Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Leczenie zębów w ciąży – co powinnaś wiedzieć?

2020-08-14
Leczenie zębów w ciąży – co powinnaś wiedzieć?
Ze względu na zmiany hormonalne, ciężarne kobiety w sposób szczególny narażone są na choroby dziąseł, co w konsekwencji przekłada się na osłabienie ich zębów i może być przyczyną nasilenia próchnicy. Dlatego, gdy jest to tylko możliwe, najlepiej jeszcze przed zajściem w ciążę, należy dokładnie wyleczyć zęby, poddać się zabiegowi skalingu i fluoryzacji. Poza tym w tracie ciąży nie należy zaniedbywać wizyt kontrolnych u stomatologa oraz w szczególny sposób dbać o higienę jamy ustnej.


Dlaczego warto dbać o zęby w ciąży?

Systematyczna pielęgnacja zębów powinna być koniecznością i ciąża nie powinna być wymówką. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na minimalizację ryzyka wystąpienia próchnicy i chorób dziąseł, a tym samym na ograniczenie konieczności leczenia zębów w ciąży. Ciężarne powinny pamiętać zarówno o nitkowaniu zębów, jak i o ich jeszcze dokładniejszym szczotkowaniu min. 2 minuty, 2 razy dziennie, co jest szczególnie istotne w pierwszym trymestrze ciąży, gdy pojawiają się wymioty, co w konsekwencji osłabia zęby. Codzienne zabiegi higieniczne pomagają w usuwaniu gromadzącej się na zębach płytki bakteryjnej, co ogranicza ryzyko próchnicy zębów i stanów zapalnych dziąseł. Stosowanie past z fluorem lub wzmacniających szkliwo jak np. Woom Total sprawia, że zęby stają się twardsze i są lepiej zabezpieczone przed szkodliwym działaniem bakterii.

Ciężarna dbająca o higienę jamy ustnej chroni swoje zęby, a przy okazji zabezpiecza swoje dziecko. Należy pamiętać, że nieleczona próchnica w znaczący sposób zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego. Poza tym bakterie wywołujące próchnicę mogą przedostać się do krwiobiegu i przez łożysko dotrzeć do dziecka, tym samym narażając je na groźną infekcję. Leczenie zębów w ciąży jest również ważne z powodów czysto estetycznych. Przez większą podatność na próchnicę kobiety, które nie dbają o swoje zęby podczas ciąży, mogą łatwo i szybko je stracić.


Czy leczenie zębów w ciąży jest bezpieczne?

Wiele kobiet obawiając się niekorzystnego działania środków znieczulających na dziecko, unika wizyt u stomatologa, odkładając leczenie próchnicy na później. Tymczasem takich wizyt nigdy nie należy odkładać. To ważne zarówno dla ciężarnej, jak i jej dziecka. Oczywiście najlepiej wyleczyć wszystkie zęby przed planowaną ciążą. Poza tym w celu zmniejszenia ryzyka próchnicy i dla utrzymania odpowiedniej higieny, a co za tym idzie ograniczenia wizyt u stomatologa do minimum, warto zaopatrzyć się w dobrą szczoteczkę soniczną, ewentualnie w irygator do zębów.

Większość zabiegów stomatologicznych jest całkowicie bezpieczna dla ciężarnej i jej dziecka. Ważny jest jedynie moment i sposób ich przeprowadzenia. Przed przystąpieniem do zabiegu, takiego jak plombowanie zębów, należy jedynie poinformować stomatologa o ciąży, tak by zastosował odpowiednie środki. Warto podkreślić, że nie ma przeciwwskazań do stosowania środków znieczulających u kobiet w ciąży. Leczenie zębów w ciąży, ze znieczuleniem, jest jedynie niewskazane w pierwszym trymestrze – stosowanie podtlenku azotu zwiększa ryzyko poronienia.

Kobieta w ciąży bez obaw może poddać się leczeniu próchnicy, a nawet leczeniu kanałowemu. W tym drugim przypadku, ze względu na konieczność wykonania znieczulenia i prześwietlenia zęba, jeśli jest to tylko możliwe, leczenie należy przesunąć na drugi lub trzeci trymestr. Podczas leczenia zębów w ciąży można stosować znieczulenie miejscowe, a gdy jest to konieczne, również zatrucie zęba. Podczas ciąży można również wykonywać zabiegi usuwania zębów. W obawie przed ryzykiem, z jakim wiąże się znieczulenie zęba w ciąży, w pierwszym trymestrze, taki zabieg warto nieco opóźnić. W stanach zapalnych dziąseł stomatolog może zalecić również przyjmowanie określonych leków, w tym antybiotyków, takich jak amoksycylina.

W czasie ciąży nie zaleca się przeprowadzania zabiegów związanych z poprawą estetyki zębów, w tym zabiegów wybielania zębów czy korekcji zgryzu, co zwykle związane jest z koniecznością założenia stałego aparatu ortodontycznego. Podczas ciąży odradza się również wykonywanie zdjęć RTG jamy ustnej, a jeśli jest to konieczne, zaleca się stosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa – zdjęcie powinno być wykonywane w ołowianym fartuchu i z zabezpieczeniem szyi. Ze względu na rozpulchnienie dziąseł i związaną z tym skłonność do krwawienia, w czasie ciąży odradza się również przeprowadzanie zabiegów protetycznych. Znieczulenie u dentysty w ciąży jest bezpieczne, ale z wymagającymi go zabiegami warto poczekać do drugiego trymestru.


Darmowe leczenie zębów dla ciężarnych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami leczenie zębów w ciąży i połogu jest bezpłatne. Poza tym ciężarnym kobietom przysługują dodatkowe uprawnienia związane m.in. z prawem do uzyskania natychmiastowej pomocy czy wykonywaniem zabiegów standardowo nieobjętych ubezpieczeniem. Ciężarne mogą odwiedzać stomatologa raz na kwartał. Mają prawo do dwukrotnego skorzystania z zabiegu skalingu (raz na sześć miesięcy). Darmowe jest również leczenie kanałowe w ciąży, obejmujące do trzech kanałów w jednym zębie, znieczulenie i prawo do białych plomb na zębach przednich, górnych i dolnych.

Ciąża nie powinna być wymówką dla regularnych wizyt u stomatologa. Leczenie zębów w ciąży jest nie tylko zalecane, ale i konieczne. W celu uniknięcia częstych wizyt i wdrażania odpowiedniego leczenia stomatologicznego, będąc w ciąży, należy szczególnie dbać o swoje zęby i dziąsła. Pomocne w tym zakresie będą delikatnie masujące dziąsła szczoteczki soniczne, a także irygatory do zębów, które nie ranią dziąseł, stając się doskonałą alternatywą dla wykałaczek i nici dentystycznych.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 2165 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-05
Proszek Biochem bardzo mnie pomaga na problemy z dziąsłami, jestem zadowolona z tego zakupu i stosuję go 2 razy dziennie. Pozdrawiam
2024-05-03
Szybko,sprawnie i bez problemów,serdecznie polecam
pixel