Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Biała dieta, czyli co należy jeść po wybielaniu zębów?

2020-11-18
Biała dieta, czyli co należy jeść po wybielaniu zębów?

Dzięki możliwościom współczesnej stomatologii estetycznej marzenie o śnieżnobiałym uśmiechu można dziś w dość prosty sposób spełnić. Warto jednak pamiętać, że sam zabieg wybielania nie gwarantuje efektu białych zębów na całe życie. Takie zabiegi należy co pewien czas powtarzać. Poza tym po zabiegu powinno się zwracać szczególną uwagę na codzienne posiłki i napoje. Biała dieta ograniczy ryzyko szybkiego, ponownego zabarwienia zębów i pozwoli cieszyć się ich jasną barwą przez dłuższy czas.

Na czym polega biała dieta?

To specyficzny typ diety stworzony z myślą o osobach poddających się zabiegom wybielania szkliwa, który ma pomóc w utrzymaniu jak najkorzystniejszego efektu przez dłuższy czas. Przestrzeganie zaleceń dietetycznych jest szczególnie ważne w pierwszych godzinach i dniach po przeprowadzonym zabiegu. Wyłączając z codziennych posiłków określone rodzaje produktów spożywczych i napojów minimalizujemy ryzyko ponownego, szybkiego przebarwienia szkliwa, dzięki czemu wybielanie zębów nie pójdzie na marne. Rygorystyczna dieta po wybielaniu zębów zakłada rezygnację z jedzenia i picia wszelkich produktów zawierających naturalne barwniki roślinne lub sztuczne, wytworzone w sposób syntetyczny. Staramy się zatem sięgać wyłącznie po produkty wolne od substancji silnie barwiących. W pierwszych dniach po zabiegu powinniśmy zatem zrezygnować z picia soków owocowych, czerwonego wina, herbaty i kawy, jedzenia niektórych warzyw i owoców, produktów przetworzonych z barwnikami czy stosowania barwiących przypraw, chociażby takich jak curry.

Zalecany czas, w jakim powinna obowiązywać ścisła biała dieta, zależy przede wszystkim od rodzaju przeprowadzonego zabiegu i po jego zakończeniu warto dopytać o to stomatologa. Należy jednak pamiętać, że stosowanie tego typu diety nie może być zbyt długie, bo ograniczenie podaży niektórych produktów, zwłaszcza owoców i warzyw, będzie miało niekorzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Maksymalny czas, w jakim stosujemy ścisłą białą dietę, nie powinien przekraczać dwóch-trzech tygodni.

Produkty dozwolone i zakazane podczas stosowania białej diety

Zgodnie z nazwą, biała dieta opiera się na produktach wolnych od barwników, a zatem mających neutralną barwę. Doskonałym przykładem takich produktów są wszelkiego rodzaju produkty zbożowe, w których składzie nie znajdziemy substancji intensywnie barwiących. To m.in. ryż, kasza jaglana lub jęczmienna, płatki i otręby owsiane, a także białe pieczywo i makarony – unikamy kolorowych makronów, bo do ich produkcji często wykorzystuje się substancje silnie barwiące, naturalne lub uzyskane syntetycznie. Biała dieta po wybielaniu może zawierać również wszystkie rodzaje warzyw wolnych od kolorowych barwników, w tym białą kapustę, kalafiory, seler, korzeń pietruszki, cukinię, ogórki, białe szparagi i fasolę, białą rzodkiew czy kalarepę. Jak ognia unikamy marchwi i buraków, które intensywnie barwią, przez co wybielanie zębów może pójść na marne. Codzienne posiłki mogą składać się również z nabiału, produktów pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza mięsa drobiowego oraz ryb. Bezpieczne w białej diecie są także kokosy i ich pochodne oraz wszelkiego rodzaju napoje wolne od barwników, w tym przede wszystkim naturalne wody źródlane i gazowane, a także białe wino. W szczególności unikamy silnie barwiącej kawy i wszelkich typów herbat – nawet w białych herbatach znajdują się związki, które mogą przyczynić się do powstania nieestetycznych przebarwień. Pamiętajmy również o rezygnacji, przynajmniej na kilka dni po zabiegu, z doprawiania posiłków takimi przyprawami jak curry, chili, papryka słodka lub ostra czy cynamon. Biała dieta po wybielaniu wyłącza także stosowanie wszelkich słodyczy, wszystkich owoców, z pominięciem bananów, żółtych serów i żółtek jaj. Na pewien czas warto odstawić także czerwone mięso, wędzone wędliny i pasztety.

Jak długo należy stosować białą dietę?

Wdrożenie ścisłego reżimu dietetycznego jest wskazane przynajmniej na kilka dni po zabiegu wybielającym. Trzeba jednak pamiętać, że rygorystyczna biała dieta wyklucza z codziennych posiłków mnóstwo wartościowych produktów, co w dłuższym czasie może prowadzić do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania naszych organizmów. Dlatego biała dieta po wybielaniu powinna być stosowana jedynie do trzech tygodni po przeprowadzonym zabiegu. Zwykle ten termin jest krótszy. Wszystko zależy od rodzaju zastosowanej procedury wybielającej. Jeśli zależy nam na utrzymaniu efektu śnieżnobiałych zębów przez możliwie długi czas, część produktów najsilniej barwiących możemy wycofać z diety na stałe. Odnosi się to przede wszystkim do kawy i mocnych, czarnych herbat. Osoby palące papierosy, które zdecydowały się na zabieg wybielania, również powinny pomyśleć o rzuceniu nałogu.

Ścisła, biała dieta po zabiegu wybielania to obecnie najskuteczniejszy sposób na uniknięcie szybkiego, ponownego zabarwienia zębów. Rygor dietetyczny w zależności od rodzaju wdrożonej procedury stomatologicznej należy zachować przez minimum 1-2 dni, a w określonych przypadkach tydzień lub dłużej. Biała dieta po wybielaniu nie powinna być jednak dłuższa niż dwa-trzy tygodnie. Taką dietę warto wdrożyć również wtedy, gdy korzysta się z ogólnodostępnych środków wybielających

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2165 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-30
super szybko
2024-04-28
ok
pixel