Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czym jest bonding zębów?

2021-04-22
Czym jest bonding zębów?

Jednym z mniej znanych, ale dość tanich i małoinwazyjnych sposobów na poprawę wyglądu zębów jest bonding zębów, czyli zabieg naprawczy wykonywany przy pomocy specjalnych żywic kompozytowych. Użycie tego typu materiału ma wiele zalet, pozwalając nie tylko zamaskować drobne uszkodzenia, przede wszystkim ukruszenia i przetarcia, ale także zmienić kolor zębów na odcień pożądany przez pacjenta. To ciekawa alternatywa dla wybielania zębów, które ma swoje naturalne ograniczenia i droższych licówek.

Kiedy wykonać bonding zębów?

Najczęstszym wskazaniem do wykonania bondingu zęba lub zębów są powierzchniowe uszkodzenia w obrębie korony, przede wszystkim wszelkiego rodzaju uszczerbki, ukruszenia, pęknięcia, a nawet złamania. Gdy uszkodzenie jest niewielkie, zamiast wstawiania korony lub licówki, na powierzchnię zęba można nałożyć specjalny rodzaj elastycznej żywicy, która w procesie adhezji wiąże się z twardą tkanką korony zęba, ściśle do niej przylegając. Bonding zębów może być wykonywany również z innych względów estetycznych. Wskazaniem do zabiegu mogą być nieestetyczne przebarwienia pojedynczych zębów, niewielkie różnice w ich długości czy szerokości. Zabieg wykonuje się m.in. przy diastemie, a także w celu likwidacji przerw pomiędzy innymi zębami.

Co warte podkreślenia, podczas zabiegu bondingu zębów nie trzeba ingerować w ich naturalną strukturę. Dzięki temu jest to zabieg odwracalny, polecany osobom, które jeszcze nie zdecydowały się na ostateczne rozwiązanie lub których na razie nie stać na porcelanowe licówki. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i prosty w realizacji, co może być sporym atutem dla osób, które nie mogą lub w danym momencie nie powinny stosować znieczulenia, na przykład dla kobiet w ciąży. Warto jednak pamiętać, że bonding zębów nie jest rozwiązaniem tak trwałym jak licówki czy korony, w związku z czym co kilka lat należy go powtarzać. Poza tym kompozyt jest materiałem dość podatnym na przebarwienia, przez co osoby pijące duże ilości barwiącej kawy lub palące papierosy, muszą pamiętać o regularnym myciu zębów. Takie osoby zapewne będą musiały również nieco częściej korzystać z zabiegów polerowania lub piaskowania zębów.

Efekty bondingu?

Stosowanie powłok z żywic kompozytowych może być alternatywą dla zabiegów wybielania zębów, a nawet dla licówek. Oczywiście żywica nie jest tak trwała jak licówka porcelanowa, ale przy jej pomocy również można delikatnie zmodyfikować kształt zębów (wydłużyć lub poszerzyć ząb), ukryć drobne uszkodzenia jego powierzchni, w tym ukruszenia i wyszczerbienia, a także nadać zębom jaśniejszy kolor. Bonding zębów może być stosowany jako alternatywa dla zabiegów wybielania, gdy nie ma możliwości zmiany koloru wcześniej leczonego zęba - gdy taki ząb uległ przebarwieniu. Zastosowanie żywicy kompozytowej pozwali dostosować kolor takiego zęba do pozostałych, zdrowych zębów. Zresztą warto pamiętać, że zabiegi bondingu zębów wykonywane są na najczęściej pojedynczych zębach – tych, które uległy ukruszeniu lub trwałemu przebarwieniu. Wybielanie stosowane jest na wszystkie zęby i ma na celu wydobycie naturalnego, białego koloru kości.

Efektem leczenia estetycznego z wykorzystaniem żywic kompozytowych jest możliwość bezbolesnej, szybkiej i w pełni odwracalnej zmiany wyglądu zębów. Bonding zęba pozwoli zmienić jego kształt i kolor, zamaskuje drobne ukruszenia, wyszczerbienia oraz inne uszkodzenia mechaniczne bez konieczności szlifowania korony, co jest koniecznością przy stosowaniu porcelanowych licówek. Oczywiście efekt nie jest wieczny. Kompozyty mogą się kruszyć i przebarwiać, w związku z czym co pewien czas trzeba je czyścić i w razie potrzeby odnawiać.

Jakie są przeciwwskazania do bondingu zębów?

Podstawowym przeciwwskazaniem jest rozległość uszkodzeń. Gdy ząb jest poważnie zniszczony, kompozytowa nadbudowa może okazać się nietrwała (mała powierzchnia wiązania kompozytu sprawia, że jest on podatny na pękanie). Wówczas stosuje się porcelanową koronę lub jeśli jest taka możliwość, licówkę. Zabiegu bondingu zębów nie przeprowadza się również wówczas, gdy w obrębie jamy ustnej toczy się stan zapalny. W pierwszej kolejności należy wyleczyć zęby z ubytków próchnicznych, a także wyeliminować choroby dziąseł i przyzębia. Istotnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest także bruksizm, czyli nawykowe ściskanie i zgrzytanie zębami. Osoby borykające się z tego typu przypadłością bardzo szybko uszkodzą kompozytową nadbudowę zęba, w związku z czym zastosowanie tego typu rozwiązania w ich przypadku zwyczajnie się nie sprawdzi.

Ze względu na bezbolesny charakter zabiegu (nie trzeba stosować znieczulenia) i mało inwazyjny charakter (powierzchni zębów się nie szlifuje, a jedynie wytrawia kwasem, co nie ma wpływu na ich strukturę), bonding zębów jest polecany praktycznie wszystkim osobom, które szukają sposobu na poprawę estetyki uśmiechu i nie mają przeciwwskazań do jego realizacji – mają zdrowe zęby i nie cierpią na bruksizm, a uszkodzenia zębów są na tyle niewielkie, że ich zamaskowanie jest możliwie z pomocą żywicy kompozytowej.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2165 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-14
Szybko i bez k,lopotów.
2024-05-06
Wszystko tak jak należy
pixel