Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Higiena jamy ustnej - ile czasu należy jej poświęcać?

2019-11-19
Higiena jamy ustnej - ile czasu należy jej poświęcać?
Systematyczne szczotkowanie zębów to jeden z najprostszych sposobów na piękny uśmiech przez całe życie. Pamiętaj jednak, że w pewnych sytuacjach samo mycie zębów może okazać się niewystarczające. Gdy masz mocno ściśnięte zęby, możesz korzystać ze specjalnych szczoteczek międzyzębowych lub nici dentystycznych. Gdy nosisz aparat ortodontyczny, możesz wspomagać się irygatorem do zębów, a gdy doskwiera Ci halitoza, po odświeżające płyny do płukania jamy ustnej lub po gumy do żucia z ksylitolem.

Jak często i jak długo myć zęby?

Stomatolodzy zalecają myć zęby po każdym posiłku. W praktyce jest to jednak niezwykle kłopotliwe, a w pewnych sytuacjach wręcz niewykonalne. Powszechnie uznawanym optimum jest zatem przynajmniej dwukrotne mycie zębów w ciągu dnia - rano i wieczorem, tuż przed zaśnięciem. Szczotkowanie zębów przed snem pozwala pozbyć się resztek pożywienia i osadów, dzięki czemu żyjące w naszej jamie ustnej bakterie wolniej się rozmnażają. Poranne mycie zębów niszczy nadbudowaną przez noc płytkę nazębną, odświeża oddech i wzmacnia zęby na dalszą część dnia. Sugerowany czas mycia zębów to około 2-3 minut przy zastosowaniu szczoteczki manualnej i około 2 minut przy użyciu szczoteczki elektrycznej. Oczywiście szczoteczki elektryczne i soniczne są znacznie skuteczniejsze w działaniu niż szczoteczki manualne, ale wciąż wiele osób korzysta z tych ostatnich. Co warte podkreślenia, równie ważne jak czas mycia zębów, jest odpowiednia technika ich szczotkowania. Starajmy się poświęcić równie dużo czasu na mycie każdej ćwiartki zębów.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne

Regularne mycie zębów dwa razy dziennie zmniejsza ryzyko próchnicy, przeciwdziała narastaniu płytki nazębnej, osłabieniu dziąseł czy halitozie. Jeśli jednak chcesz lepiej zadbać o zęby, możesz korzystać również z innych zabiegów pielęgnacyjnych. Stosowanie nici dentystycznych lub szczoteczek międzyzębowych wydłuży czas pielęgnacji jamy ustnej, ale w korzystny sposób wpłynie na zdrowie zębów i dziąseł. Gdy nosisz aparat nazębny, dokładne oczyszczenie wszystkich zakamarków może zająć nieco więcej czasu, nawet jeśli korzystasz ze specjalnych szczoteczek lub irygatora. Na ogólny czas poświęcony codziennej higienie jamy ustnej wpływa również stosowanie takich produktów jak płyny do płukania ust czy szczoteczki do czyszczenia języka.

Na zabiegi higieniczne w obrębie jamy ustnej, w zależności od naszych indywidualnych potrzeb, powinniśmy poświęcać minimum 5-10 minut dziennie (rano i wieczorem). Nie warto jednak przesadzać z częstotliwością i czasem mycia zębów. Najlepiej robić to systematycznie, ale nie dłużej niż 2-3 minuty za jednym podejściem. Dzięki temu oczyścisz zęby i nie podrażnisz dziąseł.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2165 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Znakomicie
2024-05-03
Szybko,sprawnie i bez problemów,serdecznie polecam
pixel