Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dbać o szczoteczkę elektryczną?

2019-04-12
Jak dbać o szczoteczkę elektryczną?

Dlaczego należy dbać o szczoteczkę do zębów?

Szczoteczka do zębów to jedno z najważniejszych akcesoriów do higieny ciała. Odpowiednio dobrana szczoteczka oraz dopasowana do potrzeb pasta do zębów znacząco pomagają utrzymać zęby w dobrym stanie przez długi czas. Oczywiście pod warunkiem, że szczoteczka do zębów lub końcówka wymienna do szczoteczki elektrycznej jest prawidłowo wykorzystywana do codziennej higieny jamy ustnej.

Chodzi tutaj o sposób szczotkowania zębów – zbyt mocne dociskanie jest wrogiem każdej szczoteczki do zębów, niezależnie od tego czy to szczoteczka manualna, czy też elektryczna. Szczoteczka, która jest dociskana przy szczotkowaniu nie czyści tak, jak powinna to robić. Włosie takiej szczoteczki rozjeżdża się na boki i ślizga po powierzchni zębów, co powoduje, że wcale nie czyści się zębów. To podstawowy błąd i niestety nadal dość powszechnie spotykany. Poprawna technika szczotkowania zakłada, że włosie jest lekko przykładane do powierzchni zębów i całą pracę czyszczenia wykonują końcówki pęczków włosia.

Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej twardości włosia szczoteczki, którą mamy zamiar szczotkować zęby i masować dziąsła. O zbyt mocnym dociskaniu szczoteczki wspomniano przed chwilą. Natomiast drugim poważnym błędem przy czyszczeniu zębów jest wybór szczoteczki lub końcówki wymiennej ze zbyt twardym włosiem. Wciąż niestety panuje przekonanie, że tylko twarda szczoteczka jest w stanie odpowiednio usunąć zanieczyszczenia z powierzchni zębów. Mam taką teorię, że jest to związane ze szczotkami drucianymi i tzw. ryżowymi, które są wykorzystywane do usuwania uporczywych zabrudzeń np. z betonowych powierzchni. W pewnych przypadkach tylko energiczne czyszczenie taką szczotką pozwoli usunąć niektóre zanieczyszczenia. Owszem można tak wyszorować taras, a można również do tego celu użyć chociażby myjki ciśnieniowej :) Nieodpowiedni dobór twardości włosia skutkuje podrażnianiem dziąseł i w skrajnych przypadkach może powodować nawet recesję, czyli podnoszenie się linii dziąseł i odsłanianie szyjek, co jest niestety procesem nieodwracalnym i powodującym dalsze poważne problemy ze zdrowiem.

Jak prawidłowo dbać o szczoteczkę elektryczną?

Elektryczna szczoteczka do zębów, jak każde często wykorzystywane urządzenie do higieny ciała, wymaga odpowiedniego podejścia do używania, aby jak najdłużej cieszyć się efektami działania jak najwyższej jakości. Różnego rodzaju trymery czy golarki wymagają regularnego czyszczenia pracujących elementów, aby zachować odpowiednią skuteczność swojej pracy. Podobnie jest z elektrycznymi szczoteczkami do zębów.

Podstawą prawidłowego korzystania ze szczoteczki elektrycznej jest jej odpowiednie naładowanie. Nie można dopuścić do sytuacji, że bateria szczoteczki rozładuje się absolutnie „do zera”, ponieważ może to spowodować trwałe uszkodzenie akumulatora, problem z utratą szczoteczki i ewentualną potrzebę zakupu nowej szczoteczki.

Kolejna ważna kwestia to oczyszczanie szczoteczki po każdym użyciu. Dobrze wiadomo, że czasem mieszanina pasty z jamy ustnej przez nieuwagę spłynie po końcówce na rękojeść. W takiej sytuacji bardzo ważne jest, aby bezpośrednio po umyciu zębów zdjąć końcówkę wymienną, opłukać rękojeść oraz nasadę końcówki i dokładnie wytrzeć je do sucha. Brak regularnego czyszczenia rękojeści może poskutkować zaklejeniem końcówki na szczoteczce bez możliwości szybkiego ściągnięcia gwałtowne próby jej zdjęcia mogą spowodować uszkodzenie końcówki lub nasady, na którą nakłada się wymienną końcówkę. Zdarzały się nawet przypadki, że pasta do zębów „zakleiła” włącznik, co uniemożliwiło korzystanie ze szczoteczki.

Odpowiednie i regularne oczyszczanie szczoteczki elektrycznej zapobiegnie różnego rodzaju problemom z jej działaniem i umożliwi bezproblemową higienę jamy ustnej przez dłuższy czas.

Jak dbać o szczoteczkę soniczną?

Szczoteczki soniczne wymagają podobnych zabiegów „pielęgnacyjnych” i konserwacyjnych. Warto regularnie czyścić i wycierać rękojeść do sucha. Warto zwrócić na to szczególną uwagę przy szczoteczkach Philips Sonicare – istotny jest element, na który nasadza się końcówki wymienne. W szczoteczkach Philipsa trzpień jest uszczelniony silikonową uszczelką, na którą należy zwrócić szczególną uwagę. Nie można dopuścić do ciągłego kontaktu tej uszczelki z wilgocią, ponieważ może ona stwardnieć i ukruszyć się, co spowoduje przedostanie się wilgoci do napędu szczoteczki i trwałego jej uszkodzenia.

W przypadku znacznej większości szczoteczek sonicznych pozostałych producentów element, na który nakłada się końcówki jest osadzony w zaślepce z plastiku. Element ten może nie zepsuje się i nie ukruszy jak silikonowa uszczelka, ale przy zbyt mocnym dociskaniu końcówki jest szansa na poluzowanie go i utratę szczelności oraz uszkodzenie napędu.

Ładowanie szczoteczek sonicznych jest bardzo istotne dla żywotności używanych rękojeści. Szczoteczki soniczne posiadają w znakomitej większości akumulatory litowo-jonowe, które wymagają odpowiedniego podejścia. Nie można dopuszczać do całkowitego rozładowania szczoteczki całkowite rozładowanie baterii powoduje uszkodzenie zasilania. Najlepiej naładować ją w momencie, kiedy informuje o tym wskaźnik na rękojeści. Szczoteczek z takim akumulatorem nie można ładować po każdym użytkowaniu, ładowanie powinno odbywać się raz na jakiś czas, od niskiego stanu naładowania, przez kilka godzin.

Odpowiednie dbanie o szczoteczkę zapewni długą i bezproblemową obsługę oraz skuteczne czyszczenie zębów. Dokładne płukanie i wycieranie rękojeści uniemożliwi odkładanie się pasty do zębów w szczelinach rękojeści, co zminimalizuje ryzyko awarii lub uszkodzeń używanej szczoteczki.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2165 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Znakomicie
2024-05-06
Wszystko tak jak należy
pixel