Czy da się usunąć kamień nazębny domowymi sposobami?
2020-03-17
Kamień nazębny to nie tylko problem natury estetycznej, ale i jedna z głównych przyczyn paradontozy. Przy zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej, regularnym szczotkowaniu zębów, ich nitkowaniu oraz stosowaniu specjalnych płukanek, proces odkładania się płytki nazębnej można jednak znacząco spowolnić. Wtedy zabieg skalingu, czyli usuwania kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków, nie musi być powtarzany zbyt często. Zwykle wystarczy jedna wizyta u dentysty w roku.
Co to jest kamień nazębny?
To zwapniała płytka nazębna, która trwale przylega do powierzchni zębów, najczęściej na linii ich styku z dziąsłami i której usunięcie przy zastosowaniu tradycyjnych metod czyszczenia zębów jest niezwykle trudne, a wielu przypadkach po prostu niemożliwe. Kamień nazębny jest mieszanką substancji znajdujących się w ślinie, bakterii odpowiedzialnych za próchnicę zębów, ich produktów przemiany materii, komórek nabłonka, związków wapnia, fosforu i resztek pokarmowych. Zaczyna powstawać już po kilkudziesięciu godzinach od momentu ostatniego szczotkowania zębów. Dlatego, jeśli chcemy z nim skutecznie walczyć, musimy pamiętać o regularnym myciu zębów, przynajmniej dwa razy dziennie.
Środki przeciwdziałające odkładaniu się kamienia nazębnego
W sprzedaży znajdziemy wiele produktów stomatologicznych do stosowania domowego, które mogą pomóc w walce z kamieniem nazębnym. Są to przede wszystkim wybielające pasty do zębów, takie jak WOOM Carbon, które nie tylko z łatwością radzą sobie z nieestetycznymi przebarwieniami, ale także są skutecznym środkiem w walce z płytką nazębną, która przekształca się w kamień nazębny. Gdy kamień nazębny staje się przyczyną nawracających zapaleń dziąseł, można sięgnąć po produkty do intensywnej kuracji, takie jak GUM Butler PAROEX 0,12% 75 ml. To specjalna pasta z chloroheksydyną, która przeciwdziała stanom zapalnym dziąseł, skutecznie eliminując powodujące je bakterie. Pasta hamuje rozwój płytki nazębnej, a tym samym może być stosowane w profilaktyce paradontozy. W sprzedaży znajdziemy również dedykowane redukcji płytki nazębnej specjalne szczoteczki do zębów z twardym włosiem i płyny do płukania ust, które mają w składzie substancje o działaniu antybakteryjnym.
Niestety zaawansowanego kamienia nazębnego nie uda się usunąć domowymi sposobami. Stosując profilaktykę, można jednak skutecznie walczyć z płytką nazębną, która z czasem przekształca się w kamień. Regularne szczotkowanie zębów z wykorzystaniem specjalnych past jest najlepszym domowym sposobem na walkę z kamieniem nazębnym. Oczywiście wizyty u stomatologa i okresowe zabiegi skalingu są wciąż wskazane.
Pokaż więcej wpisów z
Marzec 2020