Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kserostomia, czyli suchość w jamie ustnej, dlaczego nie należy jej lekceważyć?

2019-07-10
Kserostomia, czyli suchość w jamie ustnej, dlaczego nie należy jej lekceważyć?
Uczucie suchości w jamie ustnej to nieprzyjemna dolegliwość, której przyczyną może być nie tylko chwilowe odwodnienie organizmu czy wiek (po 65 roku życia nasze organizmy produkują mniejszą ilość śliny), ale także zaburzenia hormonalne czy choroby ogólnoustrojowe, które należny możliwie szybko rozpoznać i leczyć. Suchość w jamie ustnej może być również spowodowana nadużywaniem alkoholu, paleniem papierosów, stosowaniem niektórych leków czy spożywaniem dużych ilości tłustych i pikantnych potraw.


Jak radzić sobie z suchością w jamie ustnej?

Nieprzyjemne uczucie suchości to najczęściej problem przejściowy lub naturalna konsekwencja zmian fizjologicznych, jakie zachodzą w naszych organizmach wraz z wiekiem. W takiej sytuacji zwykle wystarczy dbać o właściwe nawodnienie organizmu i zacząć stosować specjalne środki stomatologiczne, które wspomogą produkcję śliny, jednocześnie ograniczając nieprzyjemne doznania związane z suchością w ustach. W sprzedaży znaleźć można specjalne pasty do zębów na suchość w jamie ustnej, które stymulują produkcję śliny, dentystyczne gumy do żucia, które pobudzą ślinianki do bardziej intensywnej pracy czy płyny do płukania na suchość jamy ustnej, które charakteryzują się silnymi właściwościami nawilżającymi. Wiele płynów na kserostomię zawiera w swoim składzie dodatkowe związki, które zapobiegają pękaniu tkanek oraz substancje łagodzące różnego rodzaju podrażnienia i rany błony śluzowej, co jest częstą konsekwencją nadmiernego wysuszenia jamy ustnej.


Czy kserostomia jest groźna?

Dyskomfort, uczucie pieczenia w jamie ustnej czy trudności z przełykaniem pokarmów to tylko część nieprzyjemnych konsekwencji w bezpośredni sposób wynikających z niewystarczającej produkcji śliny przez ślinianki. Ślina to naturalny środek pielęgnujący nasze zęby i gdy jej zabraknie, stajemy się w sposób szczególny narażeni na próchnicę, paradontozę i wiele innych schorzeń jamy ustnej. Dlatego w przypadku wystąpienia przewlekłej suchości w jamie ustnej, niezależnie od jej przyczyn, warto sięgać po specjalne pasty do zębów na suchość w jamie ustnej, które stymulują ślinianki do bardziej intensywnej pracy. Gdy ślinianki są uszkodzone, warto sięgać po płyny do płukania na suchość w jamie ustnej, które nawilżą błony śluzowe i dziąsła, do pewnego stopnia zastępując naszą naturalną ślinę.

Zwalczanie objawów suchości w jamie ustnej warto rozpocząć od zadbania o właściwe nawodnienie organizmu, a gdy nie przynosi to ulgi, skonsultować się ze stomatologiem lub lekarzem internistą. Gdy suchość w ustach ma podłoże fizjologiczne, możemy wspomagać się ogólnodostępnymi środkami stomatologicznymi, stworzonymi z myślą o przeciwdziałaniu kserostomii.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2165 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Znakomicie
2024-05-05
Wszystko ok.
pixel