Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czym jest płytka przedsionkowa i jak ją stosować?

2020-07-04
Czym jest płytka przedsionkowa i jak ją stosować?
Wady zgryzu dotyczą znaczącej części populacji. Nierówne, stłoczone zęby są problemem nie tylko natury estetycznej, ale i zdrowotnej. O takie zęby zdecydowanie trudniej jest dbać, co wpływa na zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia próchnicy oraz chorób przyzębia. W związku z tym, że wady zgryzu rozwijają się w wieku dziecięcym, warto im przeciwdziałać już od najmłodszych lat życia dziecka. Pomagają w tym m.in. specjalne płytki przedsionkowe, które korygują drobne wady i zapobiegają ich pogłębianiu.

Skąd się biorą wady zgryzu?

Do najważniejszych przyczyn wad zgryzu zalicza się nieprawidłowe nawyki w okresie wczesnodziecięcym oraz problemy z oddychaniem. W tym pierwszym przypadku są to przede wszystkim nawyki związane ze ssaniem smoczka lub kciuka. Przez nadużywanie możliwości ssania smoczka dziecięca szczęka rozwija się w nieprawidłowy sposób. Dolny łuk zębowy przesuwa się do tyłu, a górny do przodu. Szczęka się zwęża i wydłuża. W tym drugim przypadku chodzi przede wszystkim o problemy z oddychaniem przez nos, przez co dziecięca buzia jest stale otwarta, język układa się w nieprawidłowy sposób i wywiera niekorzystny wpływ na kształt łuków zębowych. Gdy dziecko oddycha przez usta, warto skonsultować się z laryngologiem i wdrożyć odpowiednie leczenie, które wyeliminuje przyczynę problemu. Wady zgryzu w pewnym stopniu powodowane są również przez sposób żywienia, a konkretnie przez miękką konsystencję spożywanych na co dzień pokarmów. Gdy dziecku wyrżną się pierwsze ząbki, należy zacząć podawać mu twardsze produkty, takie jak biszkopty czy sucharki. Dzięki temu dziecko wykształci prawidłowe nawyki odcinania i żucia pokarmów, przez co mięśnie jego szczęki będą miały właściwą budowę, a łuki zębowe nie ulegną odkształceniu.

Jak walczyć z wadami zgryzu?

Najważniejsza jest oczywiście profilaktyka, a zatem eliminacja przyczyn wad zgryzu. Oczywiście nie każdy zły nawyk uda się od razu wyeliminować, dlatego pomocnym narzędziem w przeciwdziałaniu wadom zgryzu w wieku dziecięcym jest stosowanie płytek przedsionkowych. To niewielkie aparaty ortodontyczne, które na pierwszy rzut oka przypominają smoczki, co w znaczący sposób ułatwia ich stosowanie. Odpowiednio wyprofilowana płytka wymusza naturalne napięcie mięśni, co pomaga korygować drobne wady i nadawać łukom zębowym pożądany kształt. Zwykle stosuje się je na noc. Jeśli dziecko chętnie współpracuje z rodzicami, można stosować je również przez kilka godzin w ciągu dnia. Najmniejsze modele płytek przedsionkowych można stosować już u dzieci, którym wyrżnęły się pierwsze zęby mleczne. Z tego typu aparatów dzieci z powodzeniem mogą korzystać do 5-7 roku życia.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2165 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-05
Wszystko ok.
2024-05-03
Szybko,sprawnie i bez problemów,serdecznie polecam
pixel