Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy warto kupić szczoteczkę soniczną?

2019-04-10
Czy warto kupić szczoteczkę soniczną?

Soniczne szczoteczki do zębów to bardzo ciekawe produkty do higieny jamy ustnej. Szczoteczki tego typu to połączenie wielowiekowej tradycji oraz nowoczesnej technologii, które zdobyło bardzo dużą popularność wśród klientów. Co stoi za sukcesem szczoteczek sonicznych? Jak wybrać model, który będzie odpowiedni pod kątem jakości czyszczenia? Czy w pewnych sytuacjach trzeba zrezygnować ze szczoteczki sonicznej? Tego dowiecie się w poniższym tekście.

Ludzie od zarania dziejów starali się odpowiednio dbać o stan swojego uzębienia, które stanowiło jeden z ważniejszych czynników przetrwania. Przed rozwojem rolnictwa na szeroką skalę, głównym rodzajem pożywienia, obok miękkich owoców, było mięso – surowe, suszone lub opiekane nad ogniem. Dobrze wiemy, że odpowiednie przyswojenie pokarmu zależy w dużej mierze od poprawnego pogryzienia go. Dlatego ważne było, aby jak najdłużej zachować swoje zęby w jak najlepszym stanie. Wiemy, że dawniej dbano o zęby za pomocą wykałaczek z gałązek lub rybich ości. Wykorzystywano również popiół pozostały po wygaszonych ogniskach i paleniskach miał właściwości oczyszczające i bakteriobójcze. Historia zatoczyła więc koło, ponieważ dzisiaj węgiel jest jednym z popularniejszych i najczęściej spotykanych składników past do zębów.

Czy szczoteczka soniczna jest skuteczna?

Sukces szczoteczek sonicznych opiera się na działaniu na różnych polach. Pierwszy sposób to ruchy wymiatające. Producenci szczoteczek sonicznych dostępnych na rynku, oferują zróżnicowaną ilość ruchów czyszczących zęby od 22 tysięcy ruchów na minutę do aż 96 tysięcy. Rozbieżności wynikają przede wszystkim z metody liczenia ruchów i wybranego trybu pracy. Najczęściej pojawiający się zakres to 30-40 tysięcy ruchów na minutę. Ruchy wymiatające pozwalają dokładniej oczyścić zęby z przebarwień i osadów. Skutkuje to zdrowszymi zębami i bielszym uśmiechem na co dzień. Dodatkowo, ruchy wymiatające nie powodują zadzierania dziąseł, które jest nieodwracalne i może powodować poważniejsze problemy. A tak niestety może dziać się przy korzystaniu ze szczoteczek rotacyjnych.

Włosie końcówek wymiennych delikatnie czyści zęby z dużą szybkością. Włosie osiąga bardzo dużą prędkość, która umożliwia wygenerowanie fal dźwiękowych docierających do 4 milimetrów od jego zakończenia. Jakie korzyści płyną z wykorzystania fal dźwiękowych? Fale dźwiękowe są w stanie likwidować bakterie, które znajdują się w zakamarkach, dokąd nie jest w stanie dotrzeć włosie szczoteczek. Bakterie te są odpowiedzialne za wiele problemów w obrębie jamy ustnej powstawanie zmian próchniczych, odkładanie się płytki nazębnej (i w dłuższej perspektywie kamienia nazębnego) oraz występowanie nieświeżego oddechu. Takiego sposobu czyszczenia nie oferuje żadna szczoteczka elektryczna rotacyjna, której włosie obraca się wokół osi. Jest to znacząca przewaga szczoteczek sonicznych nad szczoteczkami obrotowymi.

Połączenie fal dźwiękowych oraz ruchów wymiatających daje ciekawy i skuteczny efekt dynamicznego przepływu cieczy. Jest to wprawienie w ruch mieszaniny wody, pasty do zębów i śliny, która znajdują się w jamie ustnej podczas szczotkowania i gwałtowne przemieszczanie jej przez przestrzenie pomiędzy zębami. Taka mieszanina przepłukuje przestrzenie międzyzębowe, wypłukuje osady i resztki pokarmów oraz usuwa gnieżdżące się tam bakterie. Dzięki temu szczotkowanie zębów szczoteczką soniczną jest bardziej efektywne i skuteczniejsze od czyszczenia zębów szczoteczką elektryczną lub szczoteczką manualną.

Jaką szczoteczkę soniczną wybrać?

Wybór dobrej szczoteczki sonicznej to niestety nie zawsze jest prosta kwestia. Na szczęście pracownicy sklepu DomowyStomatolog.pl chętnie odpowiedzą na Wasze pytania, rozwieją wątpliwości i odpowiednio doradzą w kwestii wyboru szczoteczki do zębów dla dziecka lub dorosłego. Przed zakupem szczoteczki sonicznej trzeba odpowiedzieć na kilka ważnych pytań: czy występują jakieś problemy z nadwrażliwością zębów lub dziąseł, czy często pojawiają się stany zapalne, z ilu trybów pracy realnie będzie się korzystać. To bardzo ważne kwestie, które znaczne ułatwią wybór jak najlepszego modelu szczoteczki do zębów lub końcówek wymiennych o mniej lub bardziej miękkim włosiu.

Przy występowaniu problemów z wrażliwymi zębami czy skłonności do częstych podrażnień dziąseł najodpowiedniejsze będą szczoteczki soniczne z delikatnym trybem pracy lub możliwością samodzielnego ustawienia natężenia pracy włosia. Łagodniejsza praca szczoteczki oraz końcówki wymiennej przekładają się na delikatniejsze czyszczenie, jednak bez pomijania wspomnianej wyżej skuteczności technologii sonicznej tutaj nadal ważną rolę odgrywają fale dźwiękowe, które likwidują zarazki w różnych zakamarkach w jamie ustnej. Delikatniejsze czyszczenie jest bardzo ważne dla osób, które odczuwają ból przy gorących lub kwaśnych potrawach.

Godne uwagi są szczoteczki soniczne Philipsa z serii Sonicare FlexCare. To seria modeli, które są opracowane z myślą o osobach z wrażliwymi dziąsłami lub skłonnością do stanów zapalnych. Szczoteczki z tej serii posiadają tryby delikatne lub program do delikatnego masażu i wzmocnienia dziąseł. Regularne i delikatne masowanie ścianek dziąseł powoli je wzmocnić w perspektywie określonego przedziału czasowego. Również dodatkowe akcesoria są bardzo pomocne przy tego tupu problemach w jamie ustnej. Nieocenioną pomocą będzie sanitazer UV Sonicare, który służy do dezynfekcji końcówek wymiennych za pomocą promieni ultrafioletowych. Odkażanie włosia końcówek raz na jakiś czas (mniej więcej co miesiąc) znacząco ograniczy ilość bakterii, które namnażają się na włosiu i mogą wywoływać kolejne problemy, np. z nawracającymi cyklicznie stanami zapalnymi.

Ciekawy tryb pracy posiada szczoteczka soniczna Alfa Sonic, która posiada tryb o nazwie DYI. W skrócie program polega na samodzielnym ustawieniu natężenia pracy szczoteczki w zakresie od 40 tysięcy do 96 tysięcy drgań sonicznych na minutę (w przeliczeniu od 20 tysięcy do 48 tysięcy ruchów wymiatających na minutę). Umożliwia to na dobranie siły czyszczenia do ewentualnych problemów, które już występują lub mogą pojawić się w jamie ustnej.

Jeśli użytkownik szczoteczki nie posiada żadnych poważniejszych problemów z zębami lub dziąsłami, tak naprawdę odpowiedni będzie każdy model szczoteczki sonicznej, a najważniejszą kwestią będzie budżet jaki można przeznaczyć na wybór odpowiedniej szczoteczki oraz końcówek wymiennych do szczoteczki. Równie ważnym kryterium jest ilość trybów pracy, jakie posiada szczoteczka. Nie sztuką jest bowiem zakup modelu, posiadającego tryby, które nigdy nie zostaną użyte lub będą włączone zupełnie przypadkiem. Posiadamy w ofercie modele szczoteczek do zębów z jednym trybem pracy (klasyczny model Philips Sonicare EasyClean w wersji pojedynczej lub w wersji podwójnej) lub większą ilością: 2, 3, 4 a nawet 5 trybami czyszczenia (szczoteczki z serii Sonicare DiamondClean, Seysso Professional, Meriden Sonic+). Różnice między nimi wynikają z doboru programów czyszczenia: od delikatnych, przez wybielające po masaż dziąseł. W wielkim skrócie: dla każdego coś miłego.

Przeciwwskazania w używaniu szczoteczki sonicznej

Szczoteczki soniczne są przeznaczone w zasadzie dla każdego posiadamy w naszej ofercie modele szczoteczek sonicznych dedykowane dla najmłodszych dzieci, tych nieco starszych oraz dla dorosłych.

Jedynym przeciwwskazaniem wydaje się być poważny problem z dziąsłami, głównie z głębokimi i poważnymi problemami ze stanami zapalnymi dziąseł. U niektórych użytkowników problemy tego typu stają się tak poważne, że higiena jamy ustnej za nawet za pomocą zwykłej szczoteczki manualnej z bardzo miękkim włosiem staje się niemożliwe – ciężko opanować obrzęk oraz krwawienie w tych rejonach. Z pomocą przychodzą bardzo specyficzne szczoteczki, które wykorzystują technologię ultradźwięków – szczoteczki ultradźwiękowe.

Ultradźwięki to fale dźwiękowe, których częstotliwość jest zbyt wysoka, aby mógł je usłyszeć człowiek przyjmuje się, że człowiek jest w stanie usłyszeć dźwięki do częstotliwości mniej więcej 20000 herców (Hz). Z kolei częstotliwość ultradźwięków przekracza 20000 Hz, więc nie jesteśmy w stanie tego usłyszeć.

Częstotliwość szczoteczki ultradźwiękowej oferowanej w naszym sklepie, Megasonex M8, to 1.600.000 Hz, czyli milion sześćset tysięcy ruchów na sekundę. To niesamowicie duża ilość ruchów nawet w porównaniu ze szczoteczkami sonicznymi  najszybsze szczoteczki soniczne oferują 96000 ruchów czyszczących na minutę (1600 ruchów na sekundę). Oznacza to, że szczoteczka ultradźwiękowa jest szybsza od najszybszej szczoteczki sonicznej tysiąc razy.

Ale czy oznacza to, że włosie szczoteczki ultradźwiękowej rusza się tysiąc razy szybciej od szczoteczek sonicznych? Włosie faktycznie drga tysiąc razy szybciej, ale szczoteczki ultrasoniczne nie oferują tak dużej liczby ruchów wymiatających — Megasonex M8 oferuje maksymalnie 18000 wibracji włosia na minutę. Ultradźwięki są generowane przez kryształ, na który nasadza się końcówki wymienne do tej szczoteczki. Wibracje służą do mechanicznego oczyszczania zębów i dziąseł, jak ruchy wymiatające przy szczoteczkach sonicznych.

Z kolei ultradźwięki pełnią rolę terapeutyczną i leczniczą, ponieważ drgania wywoływane przez fale dźwiękowe o tak wysokich częstotliwościach są przenoszone spomiędzy komórkami w tkankach. Dzięki temu dochodzi do mikromasażu tkanek. Podczas takiego ruchu tkanek powstaje efekt cieplny, który wywołuje procesy wzmacniające ściany komórkowe. Ponadto dochodzi do nasilenia procesów utleniania, odżywiania komórek oraz poprawia się ukrwienie. To wszystko przekłada się na pozytywne rezultaty, które mają niebagatelny wpływ na zdrowie ─ wzmocnione zostają ścianki naczyń krwionośnych i ograniczone zostaje ryzyko ponownego krwawienia podczas szczotkowania zębów.

Dlaczego warto kupić szczoteczkę soniczną?

Szczoteczki soniczne do doskonałe szczoteczki do codziennej higieny jamy ustnej. Pomagają usuwać przebarwienia i naloty z powierzchni zębów, dzięki czemu zęby stają się bielsze i chętniej dzielimy się swoim uśmiechem z innymi. Dokładniejsze usuwanie osadów i resztek z przestrzeni międzyzębowych przekłada się na ograniczenie ryzyka powstawania zmian próchniczych i ewentualnych stanów zapalnych. Pomaga to również na problemy z nieświeżym oddechem, ponieważ likwidacja bakterii zalegających w zakamarkach usunie jedną z przyczyn halitozy. Dynamiczny przepływ cieczy stanowi dopełnienie ruchów wymiatających oraz fal dźwiękowych, bowiem wprawienie w ruch mieszaniny pasty, wody oraz śliny umożliwia przepłukiwanie przestrzeni międzyzębowych w podobny sposób do zastosowania irygatora do jamy ustnej. Oczywiście prędkość będzie nieporównywalnie mniejsza, niż przy zastosowaniu irygatora, jednak sam fakt dokładniejszego usuwania zanieczyszczeń pozwala na poprawę poziomu higieny jamy ustnej w relatywnie niedługim czasie.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą szczoteczek sonicznych!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 1482 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-06-21
Szybko, sprawnie, zgodnie z zamówieniem. Polecam.
2020-06-25
Bardzo wygodna strona do zamawiania, przydatne opisy produktów, szybka dostawa, doskonała opieka nad klientem w przypadku problemów. Bardzo polecam:)
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel