Zapytaj eksperta! tel. 883-663-771
Darmowa wysyłka od 400 zł
Bezpieczny zwrot w ciągu 30 dni
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ból zęba mądrości – sprawdzone sposoby na złagodzenie bólu ósemek

2022-06-10
Ból zęba mądrości – sprawdzone sposoby na złagodzenie bólu ósemek

Ósemki, czyli tzw. zęby mądrości, wyrzynają się jako ostatnie. U większości osób moment ten przychodzi w wieku 16-25 lat, ale może nastąpić nawet po 40 roku życia. Jest to długofalowy proces, który zachodzi etapami. Mogą mu towarzyszyć nieprzyjemne symptomy, które są zróżnicowane u rożnych osób. Do najpowszechniejszych objawów wyrzynania się ósemki należy ból. Jak sobie z nim radzić? O skutecznych sposobach na ból ósemki przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Zęby mądrości rosną bardzo długo, a sam proces ich wyrzynania może potrwać 2-3 lata. Następuje to skokowo. Co ciekawe, nie u wszystkich wyrzynają się trzecie trzonowce. Zauważa się ich zanikanie w toku procesu ewolucji. Ludzie mają coraz węższe szczęki i ósmy ząb najzwyczajniej się w nich nie mieści. Ponadto nie potrzebujemy już tylu trzonowców do gryzienia i miażdzenia twardych pokarmów, gdyż w naszej diecie jest zdecydowanie więcej miękkiego pożywienia.

Spis treści:

  1. Objawy wyrzynania zębów mądrości
  2. Trudności w wyrzynaniu się ósemki
  3. Zatrzymanie zęba mądrości
  4. Co pomaga na ból zęba mądrości?
  5. Jak prawidłowo dbać o higienę ósemek?

Objawy wyrzynania zębów mądrości

U osób, u których wykształciły się ósemki, z pewnością prędzej czy później nastąpi proces ich wyrzynania. Jakie towarzyszą mu objawy? Oto najważniejsze z nich.

Ból zębów mądrości

Do najbardziej charakterystycznego objawu wyrzynania się ósemek należy ból, który może trwać od kilku do nawet kilkunastu dni i powtarzać się cyklicznie np. co roku, aż do momentu zakończenia procesu wzrostu zęba. Jego intensywność to sprawa bardzo indywidualna. Dla niektórych będzie to jedynie lekki dyskomfort, ale inni nie obejdą się bez środków przeciwbólowych. Wszystko zależy również od warunków, w których ósemka się wyrzyna.

Ból ósemki może dotyczyć nie tylko samego zęba, ale być promieniujący do ucha, a nawet skroni. Często obejmuje także dziąsła.

Stan zapalny ósemki

Oprócz samego bólu, wyrzynaniu zębów mądrości może towarzyszyć stan zapalny. Objawia się on zaczerwienionymi i opuchniętymi dziąsłami. Może pojawić się także powiększenie węzłów chłonnych, podwyższona temperatura oraz ogólne pogorszenie samopoczucia.

Trudności w wyrzynaniu się ósemki

Tak silne objawy towarzyszące wyrzynaniu się ósemki powodowane są często przez to, że w łuku szczękowym zwyczajnie nie ma na nią miejsca. Ząb napiera zatem na pozostałe uzębienie, wywołując uczucie rozpierania i ściskania. W skrajnych przypadkach wyrzynanie zęba mądrości może negatywnie odbić się na zgryzie.

Zatrzymanie zęba mądrości

Ból zęba mądrości może być wywołany jego zatrzymaniem. To sytuacja, w której ósemka nie może wyjść na powierzchnię. Przyczyną takiej sytuacji może być np. otoczenie zęba przez kość, co można zaobserwować na zdjęciu rentgenowskim. Ząb modrości może być też położony poziomo względem i pozostałego uzębienia, co również powoduje zatrzymanie jego wzrostu. Często zdarza się także tak, że ząb wyrzyna się tylko częściowo, a jego większość pozostaje pod powierzchnią dziąsła.

Nieprzyjemne dolegliwości związane z wyrzynaniem się zęba mądrości wynikają przede wszystkim z wyżej wymienionych utrudnień. Ósemki, jako zęby w zaniku, rzadko kiedy mają wystarczająco dużo miejsca w łuku szczękowym, by wyrosnąć swobodnie, tak jak to dzieje się w przypadku pozostałych zębów. Jeśli nieprzyjemne objawy rosnących ósemek, dotknęły również Was, musicie się uzbroić w cierpliwość i po prostu je przeczekać. Natomiast, gdy ich intensywność jest duża i utrudnia Wam ona codzienne funkcjonowanie, koniecznie umówcie się na wizytę u dentysty. Może się okazać, że trzeba wykonać zdjęcie rentgenowskie, by dokładnie zdiagnozować położenie ósemki. W bardziej ekstremalnych przypadkach, stomatolodzy zalecają ekstrakcję zębów mądrości, które nie mają szans na prawidłowe wyrośnięcie lub zatrzymały się w pół drogi. Takie postępowanie może też być zalecane w przypadku ósemek, które w niewielkim stopniu wystają ponad powierzchnię dziąsła i trudno je dokładnie wyczyścić podczas codziennego szczotkowania. Taka sytuacja może sprzyjać rozwojowi próchnicy, dlatego prewencyjnie zaleca się usunąć takie zęby mądrości.Jeśli natomiast ból i towarzyszący mu stan zapalny ósemki stanowią element naturalnego wzrostu zęba, który ma szansę zakończyć się sukcesem, można sięgnąć po sprawdzone sposoby na złagodzenie dolegliwości.

Co pomaga na ból zęba mądrości?

Najbardziej popularnym sposobem na ból zęba mądrości związany z jego wyrzynaniem jest sięgnięcie po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne bez recepty. Pomogą one skutecznie uśmierzyć lub złagodzić dolegliwości. Nie wszyscy jednak mogą z nich korzystać. Nie są one wskazane np. dla kobiet w ciąży lub osób z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Nie należy ich też przyjmować długofalowo, więc jeśli ból ósemek utrzymuje się dłużej niż kilka dni, warto wypróbować naturalne metody na jego zmniejszenie.

W przypadku, gdy dolegliwościom bólowym towarzyszy stan zapalny oraz zaczerwienione i spuchnięte dziąsło nad ósemką, można zastosować płukanki z wody i soli lub sody oczyszczonej. Mają one działanie antyseptyczne, a także przeciwdrobnoustrojowe. Złagodzą także stan zapalny, opuchliznę i zaczerwienienie. Podobne właściwości posiada napar z szałwii lub rumianku. Je także można stosować jako płukankę.

By płukanie ust wyżej wymionami substancjami przyniosło skutek, należy robić to regularnie najlepiej rano i wieczorem po umyciu zębów.

Alternatywą na leki przeciwbólowe są również goździki, które można rzuć lub rozgniecione przykładać do obolałego zęba. Podobny okład można zastosować także z rozgniecionego czosnku.

Jeśli w wyniku wzrostu ósemki pojawiły się jakiekolwiek podrażnienia dziąseł, warto zastosować płyn do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną. Substancja ta niszczy bakterie, wspiera regenerację przyzębia oraz zmniejsza obrzęki. Jej stosowanie obniża ryzyko rozwoju próchnicy w wyrzynającej się ósemce.

Jak prawidłowo dbać o higienę ósemek?

W łagodzeniu objawów rosnących ósemek niebagatelną rolę odgrywa odpowiednia higiena jamy ustnej. Częściowo wyrośnięte zęby mądrości często są trudnodostępnym miejscem dla tradycyjnych szczoteczek, co może prowadzić do gromadzenia się między nimi resztek pokarmowych, a stąd już prosta droga do rozwoju bakterii i ubytków. Warto zatem podjąć wszelkie środki, które usprawnią codzienną higienę jamy ustnej.

Szczoteczki soniczne w czyszczeniu ósemek

W czyszczeniu trudnodostępnych miejsc w jamie ustnej najlepiej sprawdzą się szczoteczki sonicznewytwarzające fale dźwiękowe, które tworzą tysiące bąbelków wnikających w szczeliny międzyzębowe oraz inne trudnodostępne miejsca. Dzięki temu efektywnie czyszczą okolice wyrzynających się ósemek, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia próchnicy.

Irygatory do zębów w czyszczeniu ósemek

W pielęgnacji wyrzynających się ósemek znakomicie sprawdzą się także profesjonalne irygatory do zębów. Urządzenia te zostały tak zaprojektowane, by móc doczyścić nawet najbardziej trudnodostępne szczeliny międzyzębowe. Do tego zaleca się je stosować w przypadku wrażliwych i krwawiących dziąseł, a o podrażnienie ich nietrudno podczas rosnących zębów mądrości. Stosując irygator zamiast tradycyjnej szczoteczki, zmniejszymy też ból wywołany szczotkowaniem. Strumień wody z irygatora może też być swoistego rodzaju masażem, który stosowany regularnie zmniejszy obrzęk wokół wyżynającego się zęba i złagodzi stan zapalny.

Podsumowanie

Ósemki, jako ostatnie wyżynające się u człowieka zęby bywają problematyczne. Ze względu na zmiany ewolucyjne wiele osób nie ma miejsca w łuku szczękowym na ósemki. To sprawia, że ich wyrzynanie może być bolesne, wywoływać stan zapalny i podrażnienie dziąseł. W niektórych przypadkach dochodzi do zatrzymania wyrzynania się zęba lub całkowicie pozostaje on pod powierzchnią. Wówczas, w zależności od sytuacji może być konieczna ekstrakcja zęba.

Jeśli natomiast ząb mądrości ma szanse wyrosnąć prawidłowo, nie ma konieczności ich wyrywania. Wówczas jedynie bardzo ważne jest, by zachować wzmożoną higienę jamy ustnej. Wyrzynające się ósemki są bowiem trudnodostępnymi dla zwyklej szczotki przestrzeniami. Do ich czyszczenia najlepiej użyć szczoteczek sonicznych lub specjalistycznych irygatorów do zębów. Te i inne akcesoria stomatologiczne znajdziecie na Domowystomatolog.pl.

Autor: mgr Marcin Bola

Odpowiedzialny za niemal każdy aspekt sklepu stomatologicznego DomowyStomatolog. Swoje zainteresowania przekształcił w jeden z największych sklepów w branży. Od ponad 10 lat pomaga klientom w doborze szczoteczek elektrycznych, irygatorów i past do zębów. Autor recenzji i poradników dotyczących artykułów do higieny jamy ustnej. Jego artykuły cechuje bezpośrednie i nieszablonowe podejście do tematu.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2244 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-20
Wszystko szybko i sprawnie.
2024-09-10
Zamówienie przyszło dosyć szybko. Uważam że te produkty które wybrałam z tego sklepu spełnią w pełni moje oczekiwania.
pixel