Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dlaczego na dziąśle pojawia się ropień i jak go leczyć?

2020-10-20
Dlaczego na dziąśle pojawia się ropień i jak go leczyć?
Zaniedbania stomatologiczne, w tym przede wszystkim zaawansowana próchnica zębów to główna przyczyna ropni, jakie mogą pojawiać się w bezpośrednim sąsiedztwie zakażonych tkanek. Ropień na dziąśle może być pochodną zapalenia miazgi zębowej lub stanu zapalnego dziąsła wywołanego przez brak prawidłowej higieny jamy ustnej i nagromadzenie się dużej ilości płytki nazębnej w okolicach przyzębia. Zmiany ropne są najczęściej bolesne i towarzyszy im nieprzyjemny zapach z ust.


Czym jest ropień dziąsła?

To efekt reakcji obronnej organizmu na stan zapalny. Ropień tworzy barierę ochronną wokół miejsca zakażenia, co ma pomóc w zahamowaniu rozprzestrzenianiu się infekcji bakteryjnej na okoliczne tkanki. Zmiana wypełnia się charakterystyczną, najczęściej zabarwioną na żółto, dość gęstą wydzieliną o nieprzyjemnym zapachu, która powstaje z rozkładających się tkanek, komórek układu odpornościowego i bakterii.

Zasadniczo możemy wyróżnić dwa rodzaje ropni, jakie mogą pojawić się wewnątrz jamy ustnej, na powierzchni dziąseł. Są to ropnie zęba i dziąsła. Te pierwsze powstają przy zapaleniu miazgi zębowej, najczęściej przy wierzchołku kanału zębowego i przy postępującym stanie martwiczym rozszerzają się, co wywołuje uczucie bolesnego rozpierania. Te drugie są efektem przenikania bakterii pod dziąsło, w miejscu styku zęba z dziąsłem. W tym przypadku ropień na dziąśle jest najczęściej pochodną zaawansowanej choroby przyzębia lub konsekwencją nagromadzenia się wokół zębów dużej ilości płytki nazębnej. Takie ropnie mogą być mniej bolesne, a niekiedy niemal nieodczuwalne. Ich lekceważenie jest jednak niebezpieczne nie tylko dla zębów, ale i ogólnego stanu zdrowia. Poza tym takie zmiany bez wdrożenia odpowiedniego leczenia same nie znikną. Ropa w dziąśle i powodujący ją stan zapalny w dłuższym czasie mogą uszkodzić okoliczne zęby. W skrajnych przypadkach zakażenie może się rozprzestrzenić na cały organizm.


Rodzaje ropni

W zależności od stopnia zaawansowania stanu zapalnego rozróżnia się trzy główne typy ropni na dziąśle. W pierwszej fazie zapalenia zwykle mamy do czynienia z ropniem okołowierzchołkowym. Jego powstaniu towarzyszy uczucie bolesnego rozpierania. Ból może promieniować na szczękę, a nawet wywołać silną migrenę. Gdy na tym etapie nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, które pozwoli wyeliminować stan zapalny, najczęściej ropień dziąsła przechodzi w formę podkostną. Wówczas ból promieniuje już na wszystkie sąsiadujące zęby. Może pojawić się gorączka, a nawet dreszcze. W najbardziej zaawansowanej fazie, gdy dochodzi do przebicia okostnej, mamy do czynienia z ropniem podśluzówkowym. Jego objawem jest silna opuchlizna dziąsła, zaczerwienienie i lekka gorączka. Uczucie ulgi następuje, gdy pojawi się przetoka, mała krostka, z której wycieka nieprzyjemna w smaku wydzielina – ropa. Ulga jest jednak chwilowa i nie oznacza końca problemów. Przetoka jest zwykle objawem zaawansowanego stanu zapalnego lub wręcz martwicy zęba. W takiej sytuacji, jeśli chcemy ocalić ząb, wdrożenie specjalistycznego leczenia stomatologicznego jest niezbędne. Leczenie kanałowe zęba może okazać się jednak niewystarczające. Niekiedy zmiany są tak bardzo zaawansowane, że koniecznością staje się ekstrakcja zęba i torbieli, a to może wymagać leczenia chirurgicznego.


Jak leczy się ropień na dziąśle?

Nie ma jednej uniwersalnej metody leczenia. Wszystko zależy od przyczyny i stopnia zaawansowania zmiany. W każdym przypadku konieczna jest jednak wizyta u stomatologa. Przy bardziej zaawansowanych zmianach zwykle wykonuje się prześwietlenie. Zdjęcie RTG pozwala określić wielkość oraz rodzaj zmiany, a tym samym ułatwia podjęcie odpowiedniej decyzji na temat dalszego leczenia. Ropa w dziąśle sama nie zniknie, dlatego należy ją ewakuować, poprzez wykonanie drenażu. Przy zaawansowanych zmianach, gdy pojawia się torbiel, wówczas konieczne może być nacięcie dziąsła w celu jej prawidłowego, precyzyjnego oczyszczenia z bakterii. Ropień dziąsła jest zwykle sygnałem zaawansowanego stanu zapalnego miazgi zębowej i by usunąć jego przyczynę, konieczne jest wdrożenie leczenia kanałowego, a w skrajnych sytuacjach, gdy już nie ma czego ratować, ekstrakcja zęba. Przy silnych stanach zapalnych, gdy dolegliwościom bólowym towarzyszy również lekka gorączka lub inne objawy ogólnoustrojowe, stomatolog może wdrożyć antybiotykoterapię. Gdy objawy są mniej nasilone, w warunkach domowych można również stosować różnego rodzaju płukanki, na przykład płukanki solne. Warto jednak pamiętać, że takie środki nie likwidują przyczyny problemu i bez wdrożenia specjalistycznego leczenia stomatologicznego ropień na dziąśle będzie się powiększał.

Choć przyczyny pojawienia się ropnia w obrębie dziąsła mogą być różne, to jednak w każdym przypadku jego usunięcie będzie wiązało się z koniecznością podjęcia odpowiedniego leczenia stomatologicznego. Zwykle jest to leczenie endodontyczne. Przy zaawansowanych stanach zapalnych może być potrzebna interwencja chirurgiczna. Jeśli nie chcesz doświadczyć nieprzyjemnych doznań wywołanych przez ropień dziąsła, dbaj o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzaj stomatologa.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2165 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Znakomicie
2024-05-05
Wszystko ok.
pixel