiętając o istniejącym ryzyku, fluoryzacja jest jednym z najprostszych sposobów wzmocnienia szkliwa zębów, zwłaszcza w młodszym wieku. Sam zabieg należy jednak przeprowadzać w gabinecie stomatologicznym, pod czujnym okiem doświadczonego stomatologa. Osoby dorosłe, które chcą odbudować uszkodzone szkliwo i zmniejszyć nadwrażliwość zębów, zamiast zabiegów u stomatologa mogą sięgać i stosować okresowo specjalne pasty do fluoryzacji, ze zwiększoną dawką fluoru.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2172 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-23
Szybka I sprawna realizacja zamówienia.
2024-05-06
Wszystko tak jak należy
pixel