Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co można jeść po założeniu na zęby aparatu ortodontycznego?

2022-06-09
Co można jeść po założeniu na zęby aparatu ortodontycznego?

Na piękny uśmiech składają się nie tylko zdrowe, ale też proste zęby. Niestety, niewielu z nas się poszczęściło i zostali obdarowani równymi zębami przez matkę naturę. Część osób potrzebuje w tym temacie nieco wsparcia, by uzyskać taki zgryz, o jakim marzy. Na szczęście możliwości dzisiejszej ortodoncji są bardzo szerokie i pozwalają stosunkowo łatwo uzyskać piękne i równe zęby. Najskuteczniejszym na to sposobem jest zastosowanie aparatu ortodontycznego. Nie jest to skomplikowana procedura, jednak jego noszenie wiąże się zazwyczaj z pewnymi ograniczeniami żywieniowymi. Co można jeść w aparacie ortodontycznym, zarówno w pierwszych dniach, jak i później? O tym w poniższym artykule.

Noszenie stałego aparatu ortodontycznego to najskuteczniejszy sposób na wyprostowanie zgryzu. Tego rodzaju leczenie zazwyczaj trwa od 1 do 1,5 roku. W tym czasie pacjenta obowiązują ścisłe zasady postępowania dotyczące zarówno tego, co spożywa na co dzień oraz dokładnej higieny jamy ustnej. Nie da się przecież ukryć, że mimo leczniczego wpływu na zęby, aparat ortodontyczny to ciało obce, więc wymaga specjalnego podejścia, by nie przyczynić się do rozwoju ubytków czy próchnicy.

Spis treści:

 1. Co jeść w pierwszych dniach noszenia aparatu ortodontycznego?
 2. Czego nie jeść, mając aparat na zębach?
 3. Co można jeść w aparacie ortodontycznym?
 4. Czy można jeść owoce w aparacie ortodontycznym?
 5. Co pić po założeniu aparatu ortodontycznego?
 6. Co jeść w aparacie stałym? – uwaga na kolorowe pokarmy i napoje!
 7. Co można jeść w aparacie? – podsumowanie

Co jeść w pierwszych dniach noszenia aparatu ortodontycznego?

Najbardziej problematyczne są pierwsze dni noszenia aparatu. To w tym czasie obowiązuje największa restrykcja jedzeniowa. Wynika to przede wszystkim z faktu, że świeżo założony aparat ortodontyczny może wywoływać dyskomfort, a u niektórych nawet ból, który dodatkowo będzie się nasilał podczas gryzienia twardych pokarmów. Dlatego odpowiedzią na pytanie, co jeść w pierwszych dniach aparatu, są przede wszystkim posiłki płynne. Zaleca się sięgać po wszelkiego rodzaju koktajle, smoothie, jogurty, kefiry, a w ramach obiadu po zblendowane zupy – kremy. Można spożywać także kisiele czy budynie, choć w niezbyt dużych ilościach, by nie przesadzić z cukrem. Z biegiem, czasu, gdy ból będzie słabnąć, a my coraz bardziej będziemy przyzwyczajać się do noszenia aparatu ortodontycznego, możemy zacząć uzupełniać dietę o mocno ugotowane (prawie rozgotowane) ryże, makarony czy kasze z miękkimi warzywami.

Czego nie jeść, mając aparat na zębach?

Kiedy już pierwszy dyskomfort związany z założeniem aparatu ortodontycznego minie, a my zaczniemy przechodzić nad tą sytuacją do porządku dziennego, możemy stopniowo wdrażać do diety kolejne produkty. Należy jednak pamiętać, by przez cały okres leczenia unikać pewnych pokarmów, gdyż ich spożywanie może zwiększać ryzyko uszkodzenia aparatu lub utrudniać nam utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny jamy ustnej. Czego nie można jeść w aparacie ortodontycznym? Zdecydowanie unikajmy:

 • Słodyczy, zwłaszcza tych klejących i ciągnących się
 • Twardych produktów takich jak orzechy, czy twarde owoce lub surowe warzywa
 • Produktów z ziarnami
 • Gumy do żucia

Spożywanie słodyczy podczas noszenia aparatu zwiększa ryzyko próchnicy. Zawarty w nich cukier sprzyja namnażaniu się bakterii, a co za tym idzie, powstawaniu ubytków. Oczywiście, ten sam proces zachodzi na zębach, na których nie ma aparatu. Tutaj różnica polega jednak na tym, że przy aparacie ortodontycznym utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny jamy ustnej jest bardziej wymagające, warto więc ograniczyć wszelkie czynniki, które sprzyjają rozwojowi ubytków. Ponadto wszelkie słodycze klejące się i ciągnące, takie jak żelki czy cukierki typu krówki, mogą uszkadzać aparat oraz przyklejać się do niego, utrudniając prawidłowe czyszczenie.

Podobnie sytuacja wygląda z pożywieniem zawierającym wszelkiego rodzaju ziarna czy pestki. W trakcie noszenia aparatu ortodontycznego lepiej unikać spożywania nasion słonecznika, sezamu, czarnuszki czy maku, gdyż z łatwością mogą się one przyczepić do zakamarków aparatu, a później trudno je będzie usunąć.

Z kolei twarde produkty np. orzechy, twarde jabłka, marchewki i inne tego rodzaju pokarmy mogą zwiększać ryzyko odklejenia aparatu oraz wywoływać ból podczas gryzienia, nawet po długim czasie noszenia. Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa lepiej z nich zatem zrezygnować na czas leczenia ortodontycznego.

Co można jeść w aparacie ortodontycznym?

Co w takim razie można jeść w aparacie stałym? W zasadzie wszystkie pozostałe pokarmy, niewymienione we wcześniejszym punkcie. Nosząc aparat na zębach, bardzo istotne jest, by zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę, która ma przełożenie na ogólną kondycję naszych zębów. Będzie ona sprzyjać zarówno naszemu zdrowiu i samopoczuciu, jak i wzmocni uzębienie i ochroni je przed powstawaniem ubytków. Zdrowa dieta bogata w makro- i mikroskładniki, a uboga w wysoko przetworzone produkty zawierające niezdrowe cukry i tłuszcze, zmniejsza ryzyko namnażania chorobotwórczych bakterii w jamie ustnej oraz dba o prawidłowe pH, co pośrednio korzystnie wpływa również na zęby.

Czy można jeść owoce w aparacie ortodontycznym?

Problematycznym elementem zdrowej diety mogą okazać się owoce. Zawierają one bowiem kwasy, których jest sporo zwłaszcza w kwaśnych produktach. Kwasy te obniżają prawidłowe pH w jamie ustnej, co negatywnie wpływa na szkliwo zębów. Nosząc aparat ortodontyczny, należy zatem zmniejszyć ilość spożywanych kwaśnych owoców, a dodatkowo zawsze płukać jamę ustną wodą po ich zjedzeniu, by zneutralizować kwasy.

Co pić po założeniu aparatu ortodontycznego?

Kwasy zawarte w owocach w różnych proporcjach występują także w wielu napojach, zarówno bezalkoholowych, jak i alkoholowych. Neutralna jest oczywiście woda, którą można spożywać w dowolnych ilościach. Pozostałe napoje będą niekorzystnie oddziaływać na pH w ustach. Można zmniejszyć ten wpływ, wybierając picie przez słomkę.

Co jeść w aparacie stałym? – uwaga na kolorowe pokarmy i napoje!

Jeśli, zakładając aparat ortodontyczny, zdecydowaliśmy się na jasne gumki, powinniśmy uważać również na wszelkie kolorowe pokarmy i napoje. Do najbardziej problematycznych zalicza się:

 • Buraki
 • Czarne porzeczki
 • Jagody
 • Dania z kurkumą
 • Wino czerwone

Produkty te zawierają silnie działające barwinki, które szybko odbarwią gumki w aparacie ortodontycznym, co później trudno będzie doczyścić. Jeśli chcemy uniknąć ich zabarwienia, najlepiej od razu zdecydować się na założenie ciemnych gumek, na których nie będzie widoczna zmiana koloru.

Co można jeść w aparacie? – podsumowanie

Założenie aparatu ortodontycznego wiąże się z pewnym dyskomfortem oraz czasowymi ograniczeniami. Do najważniejszych należą te obejmujące dietę. Trzeba uważać na produkty, które mogą uszkodzić aparat lub wedrzeć się w jego zakamarki, co sprzyja namnażaniu bakterii. Na szczęście noszenie aparatu ortodontycznego nie trwa wiecznie. Dostosowanie się do wymogów jest zatem niewielką ceną za piękne i równe zęby. Najważniejsze, co można zrobić w tym czasie, to zadbać o zdrową i dostosowaną do obostrzeń dietę oraz o prawidłową i bardziej dokładną higienę jamy ustnej. Na Domowystomatolog.pl znajdziecie wiele przydatnych akcesoriów, które pomogą Wam utrzymać aparat ortodontyczny w najwyższej czystości. Polecamy w szczególności szeroki wybór irygatorów do zębów, które skutecznie pomogą wyczyścić trudnodostępne zakamarki aparatu ortodontycznego.

Autor: Marcin Sucharzewski

Specjalista w swoim fachu. W klinice odpowiada za pomoc w wyborze szczoteczek elektrycznych, past do zębów i innych akcesoriów stomatologicznych. Żywo zainteresowany nowinkami technologicznymi z branży oral care.

Może zainsteresują Cię:

Skrobaczki do języka
Płyny na nieświeży oddech
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2191 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-07
sprawnie i szybko
2024-07-05
Szybko sprawnie zgodnie z zamówieniem
pixel