Darmowa dostawa od 400,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak poradzić sobie z bólem zęba z dziurą? Najlepsze sposoby na ból zęba

2022-06-02
Jak poradzić sobie z bólem zęba z dziurą? Najlepsze sposoby na ból zęba

Każdy z nas, choć raz w życiu, doświadczył intensywnego bólu zęba. W takich sytuacjach najlepiej od razu udać się do dentysty jednak nie zawsze jest to możliwe. Co robić, gdy ząb boli, a nam udało się umówić wizytę dopiero nazajutrz lub, co gorsza, na za kilka dni? W tym artykule przedstawiamy sprawdzone sposoby na ból zęba z dziurą, które możemy zastosować w domu.

Dziura w zębie to dość powszechna przypadłość, która zdarza się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. By jej zapobiegać, bardzo ważna jest profilaktyka dbania o jamę ustną. Mowa tu nie tylko o regularnym myciu zębów za pomocą odpowiednio dobranej pasty i szczoteczki, ale też stosowaniu nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej.

Codzienne zabiegi higieniczne wykonywane rano i wieczorem, znacznie ograniczają ryzyko rozwoju próchnicy i towarzyszącym jej bólom. Nie można też zapominać o profilaktycznych wizytach u dentysty. Stomatologa należy odwiedzać co najmniej raz na pół roku, by ten mógł sprawdzić zarówno, czy nie pojawiły się dziury w zębach, jak i inne problemy np. z dziąsłami czy kamieniem nazębnym. Nawet jeśli nie odczuwamy żadnych dolegliwości, warto wybrać się do dentysty, w celu sprawdzenia, czy wszystko w porządku. Małe dziury w zębie często nie dają żadnych objawów i są trudno zauważalne, a ich wczesne wykrycie i szybkie leczenie, pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy i bólu.

Jeśli jednak doszło już do momentu, że odczuwamy ból w jamie ustnej i podejrzewamy, że może być to objaw dziury w zębie, warto poznać kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą w uśmierzeniu dolegliwości, nim uda nam się dostać na wizytę do stomatologa. 

  1. Leki na ból zęba
  2. Dziura w zębie przy dziąśle – co robić?
  3. Jak pozbyć się dziury w zębie?
  4. Czy dziury w zębach bolą?
  5. Ile kosztuje naprawa dziury w zębie?

Leki na ból zęba

Najpowszechniejszym sposobem na ból zęba jest sięgnięcie po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Należą do nich produkty zawierające takie substancje jak paracetamol, ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy. Jeśli nie mamy żadnych chorób przewlekłych czy uczuleń na te składniki, możemy sięgnąć po dostępne preparaty przeciwbólowe. Trzeba jednak pamiętać, by nie stosować ich w nadmiarze, bo mogą wywoływać skutki uboczne. Na szczęście istnieje też wiele domowych sposobów na ból wywołany dziurą w zębie.

Olejek goździkowy

Goździki posiadają bardzo skuteczne właściwości przeciwbólowe. Do tego wykazują działanie antyseptyczne. Dawniej, by pozbyć się bólu zęba, należało rozgnieść jeden suszony goździk i przyłożyć go w miejsce dolegliwości. Alternatywą może być też zastosowanie goździkowego olejku eterycznego. Dwie krople produktu nakładamy na wacik i przykładamy do zęba. 

Płukanka z wody i soli

Słona woda posiada znakomite właściwości przeciwdrobnoustrojowe, dlatego nadaje się do płukania nią ust w sytuacji bólu zęba. Pół łyżeczki soli należy rozpuścić w szklance ciepłej wody i płukać usta w miejscu bólu. Dobrą praktyką jest dodanie do roztworu jodyny, która wzmacnia działanie przeciwbólowe i przeciwbakteryjne. Jodynę można stosować również podobnie jak olejek eteryczny z goździków w formie okładu na dziurę w zębie.

Czosnek i cebula

Zarówno czosnek, jak i cebula słyną ze swoich właściwości antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych i antywirusowych. Można je stosować razem lub osobno. Cebulę i czosnek należy żuć lub przykładać do bolącego zęba. Trzeba pamiętać o tym, by oba warzywa rozkroić i okładać ząb ich wewnętrzną stroną. Innym domowym sposobem na ból przy dziurze w zębie jest przygotowanie preparatu z czosnku i cebuli utartej z solą. Taką miksturę również przykładamy w bolące miejsce.

Napar z szałwii

Szałwia to kolejna magiczna roślina, która pomaga na wiele dolegliwości. Słynie ona przede wszystkim z działania antybakteryjnego, przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Jest więc szczególnie wskazana na ból związany ze stanem zapalnym. Szałwię należy zaparzyć, a następnie zastosować jako płukankę jamy ustnej.

Okłady z lodu

Kolejnym sposobem na ból zęba są okłady z lodu. Lód można przykładać na policzek, po odpowiedniej stronie b lub bezpośrednio do bolącego zęba. Wszystko zależy od naszej odporności na zimno. Pamiętajmy, by lód umieścić w specjalnym woreczku, a gdy jesteśmy bardzo wrażliwi na chłód, owińmy go dodatkowo szmatką lub ręcznikiem. 

Płukanka z wody utlenionej

Właściwości przeciwbólowe i antyseptyczne posiada również płukanka z wody utlenionej. Stosując tę metodę, ważne jest, by nie połykać płynu, tylko zawsze go wypluć.

Masowanie dłoni

Ciekawym sposobem na ból zęba z dziurą jest masowanie dłoni. Na każdej z nich znajduje się punkt, który, uciskany przez około 5 -7 minut, może spowodować złagodzenie dolegliwości. Masaż wykonujemy na styku kciuka i palca wskazującego. Masujemy miejsce okrężnymi ruchami. Trzeba pamiętać, że masujemy dłoń przeciwną do bolącego zęba. Jeśli więc dolegliwość jest po lewej stronie, masaż wykonujemy na prawej ręce i odwrotnie.Jaki widać, domowych sposobów na ból zęba z dziurą jest naprawdę sporo. By znaleźć ten odpowiedni dla nas, dobrze wypróbować je wszystkie. Pamiętajmy jednak, że tego rodzaju rozwiązania są tylko tymczasowe i nie zastąpią wizyty u dentysty. Kiedy w zębie jest dziura, konieczne będzie zastosowanie profesjonalnego leczenia, które jest w stanie zapewnić tylko stomatolog.

Dziura w zębie przy dziąśle – co robić?

Dziury w zębach lubią pojawiać się w różnych miejscach. Choć najczęściej występują w obszarze korony, zdarzają się też w okolicach dziąseł. Są to tzw. ubytki korzeniowe, które dotyczą odsłoniętych korzeni zębowych. Tego rodzaju dziury w zębie przy dziąśle to dolegliwość przede wszystkim osób starszych, u których często występuje problem odsłoniętej zębiny pozbawionej szkliwa. Takie miejsca nie posiadają dodatkowej ochrony, dlatego stanowią łatwy cel dla bakterii. Jeśli wiemy, że odsłonięte zębiny występują u nas, warto częściej odwiedzać dentystę, by w miarę szybko wykryć ewentualne problemy.

Jak pozbyć się dziury w zębie?

Niestety, póki co nie wynaleziono lepszego sposobu na leczenie dziur w zębach niż plombowanie wykonane przez dentystę. Chociaż ostatnio pojawiają się doniesienia na temat innowacyjnych badań, w których testuje się specjalny preparat peptydowy o właściwościach regenerujących szkliwo i remineralizujących zęby. Póki co jednak nie jest on dopuszczony do powszechnego stosowania, dlatego pozostają nam regularne wizyty u stomatologa, a w razie konieczności poddanie się plombowaniu w celu zlikwidowania ubytku.

Czy dziury w zębach bolą?

Nie każdej dziurze w zębie towarzyszy ból. Z reguły przy małych ubytkach taka dolegliwość nie występuje. Wiele zależy też od wrażliwości danej osoby na ból. Zdarzają się przypadki, że mimo znacznej próchnicy pacjent nie odczuwa bólu. I odwrotnie, niektóre osoby odczuwają dolegliwości nawet przy najmniejszym ubytku. Jest to sprawa indywidualna. Brak oznak bólowych nie oznacza zatem, że zęby są zdrowe. Nawet jeśli wydaje nam się, że wszystko jest w porządku, warto uczęszczać na regularne kontrole, by stan naszego uzębienia ocenił specjalista.

Ile kosztuje naprawa dziury w zębie?

Koszt plombowania dziury w zębie zależy przede wszystkim od wielkości ubytku i może się wahać do 120 do nawet 350 zł. W przypadku leczenia kanałowego koszty mogą być jeszcze wyższe. Różne ceny usług stomatologicznych występują także w różnych województwach. Nie da się ukryć, że leczenie dentystyczne, zwłaszcza w ramach prywatnej praktyki, to spory wydatek. Warto więc przykładać dużą wagę do profilaktyki higieny jamy ustnej, by dziur w zębach powstawało u nas jak najmniej.

Jeśli natomiast wiemy, że czeka nas długofalowe leczenie, bo np. dziur jest więcej niż jedna, warto rozważyć skorzystanie z usług dentystów na NFZ. Co prawda Narodowy Fundusz Zdrowia nie pokryje wszystkich kosztów naprawy uzębienia, ale z pewnością znacznie zmniejszy ostateczną kwotę do zapłaty.

Podsumowując, dziury w zębach są powszechną przypadłością, która dotyka właściwie wszystkich z nas. By się przed nią uchronić, trzeba postawić na skuteczną profilaktykę higieny jamy ustnej obejmującą stosowanie dobrze dobranej pasty, szczoteczki do zębów, a także dodatkowych akcesoriów w postaci nitek dentystycznych czy płynów do płukania ust. Wiele z tych produktów znajdziecie na domowystomatolog.pl, gdzie oferujemy bogaty asortyment, którzy wesprze Wasze starania o zdrowy i piękny uśmiech. Zapraszamy też do konsultacji z doświadczoną obsługą naszego sklepu. Z przyjemnością odpowiemy na Wasze pytania.

Autor: mgr Marcin Bola

Odpowiedzialny za niemal każdy aspekt sklepu stomatologicznego DomowyStomatolog. Swoje zainteresowania przekształcił w jeden z największych sklepów w branży. Od ponad 10 lat pomaga klientom w doborze szczoteczek elektrycznych, irygatorów i past do zębów. Autor recenzji i poradników dotyczących artykułów do higieny jamy ustnej. Jego artykuły cechuje bezpośrednie i nieszablonowe podejście do tematu.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2130 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-19
Towar extra, odbior na drugi dzień po zakupie.
2024-03-03
Wszystko zgodnie z przewidywaniami.
pixel