Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co powoduje próchnicę zębów?

2020-04-24
Co powoduje próchnicę zębów?
Próchnica zębów to podstawowy problem stomatologiczny, który dotyczy zdecydowanej większości społeczeństwa, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jest to schorzenie bakteryjne, które przez pewien czas może rozwijać się niezauważalnie, w konsekwencji prowadząc jednak do powstania dużych ubytków w strukturze zęba. Jeśli odpowiednio wcześnie nie zareagujemy, ząb może być już tak bardzo zniszczony, że nie da się go uratować i trzeba będzie go usunąć.


Proces powstawania ubytków w zębach

Do powstania próchnicy niezbędne są bakterie próchnicze, które w największej ilości gromadzą się w płytce nazębnej. Bakterie do rozwoju potrzebują cukrów, które dostarczamy do ust wraz z codziennymi posiłkami. Efektem przemiany cukrów w energię niezbędną do życia bakterii są groźne dla szkliwa zębów kwasy. To one powodują stopniowe uszkadzanie powierzchni zęba i pojawianie się nieestetycznych ubytków, które potocznie nazywamy dziurami w zębach. Produkowane przez bakterie kwasy działają wielotorowo. Część z nich przyczynia się do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej w naszych ustach. Przy obniżonym pH jony wapnia i fosforu łatwiej wypłukują się ze szkliwa zębów, przez co staje się ono słabsze i bardziej narażone na uszkodzenia. Inne oddziałują na szkliwo bardziej bezpośrednio, osłabiając powierzchniowe tkanki, przez co próchnica może wniknąć w głąb zęba.


Główne przyczyny próchnicy zębów

Do podstawowych przyczyn szybkiego rozwoju próchnicy zębów zalicza się niewłaściwą higienę jamy ustnej, nieprawidłową dietę i nieregularne wizyty u stomatologa. Codzienne szczotkowanie zębów to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na likwidację płytki nazębnej, w której gromadzi się najwięcej bakterii próchnicznych. Jeśli ten prosty zabieg będziemy wykonywali regularnie, stosując przy tym dobrej jakości pasty do zębów przeciw próchnicy, takie jak WOOM Family Complex 75 ml, ryzyko rozwoju schorzenia będzie zdecydowanie mniejsze. By zminimalizować ryzyko próchnicy, warto również ograniczyć spożywanie produktów zawierających cukry proste, a po ich zjedzeniu pamiętać o wyszczotkowaniu zębów lub przynajmniej wypłukaniu ust płynem przeciw próchnicy, takim jak wielozadaniowy płyn GUM ActiVital 500 ml. Nie można również zapominać o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa.

Prawidłowa i systematyczna pielęgnacja zębów to najprostszy sposób, by zachować je w dobrym stanie przez długie lata życia. Warto również przynajmniej raz w roku odwiedzić dentystę. Stomatolog może dostrzec ubytki, których nie widać gołym okiem, a jego szybka interwencja pomoże zabezpieczyć uszkodzony przez próchnicę ząb przed całkowitym zniszczeniem.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2191 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-07
Szybka dostawa wszystko ok
2024-07-05
Szybko sprawnie zgodnie z zamówieniem
pixel