Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Higiena jamy ustnej to nie tylko mycie zębów! O czym warto pamiętać?

2019-12-05
Higiena jamy ustnej to nie tylko mycie zębów! O czym warto pamiętać?

Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć… Każdy z nas zna tekst tej popularnej, przedszkolnej piosenki. Niestety uczy nas ona jedynie podstawy zachowania higieny jamy ustnej, czyli mycia zębów szczotką i pastą do zębów. Dziś wiemy, że nie wystarczy to, aby w pełni zapobiec popularnym schorzeniom. O czym jeszcze należy pamiętać myjąc zęby?

Przede wszystkim szczotka i pasta – ale jaka?

Dwa niezbędniki codziennej higieny – szczoteczka i pasta do zębów. Chociaż są łatwo dostępne i każdy z nas posiada je w swojej łazience, często popełniamy podstawowy błąd przy ich wyborze. To nie popularność lub cena produktu powinny być naszym wyznacznikiem, a jego jakość i właściwe dobranie do naszego typu zębów. Z fluorem, bez fluoru, wybielające, dla zębów nadwrażliwych… Jak wybrać właściwą pastę do zębów?

Szukajmy tutaj produktów rekomendowanych przez stomatologów i możliwie kierowanych do naszych potrzeb. Dla osób bez problemów ze stanem zębów idealne będą proste produkty, takie jak antybakteryjne pasty do zębów lub tzw. pasty do pielęgnacji kompleksowej. Pasty do zębów o działaniu kompleksowym, takie jak WOOM Total + zawierają szereg składników pozytywnie wpływających na stan uzębienia. Zapobiegają one tworzenia się płytki nazębnej i kamienia nazębnego, wzmacniając dziąsła. Podstawowa ochrona tego typu nie tylko pozostawi uczucie świeżości, ale i wzmocni strukturę zęba. Jeśli zależy nam na bardziej specjalistycznym działaniu, takim jak zmniejszenie bólu dziąseł czy ochrona podczas noszenia aparatu ortodontycznego, warto o dedykowany produkt zapytać stomatologa. Wyjątkiem tutaj mogą być palacze bądź osoby z tendencją do powstawania przebarwień na kamieniu nazębnym, dla których najlepiej sprawdzą się wybielające pasty do zębów.

Nawet najlepsza pasta do zębów musi iść w parze z dobrą szczoteczką. Obecnie stomatolodzy są zgodni, że najskuteczniejsze są szczoteczki elektryczne, w tym nieco mniej znane szczoteczki soniczne. Ich przewagą jest lepsze doczyszczenie powierzchni zębów, a w przypadku szczoteczki sonicznej (na przykład pięciotrybowa Alfa Sonic Power Control) dodatkowe przepłukanie powierzchni międzyzębowych.

Przestrzenie międzyzębowe

Skoro o przestrzeniach międzyzębowych mowa… jak najskuteczniej je doczyścić oraz dlaczego ich higiena jest aż tak ważna? Ze względu na ich słabą widoczność są często zaniedbywane przez pacjentów, co negatywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej. Aby odpowiednio o nie zadbać, warto zainwestować we wspomnianą już soniczną, która dzięki najnowszej technologii sprawnie wypłucze niewidoczne zabrudzenia. Jeśli mamy już szczoteczkę, zainteresują nas produkty komplementarne, takie jak tradycyjne nici do zębówirygatory oraz specjalistyczne szczoteczki międzyzębowe. Z tych należy korzystać podczas każdego mycia zębów (minimum dwa razy dziennie), ale i pomiędzy posiłkami.

Płyny do płukania

Wyszczotkowane zęby i powierzchnie międzyzębowe? Czas na przedostatni punkt, czyli płyny do płukania jamy ustnej. Tutaj podobnie jak w przypadku wyboru pasty, szukajmy produktu jak najlepiej dobranego do stanu zdrowia naszych zębów. Na rynku bez problemu można znaleźć płukanki wielozadaniowe (np. WOOM Total +), ale i płyny dedykowane osobom ze skłonnością do parodontozy (płyny z chlorheksydyną).

Język

Czyszczenie języka? To nie wymysł. To właśnie na jego powierzchni najczęściej rozwijają się bakterie odpowiedzialne za nieświeży oddech. Aby sprawnie oczyścić język i usunąć gromadzący się na nim nalot, nie wystarczy płukanie jamy ustnej. Jeśli posiadamy już szczoteczkę soniczną lub manualną, sprawdźmy, czy posiada ona odpowiednią końcówkę służącą do czyszczenia języka. Takie końcówki posiadają między innymi szczoteczki elektryczne Philips Sonicare. Końcówka powinna być ona zbudowana z miękkich, silikonowych wypustek, pozwalających na ściągnięcie zanieczyszczenia. Na rynku dostępne są również odpowiednie końcówki w formie skrobaczek lub przypominających szczoteczki manualne „scraperów”.

Prawidłowe mycie zębów

Właściwy sprzęt to nie wszystko – trzeba jeszcze wiedzieć jak z niego korzystać. Zęby należy myć nie tylko kilku etapowo (za pomocą płynu do płukania i irygatora) ale i w odpowiedni sposób. Przyjmuje się, że poprawne czyszczenie jamy ustnej składa się z czterech etapów:

  1. oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych
  2. szczotkowanie zębów za pomocą pasty i szczoteczki do zębów
  3. oczyszczenie powierzchni języka
  4. płukanie jamy ustnej płynem do ust

Regularne wizyty u stomatologa

Ostatnie i najważniejsze: regularne wizyty u stomatologa! Pamiętajmy, że choroby jamy ustnej mają często podłoże genetyczne, a nawet pieczołowite szczotkowanie nie gwarantuje nam braku ubytków. Przynajmniej dwa razy w roku odwiedź zaufanego dentystę – profilaktyczny przegląd uzębienia nie tylko zapewni zdrowie, ale i pomoże dobrać odpowiednie środki zachowawcze. Do podstawowej wizyty kontrolnej powinno należeć zbadanie stanu dziąseł, zębów oraz sprawdzenie stanu jamy ustnej pod kątem innych chorób. Warto również raz na jakiś czas dokonać oczyszczenia zębów i usuwającego kamień nazębny skalingu.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2279 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-31
ok
2024-10-28
Bardzo szybka obsluga i wysylka
pixel