Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaką szczoteczkę do aparatu ortodontycznego wybrać?

2020-10-12

Jak czyścić jamę ustną w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego?

Prawdopodobnie każdy z nas miał kiedykolwiek styczność z aparatem ortodontycznym - jeśli nie osobiście, to na pewno znamy kogoś, kto go nosi lub nosił. Z opowieści wiemy, że noszenie stałego aparatu jest uciążliwe pod względem zachowania odpowiedniej higieny w obrębie całej jamy ustnej. W poniższym tekście chcemy zaproponować produkty, które mogą być niezbędne lub przydatne dla takich osób.

Tak jak w przypadku braku aparatu trzeba zwracać szczególną uwagę na przestrzenie międzyzębowe i trudno dostępne zakamarki, tak w czasie noszenia aparatu ta sprawa zostaje dodatkowo utrudniona poprzez obecność przyklejonych do zębów tzw. zamków i metalowych łuków, które je spinają.

szczoteczki manualne

Wokół założonych zamków zbierają się resztki pokarmów, co nie jest ani estetyczne, ani pozytywne dla zdrowia zębów. Również przestrzenie między łukami i zębami są narażone na osadzanie się wszelkich pozostałości po posiłkach. Nieusuwane resztki i osady stanowią idealną pożywkę dla bakterii wywołujących próchnicę.
Jak mawia znane przysłowie “lepiej zapobiegać, niż leczyć”, tak i w tej sytuacji lepiej poświęcić nieco więcej czasu, aby uniknąć wszelakich komplikacji i problemów, wynikających z braku należytej dbałości o higienę jamy ustnej. Szkliwo i tak jest już narażone na miejscowe odwapnienia i ryzyko rozwoju próchnicy.

Okres noszenia aparatu to czas, kiedy trzeba zaopatrzyć się w artykuły dostosowane do czyszczenia jamy ustnej oraz elementów aparatów, np. szczoteczki ortodontyczne, końcówki do szczoteczek elektrycznych czy szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych. Te produkty są zaprojektowane z myślą o odpowiednim doczyszczeniu wszelkich miejsc, które mogą stanowić zarzewie problemów z próchnicą.

Szczoteczki manualne

Wśród szczoteczek manualnych posiadamy w ofercie szczoteczki manualne dla osób z aparatami ortodontycznymi. Włosie takich szczoteczek jest dostosowane do kształtu aparatu - jak można zobaczyć na załączonym zdjęciu, przez włosie szczoteczki przebiega wycięty rowek. Dzięki temu można szczotkować zęby bez obaw o uszkodzenie elementów aparatu. Wielu producentów przygotowało szczoteczki dla osób z aparatami ortodontycznymi. W naszej ofercie posiadamy szczoteczki takich producentów jak Curaprox, ElgydiumVitis i Oral-B. W budowie ogólnie te szczoteczki różnią się niewiele - rękojeść i główka z włosiem. Producent szczoteczek Elgydium postanowił tutaj wyróżnić się na tle konkurencji - ich szczoteczki chowają się do rękojeści-pokrowca. Dzięki temu można zabrać swoją szczoteczkę do szkoły lub pracy. Pozostałe różnice między modelami to kształt główki, ilość oraz stopień twardości czyszczącego włosia.
szczoteczki ortodontyczne

Szczoteczki elektryczne

końcówki oral B

Producenci szczoteczek elektrycznych również mają świadomość, ile czasu trzeba poświęcić na odpowiednią higienę jamy ustnej. Niektórzy z nich przygotowali specjalne końcówki do czyszczenia przeznaczone dla osób noszących aparat ortodontyczny.
Oral-B oferuje gotowe zestawy końcówek EBOrthoKit. W skład takiego zestawu wchodzą 2 końcówki Ortho oraz 1 końcówka Interspace.

Końcówki Ortho nieco różnią się od pozostałych końcówek Oral-B. Ich główki nie są zapełnione w całości włosiem - włosie jest skupione na środku główki oraz na obrzeżach. Takie rozmieszczenie wynika z troski o trwałość elementów aparatu - przy prędkości ponad 8000 ruchów na minutę gęsto upakowane włosie na klasycznej główce mogłoby oderwać przyklejone zamki. Końcówka Ortho jest zaprojektowana do dokładnego czyszczenia jamy ustnej bez niebezpieczeństwa uszkodzenia aparatu - czyści z resztek okolice zamków i łuków, ale nie wywiera takiego nacisku na aparat jak inne końcówki.

Z kolei końcówka Interspace jest przeznaczona do punktowego czyszczenia wszelkich miejsc, których dokładne oczyszczenie może stanowić problem przy noszeniu aparatu. Pęczki włókien są skierowane w jeden punkt i w ten sposób dobrze wymiatają pozostałości po posiłkach i osady. W przypadku końcówek do szczoteczek sonicznych Philipsa, producenci nie zaprojektowali główek stricte dla osób z aparatami - można korzystać ze wszystkich końcówek. Jednak wiąże się to z szybszym ścieraniem, strzępieniem włosia i częstszą wymianą końcówek, niż zalecane 3 miesiące.

 

Szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych

Produktem o podobnym działaniu, ale zupełnie odmiennej budowie są szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych. Są to małe wyciorki, które posiadają sztywny rdzeń z nawiniętym na nim włosiem o różnych rozmiarach. W naszej ofercie posiadamy różnorodne szczoteczki międzyzębowe, które różnią się budową - rozmiarem rękojeści i sposobem montażu końcówki z włosiem.

Zestaw najpopularniejszych szczoteczek międzyzębowych oferowanych przez szwajcarską firmę Curaprox Curaprox oferuje szeroką gamę omawianych produktów. Najpopularniejsze są zestawy składające się z podłużnej rękojeści oraz 5 wymiennych końcówek wielokrotnego użytku i w różnych rozmiarach. Istnieje potem możliwość zakupienia zestawów samych końcówek. Posiadamy również zestawy z mniejszymi rękojeściami, tzw. handy - pasują do nich te same końcówki, które można założyć na większe rączki.
Szczoteczkido czyszczenia przestrzeni międzyzębowych Interprox Interprox także ma w swojej ofercie szczoteczki międzyzębowe. Do wyboru jest kilka rozmiarów włosia, aby wybrać odpowiedni do swoich potrzeb. Te wyciorki różnią się budową - nie ma tutaj możliwości wymiany końcówki, jest ona zespolona z rękojeścią na stałe. Interproxy są sprzedawane w zestawach 6 szczoteczek tego samego rozmiaru w opakowaniu.

W ofercie posiadamy również szczoteczki międzyzębowe produkcji firmy Tandex. Wyciorki Flexi to kieszonkowe szczoteczki z gumowaną rączką, która pozwala na precyzyjne manewrowanie przy czyszczeniu jamy ustnej. Tutaj również jest kilka rozmiarów włosia - szeroki wybór pozwoli znaleźć rozmiar, który będzie zgodny z indywidualnymi preferencjami użytkownika.

Ostatnimi szczoteczkami są produkty oferowane przez Gum. Włosie tych wyciorków jest pokryte chlorheksydyną, które ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. To ważna wiadomość dla osób z tendencjami do podrażnień i zapaleń dziąseł. Dodatkowo środek ten zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej, która może przekształcić się w kamień nazębny i spowodować w dłuższej perspektywie problemy, np. paradontozę.

Szczoteczki międzyzębowe Tandex Flexi pomagają zadbać o higienę jamy ustnej Szczoteczki międzyzębowe Gum do kupienia w sklepie DomowyStomatolog.pl
Szczoteczki międzyzębowe Tandex Flexi mają kompaktowy rozmiar i można nosić je przy sobie w ciągu dnia. Chlorheksydyna na włosiu wyciorków Gum ma właściwości bakteriobójcze, więc są idealne dla osób noszących aparat ortodontyczny.

Mamy nadzieję, że powyższy tekst dostarczył niezbędnej wiedzy dotyczącej odpowiedniego doboru szczoteczki do zębów i zachowania higieny jamy ustnej w czasie noszenia aparatu ortodontycznego. Jeśli mają Państwo jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego i mailowego.

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2172 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Wszystko tak jak należy
2024-04-30
super szybko
pixel