Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Fleczer, po co dentysta go zakłada i kiedy?

2021-02-02
Fleczer, po co dentysta go zakłada i kiedy?

Gdy leczenie zęba wymaga kilku wizyt i stomatolog z pewnych względów nie może zastosować od razu stałego wypełniania ubytku, wówczas zakładany jest tzw. fleczer, czyli opatrunek tymczasowy. Przypomina on tradycyjną plombę, ale jest wykonany z materiału charakteryzującego się mniejszą trwałością, który podczas dalszego leczenia można łatwo usunąć. Jego zadaniem jest tymczasowe odizolowanie odkrytych tkanek zęba, a tym samym ograniczenie dyskomfortu i związanych z tym dolegliwości bólowych.

Co to jest fleczer? 

To tymczasowy opatrunek zakładany na ubytek, gdy podczas jednej wizyty stomatolog nie ma możliwości pełnego wyleczenia zęba i założenia wypełnienia stałego. Jak sama nazwa wskazuje, jest to rozwiązanie doraźne. Ze swej natury plomba tymczasowa jest mniej trwała niż wypełnienie stałe, choć realizuje podobną funkcję. Chroni tkanki zęba przed czynnikami zewnętrznymi, dzięki czemu zapobiega dolegliwościom bólowym związanym z jedzeniem czy piciem. Zastosowanie fleczera pozwala zabezpieczyć otwarty ząb przed przedostawaniem się do jego wnętrza jedzenia. Może być również wykorzystane przy zatruciu zęba przed leczeniem kanałowym. Zatrucie zęba to jedna z metod stosowanych w endodoncji, polegająca na nałożeniu specjalnej pasty lub innego preparatu na miazgę zęba, w której zdążył rozwinąć się stan zapalny. Znajdujące się w tego typu preparacie substancje toksyczne prowadzą do stopniowego obumierania tkanek miękkich zęba, dzięki czemu późniejsze leczenie endodontyczne jest mniej lub zupełnie bezbolesne.

Kiedy i na jak długo zakłada się fleczer? 

Tymczasowy opatrunek zakładany jest na ubytek wówczas, gdy stomatolog z pewnych względów nie ma możliwości wykonania stałego wypełnienia. Najczęściej fleczer zakładany jest przy wieloetapowym leczeniu kanałowym zęba oraz wówczas, gdy pacjent zgłasza się do stomatologa z bólem zęba w trybie awaryjnym i ten nie ma czasu na przeprowadzenie kompleksowego leczenia. Wówczas najczęściej zakładany jest właśnie fleczer dentystyczny. Tego typu opatrunek może być wykorzystany również wtedy, gdy występuje intensywne krwawienie, co jest przeszkodą w założeniu stałego wypełnienia oraz gdy leczone jest dziecko, które niechętnie współpracuje ze stomatologiem – wówczas leczenie ubytku ma zwykle charakter etapowy.

Warto pamiętać, że fleczer nie jest wypełnieniem stałym i można go łatwo uszkodzić. Najczęściej zakładany jest na krótki czas pomiędzy wizytami u stomatologa, a jego trwałość przewidywana jest zaledwie na kilka dni, maksymalnie tygodni. Oczywiście zdarza się, że fleczer w zębie może być pozostawiony na nieco dłużej. Taka sytuacja może dotyczyć na przykład kobiet w ciąży, które chcą przesunąć leczenie zęba na później. Trzeba jednak pamiętać, że takie wypełnienie nie gwarantuje pełnej szczelności i w każdej chwili może ulec uszkodzeniu.

Dlaczego stosuje się fleczer, a nie opatrunek leczniczy? 

Choć wiele osób utożsamia fleczer z lekarstwem zakładanym na ubytek w zębie, to jednak w praktyce są to dwa zupełnie różne rozwiązania. Opatrunek leczniczy ma na celu ochronę miazgi zęba, tak by zapiec konieczności wdrażania leczenia kanałowego. Stosuje się go przy dużych ubytkach próchniczych, ale tylko wówczas, gdy nie doszło do stanu zapalnego – gdy ząb można jeszcze uratować. Opatrunek leczniczy ma również charakter tymczasowy i nie jest alternatywą dla wypełnienia stałego. W odróżnieniu od fleczera jego trwałość jest jednak dłuższa i wynosi kilka miesięcy (dalsze leczenie wdraża się zwykle po trzech miesiącach). Tradycyjne opatrunki tymczasowe nie mają właściwości leczniczych i stosuje się je jedynie dla doraźnego zabezpieczenia ubytku, przed kontynuacją leczenia właściwego. Fleczer zakładany jest wówczas, gdy plombowanie nie może zostać zakończone podczas jednej wizyty i do założenia wypełniania stałego potrzebne jest kolejne spotkanie ze stomatologiem.

Czy fleczer jest bezpieczny? 

Do wykonania opatrunków tymczasowych wykorzystuje się materiały bezpieczne dla zdrowia, które z powodzeniem można stosować zarówno u małych pacjentów, jak i kobiet w ciąży. Oczywiście mogą wystąpić objawy alergiczne u osób uczulonych na niektóre substancje wchodzące w skład fleczera, ale są to sytuacje niezwykle rzadkie – wówczas opatrunek należy usunąć i zastąpić wykonanym z innego materiału. Współcześnie najczęściej stosuje się opatrunki cynkowo-siarczanowe. Gotowe materiały nie wymagają mieszania składników, a zatem ich przygotowanie jest łatwe, a aplikacja niezwykle szybka. Fleczer nie wpływa na smak jedzonych potraw i jest na tyle trwały, że bez obaw można szczotkować zęby i jeść ulubione potrawy. Oczywiście należy go usunąć po wyznaczonym przez stomatologa czasie, zastępując znacznie szczelniejszym i trwalszym wypełnieniem stałym.

Niektóre formy leczenia stomatologicznego są bardziej czasochłonne, w związku z czym terapia może przeciągnąć się na kilka wizyt. Wówczas, by nie pozostawiać pacjenta z otwartym zębem, stomatolog może zastosować opatrunek tymczasowy. Fleczer zabezpiecza rozwiercony ząb, zmniejszając dyskomfort i dolegliwości bólowe. Chroni przed przedostawaniem się do wnętrza zęba pokarmów, tym samym zmniejszając ryzyko rozwoju stanu zapalnego i ułatwiając codzienną pielęgnację zębów.

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2165 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-30
Produkty zgodne z zamówieniem przyszły następnego dnia po złożeniu zamówienia. Wszystko ok. Polecam!
2024-04-28
ok
pixel