Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów?

2019-11-05
Jak często należy wymieniać szczoteczkę do zębów?
Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju szczoteczki do mycia zębów korzystasz, należy pamiętać o jej regularnej wymianie. Tymczasem wiele osób wciąż używających tradycyjnych szczoteczek manualnych, wymienia je zaledwie raz w roku lub jeszcze rzadziej. Podobnie jest ze szczoteczkami elektrycznymi. Choć wymiana końcówek w takich szczoteczkach jest niezwykle prosta, to jednak wiele osób robi to niechętnie i odkłada taką wymianę w czasie.

Dlaczego należy wymieniać szczoteczki?

Poza względami estetycznymi i higienicznymi skuteczność mycia zębów szczoteczką z mocno zużytym włosiem jest bardzo niska. To szczególnie ważne w przypadku specjalistycznych modeli szczoteczek, które wyposażone są w unikalne rodzaje włosia. Przykładem mogą być szczoteczki wybielające z twardym włosiem i gumowymi wypustkami. Główki w takich szczoteczkach dość szybko się zużywają, zwłaszcza jeśli zęby myjemy regularnie. Przez to ich wybielające właściwości z czasem maleją. Zresztą także miękkie i średnie włosie dość szybko się wyciera i odkształca, przez co skuteczność szczotkowania zębów spada. Przez krótkie i powyginane włosie nie możemy dotrzeć do miejsc trudnodostępnych, co sprzyja powstawaniu kamienia nazębnego i próchnicy. Zużyta, stara szczoteczka może być również siedliskiem chorobotwórczych bakterii i grzybów. Nawet jeśli przechowujemy ją w prawidłowy sposób, to z czasem na jej powierzchni gromadzi się coraz więcej osadów, a te stanowią doskonałą pożywkę dla różnego rodzaju mikroorganizmów. Podczas pielęgnacji zębów, nieświadomie rozprzestrzeniamy je wewnątrz jamy ustnej.

Jak często wymieniać szczoteczkę?

W przypadku szczoteczek manualnych producenci zalecają ich wymianę raz na kwartał. Oczywiście, jeśli często i dość intensywnie myjemy zęby i zaobserwujemy, że włosie szczoteczki wyraźnie się skraca lub odkształca, ten czas możemy dowolnie skrócić. Co ważne, ze względów higienicznych szczoteczki nie powinniśmy używać dłużej niż trzy miesiące. W przypadku końcówek do szczoteczek elektrycznych, w zależności od modelu urządzenia, ich wymianę należy przeprowadzać co 3-6 miesięcy. Każdy producent ma własne zalecenia. Zasadniczo można jednak przyjąć, że w typowych szczoteczkach elektrycznych końcówki wymieniamy częściej niż w ich nowocześniejszych, sonicznych wersjach.

Regularna wymiana szczoteczki manualnej lub końcówki w szczoteczce elektrycznej to gwarancja maksymalnej skuteczności codziennych zabiegów higienicznych w obrębie jamy ustnej. Jeśli będziesz zwlekać z wymianą zużytej szczoteczki na nową, możesz wpędzić się w nie lada kłopoty, a przynajmniej w mocnym sposób ograniczysz efektowność codziennego szczotkowania zębów.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2172 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-23
Szybka I sprawna realizacja zamówienia.
2024-05-22
Znakomicie
pixel