Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dlaczego nie należy wybielać zębów sodą oczyszczoną? Fakty i mity na temat domowego wybielania zębów!

2021-01-11
Dlaczego nie należy wybielać zębów sodą oczyszczoną? Fakty i mity na temat domowego wybielania zębów!

Marzenie o śnieżnobiałych zębach skłania nas do podejmowania różnorodnych, nie zawsze rozsądnych działań. Wierzymy w reklamy i cudowne sposoby, dzięki którym naturalnie ciemniejsze zęby nagle zmienią swój odcień i staną się zdecydowanie bielsze. Stosując ogólnodostępne preparaty stomatologiczne, rzeczywiście możemy pozbyć się nieestetycznego nalotu z zębów, ale nie zmienimy ich naturalnego koloru. Używając takich produktów jak węgiel drzewny czy soda oczyszczona, możemy wręcz sobie zaszkodzić.

Co to jest soda oczyszczona? 

Wodorowęglan sodu, czyli soda oczyszczona to popularny środek o właściwościach czyszczących, często stosowany w gospodarstwie domowym. Sody używa się m.in. do usuwania trwałych zabrudzeń od tłuszczu i spalenizny, która przywarła do powierzchni metalowych garnków czy patelni. Soda oczyszczona jest substancją lekko żrącą o odczynie zasadowym, dzięki czemu wykazuje się zdolnością do neutralizowania kwasów i wchłaniania nieprzyjemnych zapachów. Używa się jej również jako substancji spulchniającej do niektórych wypieków – może być alternatywą dla tradycyjnego proszku do pieczenia lub drożdży. Według wielu osób soda oczyszczona jest również skutecznym środkiem wybielającym, który pomoże nadać zębom pożądany, biały kolor. Czy jest to prawdą?

Soda oczyszczona a wybielanie zębów 

Ze względu na właściwości czyszczące soda rzeczywiście może pomóc w usunięciu powierzchniowych przebarwień z zębów, ale nie zmieni w sposób trwały ich naturalnego koloru. Wybielający efekt stosowania papki przygotowanej z sody oczyszczonej zmieszanej z wodą lub sokiem z cytryny będzie zatem podobny do tego, jaki uzyskamy, stosując tradycyjne, ale znacznie korzystniejsze dla zębów pasy wybielające. Niestety poza usuwaniem przebarwień soda oczyszczona nie ma innych właściwości korzystnych dla zębów, a jej stosowanie jako zamiennika dla pasty, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasu, może być niebezpieczne. Poza tym warto pamiętać, że soda czyści zęby w sposób mechaniczny. Ścierając przebarwienia, przy okazji uszkadzamy również szkliwo zębów. Gdy jednocześnie nie dostarczymy zębom fluoru lub innej, podobnie działającej substancji, która wesprze mechanizm odnowy szkliwa, wówczas możemy spowodować jego trwałe uszkodzenia i zamiast cieszyć się białymi zębami, jedynie je osłabimy, a w konsekwencji pogorszymy ich estetykę.

Warto również pamiętać, że soda oczyszczona ma odczyn zasadowy i jej nadużywanie może zburzyć równowagę kwasowo-zasadową w jamie ustnej, tym samym przyczyniając się do powstania nowych problemów stomatologicznych. Oczywiście w sprzedaży wciąż możemy znaleźć pasty wybielające do zębów, w których składzie znajduje się soda oczyszczona, ale znacznie większą popularnością cieszą się dziś produkty zawierające mniej substancji ściernych, które są bezpieczniejsze dla szkliwa i można stosować je przez dłuższy czas.

Czy zatem soda oczyszczona pozwoli wybielić zęby? Tak, ale tylko w ograniczonym zakresie - jedynie z powierzchniowych przebarwień od produktów spożywczych czy papierosów. Jej długotrwałe stosowanie może być jednak niebezpieczne. Poza tym korzyści, jakie w ten sposób uzyskamy, nie będą lepsze od tego, co osiągniemy z wykorzystaniem tradycyjnych, bezpiecznych produktów stomatologicznych.

DomowyStomatolog nie poleca i nie rekomenduje stosowania mieszanek sody oczyszczonej i cytryny w celu wybielenia zębów. Połączenie właściwości ściernych sody i właściwości kwasowych cytryny (zmiękczanie szkliwa) może spowodować nieodwracalne uszkodzenie szkliwa.

Czy zęby w ogóle da się wybielić domowymi sposobami? 

Na początku trzeba określić, co rozumiemy przez pojęcie wybielenia zębów. Jeśli mamy na myśli uzyskanie efektu śnieżnobiałych zębów znanych ze świata filmu, to srogo się zawiedziemy. Jeżeli jednak zależy nam jedynie na pozbyciu się nieestetycznych przebarwień od papierosów, herbaty czy kawy, wówczas skuteczność domowych środków wybielających okaże się większa. Trzeba przy tym od razu zastrzec, że takie produkty jak sproszkowany węgiel drzewny czy soda oczyszczona nie są idealnym sposobem na przebarwienia, a ich stosowanie jest nie tylko niewygodne, ale może być również niebezpieczne, zwłaszcza gdy będziemy używać ich jako zamiennika dla pasty do zębów.

Domowe metody wybielania zębów działają jedynie na powierzchniowe przebarwienia i usuwają je w sposób mechaniczny, co przyczynia się do niszczenia szkliwa. Gdy stosujemy je przez dłuższy czas, na powierzchni szkliwa pojawi się więcej drobnych rys, w które łatwiej wnikną kolejne przebarwienia. W efekcie zamiast długotrwałego efektu wybielenia zębów, ich kolor po pewnym czasie stanie się jeszcze ciemniejszy. Gdy już decydujemy się na krótkotrwałe stosowanie sody, nigdy nie powinniśmy rezygnować z mycia zębów tradycyjną pastą. W papce z sody oczyszczonej nie ma fluoru i innych substancji wzmacniających zęby, przeciwdziałających próchnicy i odkładaniu się płytki nazębnej. Jeśli będziemy używać samej sody, bez pasty do zębów, wówczas szybko odczujemy tego negatywne efekty.

W dobie powszechnej dostępności wybielających past stosowanie domowych metod na rozjaśnienie koloru zębów nie ma najmniejszego sensu. Po pierwsze są one kłopotliwe. Po drugie ich efektywność jest niewielka. Po trzecie w dłuższej perspektywie czasu są niekorzystne dla kondycji zębów i całej jamy ustnej. Warto również pamiętać, że trwała zmiana naturalnego koloru zębów będzie możliwa jedynie po zastosowaniu specjalistycznego leczenia w gabinecie stomatologicznym.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2191 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-05
Szybko sprawnie zgodnie z zamówieniem
2024-06-27
OBSŁUGA W ZAKRESIE INFORMACJI - BARDZO DOBRA . WYSYŁKA - BŁYSKAWICZNA .
pixel