Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czym są irygatory do zębów i jakie są ich rodzaje?

2019-06-25
Czym są irygatory do zębów i jakie są ich rodzaje?

Istnieje wiele sposobów na utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej – możemy skorzystać w tym celu ze szczoteczek sonicznych, manualnych, wielu rodzajów past do zębów i płukanek, które będą działać w zależności od zawartych w nich składników. Istnieje także mnóstwo pożytecznych akcesoriów takich jak nici dentystyczne, niciowykałaczki czy szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych. Jest również jeszcze jeden sposób na odpowiednie wyczyszczenie jamy ustnej - mowa o tytułowym irygatorze do zębów.

Pewnie wiele osób zadaje sobie to pytanie, kiedy pierwszy raz usłyszy słowo "irygator" – co to takiego jest? Otóż chętnie podzielimy się naszą wiedzą i w nieskomplikowany sposób postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Irygator do zębów to urządzenie służące do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych za pomocą płynu wystrzeliwanego pod ciśnieniem. W ten sposób można dokładnie usunąć resztki pokarmów i osady z wszelkich trudno dostępnych zakamarków w obrębie jamy ustnej, co zapobiega m.in. zmianom próchniczym.

Kto i kiedy może skorzystać z irygatora?

Ważną kwestią jest to, kto może lub powinien korzystać z irygatora. Naszym zdaniem z irygatorów mogą korzystać wszyscy ci, którzy chcą zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, osoby z krwawiącymi dziąsłami, ciasnymi przestrzeniami międzyzębowymi, implantami i mostami, aparatami ortodontycznymi. Irygowanie za pomocą niskiego ciśnienia masuje dziąsła i wzmacnia je, co pozwala zmniejszyć problem z ich krwawieniem, a w dłuższej perspektywie może nawet je zatrzymać. Ze względu na wydłużony kształt końcówek do irygatorów, strumień płynu łatwiej dotrze do trudno dostępnych zakamarków, niż nić dentystyczna. Nie będzie trzeba wysilać się, żeby dotrzeć nitką lub wykałaczką do przestrzeni z tyłu.

Rodzaje irygatorów

Irygatory stacjonarne

W naszej ofercie posiadamy irygatory stacjonarne i bezprzewodowe. Oba typy irygatorów posiadają cechy, które mogą pomóc w wyborze odpowiedniego modelu dopasowanego do potrzeb klienta.

Najpopularniejsze irygatory do zębów w naszej ofercie to irygatory stacjonarne, np. Aquapick AQ-300 czy Waterpik WP-100. Tego typu irygatory praktycznie nie różnią się między sobą budową. Głównym elementem jest tzw. baza, czyli podstawa ze zbiornikiem na płyn, włącznikiem, pokrętłem do regulacji ciśnienia strumienia i oczywiście przewodem zasilającym sprzęt. Pozostałymi elementami irygatora stacjonarnego są rękojeść z gniazdem na końcówki oraz wężyk doprowadzający płyn do rękojeści. Najważniejsze różnice pomiędzy modelami irygatorów to zakres ciśnienia strumienia (ciśnienie minimalne i maksymalne), ilość stopni regulacji ciśnienia, liczba pulsacji (wystrzału płynu) na minutę oraz dołączone końcówki.

opis irygator stacjonarny

1. Pokrywa zbiornika na płyn.
2. Pojemnik na płyn.
3. Włącznik/wyłącznik przepływu płynu.
4. Rączka.
5. Przewód doprowadzający płyn.
6. Regulator ciśnienia.
7. Włącznik zasilania.
8. Przewód zasilający.

Chcielibyśmy wspomnieć także o irygatorze stacjonarnym Braun Oral-B OxyJet MD20. Jego budowa przypomina budowę wspomnianych wcześniej irygatorów Aquapick i Waterpik. Głównymi różnicami są: maksymalne ciśnienie, mniejsza ilość regulacji ciśnienia oraz budowa i działanie końcówek do tego irygatora (2 rodzaje strumienia do wyboru – prosty oraz wirujący).

Irygatory stacjonarne polecane są osobom, które ze względu na gabaryty tych sprzętów nie planują zabierania ich ze sobą w trakcie wyjazdu - dość masywna i obszerna baza nie jest raczej przedmiotem, który chętnie zabrałoby się za sobą na urlop. Z drugiej strony większy rozmiar bazy zapewnia większy rozmiar zbiornika na płyn - najczęściej spotykana w irygatorach pojemność to 600ml. Taka objętość umożliwia dokładną irygację jamy ustnej już przy jednokrotnym napełnieniu zbiornika. Z tego typu irygatorów może korzystać cała rodzina - do zestawów dołączone są różnego rodzaju wymienne końcówki, które przeznaczone są do specyficznego czyszczenia, np. końcówki poddziąsłowe, imitujące szczoteczkę do zębów czy skrobak do języka.

Waterpik WP-100 E ULTRA Irygator Aquapick AQ-300
Waterpik WP-100 Dr. Mayer Tornado WT6000 Aquapick AQ-300

Irygatory bezprzewodowe

Irygatory bezprzewodowe to drugi typ irygatorów, jaki posiadamy w sprzedaży. Tutaj najpopularniejsze modele to Panasonic DentaCare EW 1211 i Philips Sonicare AirFloss. Jak wskazuje sama nazwa, inna jest budowa takich sprzętów. Nie mamy tutaj już dużej bazy ze zdejmowanym zbiornikiem i przewodem - irygatory bezprzewodowe mają wbudowane w rękojeść zbiornik na płyn i akumulator zasilający sprzęt. W zestawie jest stacja ładująca, na której możemy przechowywać irygator kiedy z niego nie korzystamy i ładować go.

W przypadku irygatora Panasonic EW 1211 będziemy mieli do czynienia z ciągłym strumieniem płynu i 3-stopniową możliwością regulacji ciśnienia. Z kolei AirFloss to specyficzny rodzaj irygatora. Sonicare AirFloss nie oferuje bowiem czyszczenia za pomocą ciągłego strumienia i możliwości zmiany ciśnienia. W najnowszym modelu tego irygatora, wersji AirFloss Ultra, możemy tylko ustawić ilość wystrzałów wody po naciśnięciu “spustu” - 1, 2 lub 3. Mamy zatem 1-3 pojedyncze i bardzo silne wystrzały wody. W ten sposób idealnie wyczyścimy przestrzenie międzyzębowe, ale nie zęby dookoła.

Ze względów na kompaktowe rozmiary, zbiornik w irygatorze bezprzewodowym będzie odpowiednio mniejszy - pojemność zbiorników w takich irygatorach to mniej więcej 130ml. Nie jest to więc taka objętość jak w modelach stacjonarnych - aby dokładnie oczyścić jamę ustną, potrzebne będą 2-3 napełnienia zbiornika. Mniejsze gabaryty to ważna cecha, kiedy chcemy zabrać irygator ze sobą w podróż - łatwiej wygospodarować w walizce miejsce na taki mały sprzęt. Będziemy mogli dzięki temu zatroszczyć się o higienę jamy ustnej nawet podczas urlopu.

Irygator bezprzewodowy Panasonic EW 1211 Philips Sonicare AirFloss ULTRA HX8331/01  Dr. Mayer Irygator bezprzewodowy WT3100 
Panasonic DentaCare EW1211 Philips Sonicare AirFloss ULTRA HX8331/01 Dr. Mayer Irygator bezprzewodowy WT3100

Zestawy irygator + szczoteczka elektryczna

Nasza oferta irygatorów nie ogranicza się do irygatorów stacjonarnych i bezprzewodowych. Możemy zaoferować również zestawy składające się z irygatora stacjonarnego i elektrycznej szczoteczki do zębów. Zestawy, o których tutaj mowa to Waterpik WP-861 oraz Braun Oral-B Irygator OxyJet OC20. Budowa takich irygatorów jest trochę odmienna od wymienionych wcześniej irygatorów stacjonarnych. Mamy tutaj jedną bazę, która składa się z irygatora oraz wbudowanej stacji ładującej do szczoteczki.

Często spotykane jest stwierdzenie, że jeśli coś jest wielofunkcyjne, to jest słabe. Możemy się z tym zgodzić połowicznie, wyjaśnimy to na przykładach tych dwóch zestawów. Pierwszy z tych zestawów składa się z irygatora Waterpik WP-100 i szczoteczki sonicznej Waterpik S3000E2. Ten model irygatora jest jednym z najpopularniejszych modeli wśród naszych klientów - uzasadnienie mogą Państwo znaleźć powyżej. Natomiast jeśli chodzi o szczoteczkę soniczną - nie jest ona tak skuteczna jak szczoteczki soniczne Philips Sonicare.

Zestaw Braun Oral-B Irygator OxyJet OC20 składa się z irygatora Oral-B OxyJet MD20 oraz szczoteczki elektrycznej Oral-B Professional Care 3000. Irygator nie jest mocną stroną tego zestawu - ciśnienie nie jest tak wysokie jak w najpopularniejszych irygatorach stacjonarnych i realnie nie przekracza poziomu 3 barów. Z kolei szczoteczka Professional Care 3000 to model, który oferuje świetny stosunek jakości do ceny - 3 tryby pracy, 8800 ruchów rotacyjnych + 40000 pulsacyjnych, sygnalizator nacisku oraz 3 dołączone końcówki. Te cechy sprawiają, że naszym zdaniem warto zainteresować się tym zestawem Oral-B ze względu na szczoteczkę.

Zestaw Waterpik WP-900 Zestaw Oral-B OxyJet OC20
Zestaw Waterpik WP-900 - irygator WP-100E2 Zestaw Braun Oral B Irygator OxyJet OC20

 

Jak dbać o irygator?

Pomimo tego, że irygatory to urządzenia pracujące w środowisku wodnym, to należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad, które dotyczą użytkowania tego typu sprzętów.

  • Irygator powinien być ustawiony na płaskiej, równej powierzchni, aby nie wpadł do umywalki/wanny.
  • Nie należy chwytać irygatora stacjonarnego za zbiornik, ponieważ może to grozić wypięciem i uszkodzeniem podstawy irygatora.
  • Nie należy obsługiwać irygatora mokrymi rękami - to zalecenie dotyczy wszystkich sprzętów elektrycznych. Istnieje zagrożenie niebezpiecznego porażenia prądem.
  • Należy regularnie czyścić irygator z osadów i kamienia. Cykliczne czyszczenie zwiększy żywotność i komfort korzystania z irygatora. Do tego celu zalecamy środek do odkamieniania, czyszczenia i o działaniu bakteriobójczym Redesept.

Czego powinno używać się do napełnienia zbiornika?

Ostatnia kwestia to pytanie czym należy wypełnić zbiornik irygatora do zębów. Dostępnych jest wiele płynów i płukanek do jamy ustnej, które pomogą w przypadku problemów, np. z podrażnieniami dziąseł lub do wzmocnienia szkliwa. Jednak naszym zdaniem najlepsza do tego celu będzie zwykła woda - korzystanie z płynów w irygatorach jest naszym zdaniem nieekonomiczne i nieefektywne. Wpływa na to kilka czynników.

Woda to najlepsza ciecz do irygacji jamy ustnej - jest tania i powszechnie dostępnaPierwszy z nich to koszt płynów - do każdej irygacji trzeba wykorzystać co najmniej 130ml płukanki, więc produkty w butelkach o najpopularniejszej pojemności 500ml będą wystarczać w najlepszym wypadku na kilka napełnień zbiornika. Kupno kilku płynów tygodniowo raczej nie jest zachęcającą finansowo perspektywą, prawda?
No dobrze, ale czy nie można rozcieńczać płynu tak, żeby wystarczał na dłużej? Dochodzimy do kolejnej kwestii, czyli stężenia wykorzystanego płynu - płukanki do jamy ustnej są skuteczne tylko wtedy, kiedy ich nie rozcieńczamy. W przeciwnym razie produkt nie będzie skuteczny w stopniu przewidzianym przez producenta. Dodatkowo obecne płyny zawierają w swoich składach substancje słodzące i poprawiające smak, które dodatkowo zagęszczają je. W związku z tym korzystanie na co dzień z płynów do płukania może spowodować uszkodzenie elementów wewnątrz irygatora. Bez dokładnego przepłukania irygatora wodą po każdym użyciu, dodatki te mogą osadzać się w przewodach lub w dłuższej perspektywie zapchać pompę i uszkodzić ją.

Ostatnią kwestią, ale równie ważną, jest sposób wykorzystania płynu - aby składniki zawarte w płynach zaczęły odpowiednio działać, płyn musi znajdować się w jamie ustnej przez co najmniej minutę. W przypadku irygacji ten czas to kilka sekund, więc nawet najlepsze płyny nie osiągną zamierzonego efektu w ciągu kilku chwil i tak naprawdę płyn zostanie zmarnowany.

Zatem dlaczego woda jest najlepsza? Mamy ją dostępną od ręki, nie kosztuje tyle, co płyny i nie ma negatywnego wpływu na żywotność irygatora. Mamy nadzieję, że w powyższym tekście udało nam się odpowiedzieć na wiele pytań, rozwiać ewentualne wątpliwości co do skorzystania z irygatorów i zachęcić do dokładniejszego zapoznania się z naszą ofertą, jeśli chodzi o irygatory stacjonarne i bezprzewodowe.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2165 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-14
Szybko i bez k,lopotów.
2024-05-05
Wszystko ok.
pixel