Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaka szczoteczka do zębów jest najlepsza dla dziecka?

2019-08-26
Jaka szczoteczka do zębów jest najlepsza dla dziecka?

Wybór pierwszej szczoteczki do zębów dla dzieci może wydawać się sporym problemem. Podobnie może być z wyborem najlepszego wózka lub dobrego pediatry. Nie ma co dramatyzować. Sprawa wyboru najlepszej szczoteczki do zębów dla dzieci jest prostsza, niż Wam się wydaje. Zacznijmy od początku.

Małe zastrzeżenie: przedstawię Wam tutaj historię moją i mojego syna. Nie twierdzę, że nasz sposób wyboru i podjęte decyzje były idealne. Jestem jednak takiego zdania, że to rodzic wie, co jest najlepsze dla jego dziecka. A w związku z tym, że każde dziecko jest inne, to i dokonywane wybory będą różne. W tym wpisie skupiam się jedynie na wyborze szczoteczki do zębów, nie paście. Pasty do zębów będą opisane w osobnym wpisie.

Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

Jako osoba z branży produktów do higieny jamy ustnej wiem, że o zęby należy dbać już od samego początku. Nie oszukujmy się jednak. Gdy urodzi się dziecko i to pierwsze, są ważniejsze zadania na głowie. Trzeba nauczyć się wielu zupełnie nowych rzeczy. Higiena jamy ustnej, zwłaszcza gdy nie pojawią się jeszcze pierwsze zęby, schodzi na dalszy plan. Może z tego też względu nie używaliśmy chusteczek  Brush-Baby Dental Wipes nasączonych ksylitolem. Chusteczki te są przeznaczone do czyszczenia dziąseł oraz pierwszych ząbków. Należy bowiem pamiętać, że dziecko rodzi się już z zębami mlecznymi, ale ukrytymi pod dziąsłami. Po około 6 tygodniach od narodzin zaczyna się rozwój tych zębów. Jakie są tego skutki, może powiedzieć to każdy niewyspany rodzic. Nieprzespane przez dziecko noce, budzenie się z krzykiem, którego nie da się opanować, a czasem gorączka. U każdego malucha przebiega to inaczej i z różnym nasileniem.

dental wipes
Brush-Baby DentalWipes 0-16 months - chusteczki z ksylitolem dla dzieci do 16 miesiąca życia

Gdy zaczęliśmy rozszerzać dietę syna, postanowiliśmy zacząć wprowadzać codzienny rytuał mycia zębów. Na początku używaliśmy zestawu Splat Baby Jabłko-Banan 40 ml. Składają się na niego się pasta do zębów oraz silikonowa szczoteczka na palec. Do gustu przypadł nam skład pasty, który jest bardzo naturalny (99,3% składników jest pochodzenia naturalnego). Zawiera również enzymy mleczne (Luctatol), które przeciwdziałają próchnicy. Pierwsze użycia szczoteczki na palec były bez nakładania pasty i na krótki czas. Traktowaliśmy to jako zabawę, aby dziecko czuło się komfortowo. Potem doszła pasta i to w ilościach symbolicznych. Nigdy nie pozwoliliśmy gryźć palca lub szczoteczki manualnej z włosiem, gdy już ją wprowadziliśmy. Okres korzystania ze szczoteczki silikonowej był w naszym przypadku niezbyt długi. Zęby szybko zrobiły się duże i było ich coraz więcej.

splat baby
Splat Baby Jabłko-Banan 0-3 40 ml - pasta dla niemowląt + silikonowa szczoteczka

Którą szczoteczkę soniczną wybrać dla dziecka?
Pierwsza szczoteczka dla dziecka manualna czy elektryczna?

Od samego początku chcieliśmy użyć jak najlepszej szczoteczki z miękkim włosiem. Dlatego też zdecydowaliśmy się na szczotkę manualną Curaprox Curakid. Choć wiem, że był to dobry wybór dla dziecięcych zębów, to szybko zamieniliśmy ją na Curaproxa Smart. Model Curakid wydawał mi się zbyt twardy. Szczoteczka dla dzieci Smart bardziej przypadła mi do gustu ze względu na delikatniejsze mycie. Szczoteczka posiada zdecydowanie więcej włosia. Z kolei odpowiednia wielkość główki sprawiła, że po prostu łatwiej było mi umyć dziecku zęby.

curaprox curakid curaprox smart
Curaprox Curakid CK 4260 Curaprox CS Smart Ultra Soft

Pierwsza szczoteczka soniczna dla dziecka

Czas mijał, dziecko dorastało, a my nadal czyściliśmy zęby syna szczoteczką manualną Curaproxa. Pamiętaliśmy cały czas o nakładaniu na włosie znikomej ilości pasty. W tym czasie na rynku pojawiały się kolejne szczoteczki soniczne dla dzieci do 3 roku życia. Obecnie posiadamy w domu 3 podobne szczoteczki soniczne dla dzieci: fioletową Seysso Baby, zieloną Meriden Kiddy i żółtą lub zieloną szczoteczkę Brush-Baby BabySonic PRO. Oprócz kolorów i cen te szczoteczki różnią się końcówkami w zestawie — rozmiarem i ilością. Producenci oferują 2 rozmiary końcówek: pierwsze do 18 miesiąca i standardowe do 3 roku życia. Wszystkie te szczoteczki, niezależnie od marki, mają podświetlenie końcówki. Światełko spełnia 2 zadania. Po pierwsze zachęca dziecko do czyszczenia zębów. Druga rzecz jest równie ważna. W trakcie mycia zębów bardzo dobrze widać wszelki osad czy pozostałości jedzenia, które trzeba usunąć.

 
babysonic pro meriden kid seysso baby
Brush-Baby BabySonic PRO Meriden KIDDY Sonic Seysso BABY Penguin

Pozytywne opinie klientów naszego sklepu zachęciły nas do wypróbowania szczoteczki sonicznej dla dzieci.

Szczoteczka elektryczna — nie ma znaczenia jakiego producenta — brzęczy. Trzeba oswoić dziecko z tym dźwiękiem oraz drganiami włosia. Także na początku pokazywaliśmy nową szczoteczkę synowi i bawiliśmy się nią. Włączaliśmy i biliśmy brawo, gdy się świeciła lub brzęczała. Chodziło nam o pozytywne skojarzenia z nową szczoteczką. Starą szczoteczkę mały trzymał w ręku, a my w tym czasie myliśmy mu zęby nową. Niestety nie reagował pozytywnie na brzęczenie i musieliśmy szybko zrezygnować z funkcji drgań sonicznych.

Takie używanie szczoteczki sonicznej jako manualnej trwało dość długo. Nie zrażaliśmy się tym i uznaliśmy, że wszystko przyjdzie w swoim czasie. Po kąpieli, gdy oporządzaliśmy małego, dawaliśmy mu do zabawy szczoteczkę soniczną, aby czymś się zajął. Co jakiś czas udawało mu się włączyć światełko i wtedy pozytywnie reagowaliśmy brawami. Podobnie było, gdy uruchamiał drgania. Nadal myliśmy dziecku zęby manualnie. Przyszedł jednak moment, kiedy mały samodzielnie uruchomił drgania soniczne w szczoteczce. Również samodzielnie włożył ją do buzi z uśmiechem. Tworzenie i wzmacnianie pozytywnych skojarzeń przyniosło efekty. Od tego momentu mieliśmy już znacznie łatwiej. Mycie zębów szczoteczką soniczną Brush-Baby nie stanowiło żadnego problemu.

Trzeba było od teraz pamiętać o jednej istotnej rzeczy. Nie należy zgadzać się na gryzienie włosia szczoteczki. Również nie bawiliśmy się już szczoteczką. Mycie zębów traktowaliśmy na poważnie. Dawaliśmy dziecku szczoteczkę do obejrzenia, ale nigdy nie było stricte zabawy nią. Co takie podejście dało w efekcie?

Możemy się pochwalić, że nasza metoda była skuteczna. Nie mamy już problemów z myciem zębów u małego. Oczywiście, zdarza się, że gdy syn jest zmęczony, to trudno mu utrzymać buzię w jednym miejscu. Odwraca głowę, bo wokół są inne, bardziej interesujące rzeczy. Nie ma jednak problemu ze zjadaniem pasty lub gryzieniem szczoteczki. Dawno temu zdarzały się co prawda momenty, że nie chciał myć zębów bez żadnego powodu. Jak na to reagowaliśmy? Różnie i w zależności od jego nastroju i naszych możliwości. Trzeba przyznać, że czasem, po całym dniu pracy, ma się mniej cierpliwości. Zawsze to była rozmowa i negocjacje, ale nie odpuszczaliśmy. Koniec końców dziecko myło zęby, choć nie zawsze 2 minuty. Czasem potrzebny był jakiś kompromis.

Czuję, że zbaczam na tematy bardziej dydaktyczne i dotyczące wychowywania. Nie chciałbym umieszczać tego w takim wpisie poradnikowym. Na końcu podam jednak zasady, które moim zdaniem sprawdzają się przy myciu zębów u dzieci.

Kolejna szczoteczka soniczna — Philips Sonicare For Kids

W pewnym momencie przeszliśmy na szczoteczki soniczne do zębów dla maluchów. Gdy nasze dziecko miało prawie 3 lata, uznaliśmy, że to dobry czas na szczoteczkę soniczną z prawdziwego zdarzenia. Przed urodzinami syn dostał szczoteczkę soniczną dla dzieci Philips Sonicare For Kids HX6311/07. Tak naprawdę jest to jedyna klasyczna, pełnoprawna szczoteczka soniczna przeznaczona dla dzieci. Szczoteczki soniczne przeznaczone dla dorosłych mają zbyt dużą moc. Przy wrażliwych i delikatnych dziecięcych zębach oraz dziąsłach mogłyby bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

sonucare forkids
Philips Sonicare For Kids HX6311/07 – wyjątkowa szczoteczka soniczna dla dzieci od 3 roku życia

Pierwszy tydzień używania nowej szczoteczki Sonicare dla dzieci przyniósł nam nowe problemy. Brzęczenie tej szczoteczki było zdecydowanie większe niż w poprzednich modelach. Nie spodobało się to małemu. Do tego główka końcówki wymiennej była większa. Trzeba było czasu, aby syn się do niej przyzwyczaił. Kolejną rzeczą był ruch wymiatający wykonywany przez włosie. We wspomnianych wcześniej szczoteczkach sonicznych dla maluchów główka szczotki jedynie delikatnie drga. W ten sposób delikatnie czyści zęby i dziąsła. Nie jest to jednak pełna technologia soniczna.

Szczoteczka soniczna Philips Sonicare dla dzieci oferuje ruchy wymiatające. Działanie tej szczoteczki przypomina modele dla dorosłych użytkowników. Szczoteczka dziecięca działa z mniejszą mocą. Jest to zupełnie inne odczucie, przypominające łaskotanie. Na szczęście szczoteczka dla dzieci Sonicare ma funkcję adaptacyjną. Z początku nie myje ona zębów przez pełne dwie minuty. Startuje bowiem od minutowego szczotkowania. Stopniowo wydłuża czas mycia zębów. Dopiero po 3 miesiącach czyszczenia osiąga zalecane 2 minuty szczotkowania. W ten sposób łatwiej jest się przyzwyczaić do nowej szczoteczki. Dziecko nie zauważą różnicy w coraz dłuższym czasie czyszczenia zębów. Jednak za każdym razem osiąga mały sukces, czyli myje zęby tyle ile działa szczoteczka.
Zaczęliśmy mycie zębów dziecku od szczoteczki silikonowej. Szybko przeszliśmy na szczoteczki manualne dla dzieci Curaprox Curakid oraz Smart. Po ich zużyciu daliśmy małemu szczoteczkę soniczną Brush-Baby. Chwilę potrzebował, aby oswoić się z brzęczeniem. Był to jednak idealny wstęp do konkretnej szczoteczki sonicznej dla dzieci Philips Sonicare For Kids.

Teraz używamy szczoteczki Philips Sonicare i jesteśmy bardzo zadowoleni. Czyści ona bowiem przestrzenie międzyzębowe w sposób wręcz magiczny. Po zjedzeniu mięsa dziecko ma w dolnych przestrzeniach między zębami sporo resztek. Czasem da się nawet je wyciągnąć palcami, ale bez problemu radzi sobie z nimi szczoteczka soniczna. Po przyłożeniu szczotki do zębów od wewnętrznej strony widać jak wszelkie resztki mięsa i innego jedzenia skutecznie są usuwane z tych szczelin.
Używaliśmy z początku mniejszej końcówki przeznaczonej dla dzieci od 3 roku Sonicare For Kids MINI 3+. Po kilku myciach miałem dosyć. Zęby myło się bardzo długo — nie było widać końca szczotkowania. Po założeniu większej końcówki Sonicare For Kids STANDARD 7+ czyszczenie stało się szybsze i przebiegało sprawniej.

końcówki do szczoteczki forkids
Philips Sonicare For Kids MINI 3+ HX6032/33 - dziecięce końcówki wymienne do szczoteczki sonicznej

W ciągu kilku lat przeszliśmy z synem dość długą drogę, aby nauczyć go odpowiednich nawyków higieny jamy ustnej. Zaczęliśmy od szczoteczek silikonowych nakładanych na palec, potem zamieniliśmy je na szczoteczki manualne i soniczne. Wydaje się, że jest to optymalne podejście. Dziecko może nauczyć się czemu i w jaki sposób należy dbać o zęby. Dzięki temu wizyty u stomatologa mogą powodować mniejszy stres i płacz na fotelu. Oczywiście do każdego dziecka trzeba podchodzić indywidualnie. Nie ma jednoznacznych i prostych zasad, kiedy należy zmieniać szczoteczkę na inny typ. Decyzja należy tutaj do rodziców.

Próchnica — jak się nią nie zarazić?

Próchnica to jeden z największych wrogów zdrowych zębów. To osłabienie zewnętrznej struktury szkliwa i uszkodzenia głębszych warstw zęba, które w skrajnych przypadkach prowadzi do jego utraty. Szczególnie narażone na uszkodzenia są delikatne dziecięce ząbki.
Trzeba pamiętać, że jest to choroba zakaźna — człowiek się z nią nie rodzi. Od kogo w takim razie dziecko ma zarazić się próchnicą? W pierwszej kolejności od rodzica, który próbuje pokarmu przed podaniem go maluchowi, oblizuje sztućce albo smoczek przed włożeniem dziecku do buzi. W związku z tym my żadnej z tych rzeczy nie robiliśmy. Bardzo pilnowaliśmy pod tym względem babcie i ciocie. Gdy wytłumaczy się takie rzeczy na spokojnie i z wykorzystaniem konkretnych argumentów, to nie ma problemów. Nawet pojawia się pomoc od „bardziej doświadczonych”.

Zasady skutecznego mycia zębów

Rodzice spotykają się najczęściej z 4 problemami, jeżeli chodzi o mycie zębów u dzieci. Przede wszystkim dzieci gryzą włosie szczoteczkę lub zjadają pastę. Po trzecie zazwyczaj nie chcą myć zębów. W końcu udawało się zachęcić do tego dziecko. Jednak okazuje się, że oprócz mycia zębów jest wokół wiele innych, ciekawszych rzeczy. Jedynie konsekwentne podejście da w niedługim czasie pożądane efekty.

Co zrobić, aby dziecko chętnie regularnie myło zęby? Dobrze wiemy, że nauka odpowiednich nawyków higieny jamy ustnej u dzieci to nie lada wyczyn. Podaję obiecany wcześniej zestaw sposobów i zasady, które powinny w tym pomóc.

  • Nie łamiemy ustalonych wcześniej zasad.
  • Nie pozwalamy gryźć szczoteczki i się nią bawić podczas szczotkowania.
  • Nie pozwalamy jeść (połykać) pasty. Dziecko musi wiedzieć, że pasta służy do czyszczenia zębów.
  • Myjemy zęby zawsze, niezależnie od okoliczności, nawet przez kilkanaście sekund.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2165 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Znakomicie
2024-05-14
Szybko i bez k,lopotów.
pixel