Nadwrażliwość zębów - pasty, płyny, szczoteczki i środki na wrażliwe zęby

Problem wrażliwych zębów to dość często spotykana przypadłość. Osoby, które cierpią z tego powodu, odczuwają ból przy kontakcie z ciepłymi, zimnymi, słodkimi i kwaśnymi potrawami oraz napojami. Przyczynia się to do dyskomfortu w codziennym życiu - każda kawa czy lodowe przysmaki mogą wywołać ból, który skutecznie zmniejszy radość, np. z towarzyskich spotkań. Nawet zimne powietrze może spowodować to nieprzyjemne uczucie.
Co jest odpowiedzialne za odczuwanie bólu? Jakich produktów do higieny jamy ustnej użyć, aby zmniejszyć dyskomfort występujący przy nadwrażliwości? Dowiecie się tego Państwo z poniższego tekstu.

Za odczuwanie bólu przy nadwrażliwości odpowiedzialne są odkryte kanaliki zębowe. Kanaliki znajdują się na powierzchni zębiny i są połączone bezpośrednio z nerwami przekazującymi bodźce. W normalnej sytuacji w jamie ustnej, zębina i kanaliki są przysłonięte przez szkliwo oraz dziąsła. Niestety, nie zawsze możemy jednak cieszyć się zdrowymi dziąsłami - indywidualne predyspozycje, nieodpowiednia technika szczotkowania czy zbyt twarde włosie szczoteczki do zębów mogą spowodować obniżanie się linii dziąseł - w ten sposób odkrywana jest zębina i zaczynamy odczuwać ból.

kanaliki zęboweNa powyższym schemacie bardzo dobrze widać, jak obniżone dziąsło odkryło zębinę i kanaliki na jej powierzchni. Co można w tej sytuacji zrobić? Metodą walki ze skutkami nadwrażliwości jest skupienie się na zasklepianiu odsłoniętych kanalików zębowych. Można tego dokonać za pomocą hydroksyapatytu lub jonów potasu. W ten sposób zmniejsza się zagrożenie odczuwania nagłego i ostrego bólu.

Pasty i środki do zębów z nadwrażliwością

ApaCare

Produkty spod szyldu ApaCare to doskonała propozycja dla osób, które cierpią z powodu nadwrażliwości zębów z powodu wyżej wymienionych przyczyn. Seria zawiera pastę i żel remineralizacyjny, płyn do płukania jamy ustnej oraz wybielającą pastę wybielającą do wrażliwych zębów.

ApaCare & Repair - Żel do Remineralizacji Zębów posiada w składzie najwyższe stężenie nanohydroksyapatytu - 10%. Jego cząsteczki mają mniejszy rozmiar, niż cząsteczki standardowego hydroksyapatytu, dzięki czemu są w stanie przeniknąć głębiej do kanalików i dokładniej je zasklepiać oraz lepiej uzupełniać mikroubytki na powierzchni szkliwa. Składnik ten skutecznie zasklepia odsłonięte kanaliki zębowe, które są przyczyną odczuwania dyskomfortu. Tak wysoka zawartość nanohydroksyapatytu uzupełnia mikroubytki w strukturze szkliwa, tworzy również na zębach warstwę, chroniącą zęby przed próchnicą. Żel nie zawiera fluoru.

ApaCare Remineralising Toothpaste - Pasta Remineralizująca zawiera 1% nanohydroksyapatytu oraz fluor w zawartości 1450 ppm. Takie połączenie skutecznie zasklepia odsłonięte kanaliki, wzmacnia strukturę szkliwa poprzez uzupełnienie pęknięć i ubytków na jego powierzchni oraz ma działanie przeciwpróchnicze.

ApaCare Liquid - Płyn do płukania jamy ustnej, to produkt do codziennego stosowania. Płyn zawiera nanohydroksyapatyt, który podczas płukania jamy ustnej dociera do wszelkich trudno dostępnych miejsc i zakamarków. W ten sposób wspomagane jest działanie pasty i żelu remineralizacyjnego. Można również zadbać o odpowiednią ochronę wszystkich tych miejsc, które są szczególnie narażone na osłabienie szkliwa i rozwój próchnicy. Produktu nie należy stosować po użyciu żelu do remineralizacji ApaCare. Płyn nie zawiera fluoru.

ApaCare Professional Home - Medyczna pasta polerska zawiera 3% nanohydroksyapatytu, efektywny środek ścierny (RDA około 180) oraz fluorek sodu (1450ppmF-). Dzięki połączeniu tych składników skutecznie usuwa przebarwienia, wzmacnia szkliwo i wygładza jego powierzchnię, zapewniając lśniący uśmiech oraz bardzo dobrze chroni przed próchnicą i nadwrażliwością.

ApaCare Liquid

Innova

Seria past Innova to produkty stricte dla osób z nadwrażliwością zębów. Terapeutyczna dawka nanohydroksyapatytu w zawartości od 2% do 6% pozwala zmniejszać odczucia związanie z odsłoniętymi kanalikami. Pasty posiadają również ekstrakt z pestek winogron, który ma działanie przeciwpróchnicze, wyciąg z tymolu, anetol (pozyskiwany z olejku anyżowego) i eukaliptol, posiadające działanie bakteriobójcze i kojące.

Niebieska Innova Sensitive Delikatne Wybielanie zawiera w składzie 2% cząsteczek nanohydroksyapatytu. Pasta posiada również Polydon, który pomaga usuwać osady i naloty po kawie, herbacie i tytoniu, chroniący przed próchnicą Olaflur oraz ekstrakt ze stewii, stanowiący doskonałą, naturalną alternatywę dla zwykłego cukru.

Zielona Innova Intensywna Rekonstrukcja Szkliwa jest przeznaczona dla tych osób, które chcą złagodzić dolegliwości związane z odsłoniętymi kanalikami zębowymi. Pasta posiada nanohydroksyapatyt w dawce 2%, składnik kalcys, który wzmacnia szkliwo, ekstrakty ze stewii i pestek winogron. Enzym Tannase (tanazy) rozszczepia substancje w osadach po m.in. kawie i herbacie, dzięki czemu szkliwo staje się bielsze.

Żółta Innova Odbudowa Szkliwa i Zdrowe Dziąsła posada w składzie 2% hydroksyapatytu, wyciągi ze stewii i pestek winogron. Ekstrakty z miodli indyjskiej, bergenii i tarczycy mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Pasta znosi skutki nadwrażliwości i dba o odpowiedni stan dziąseł.

Różowa Innova Intensywne Wzmocnienie Szkliwa, to pasta z największą zawartością hydroksyapatytu - produkt zawiera 6% tego składnika. Dzięki takiemu stężeniu pasta jest w stanie bardzo skutecznie zasklepiać odkryte kanaliki zębowe i eliminuje przyczynę nadwrażliwości. Witamina E wzmacnia dziąsła i dba o ich zdrowie.

Płyn do płukania jamy ustnej Innova, określany jest jako "płynna emalia". Płyn posiada w składzie nanohydroksyapatyt, enzym Tannase, witaminę E i polifenole (eukaliptol, tymol, anetol). Zadanie płynu to odbudowa i rozjaśnianie szkliwa oraz troska o zdrowie dziąseł.

Innova Sensitive szczoteczka manualna do wrażliwych zębów, o miękkim i gęstym włosiu, z antybakteryjnymi jonami srebra.

Innowa rekonstrukcja szkliwa

Biorepair

Pasta Biorepair Plus Wrażliwe Zęby posiada w składzie mikrocząsteczki MicroRepair - specjalną opatentowaną formułę, która zawiera m.in. hydroksyapatyt. Hydroksyapatyt to substancja stanowiąca główny składnik budulcowy szkliwa, a zatem jego obecność w paście pomaga uzupełniać wszelkie mikroskopijnej wielkości pęknięcia i ubytki na powierzchni zębów. W ten sposób likwiduje przyczynę nadwrażliwości, wzmacnia szkliwo i zabezpiecza przed rozwojem próchnicy.

pasta do wrażliwych zębów Biorepair

BioRepair - Preparat zmniejszający nadwrażliwość zębów i regenerujący szkliwo, to środek z cząsteczkami MicroRepair, przeznaczony dla osób, które cierpią na nadwrażliwość wywołaną przez różnorodne przyczyny:

  • w przypadku recesji dziąseł i odsłonięcia kanalików zębowych połączonych bezpośrednio z nerwami;
  • erozję szkliwa spowodowaną spożywaniem np. kwaśnych posiłków;
  • bruksizm, czyli patologiczne i nadmierne zgrzytanie zębami;
  • po zabiegu profesjonalnego wybielania, które osłabia szkliwo;
  • aparaty ortodontyczne - stosowanie mocnych klejów do przytwierdzania elementów aparatu może powodować uszkodzenia szkliwa.

biorepair preparat na nadwrażliwość zębów

Preparat stosuje się wraz z silikonową nakładką do aplikowania środka na zęby. Po codziennym umyciu zębów, raz dziennie należy nałożyć porcję preparatu na wewnętrzną stronę nakładki i włożyć ją do ust na 2-3 minuty. Po tym czasie należy ją wyjąć i dokładnie wypłukać zęby. Już po kilku użyciach szkliwo zostaje wzmocnione, a dyskomfort wywołany odsłoniętymi kanalikami znacznie zmniejszony.

Blanx

Blanx Wrażliwe Zęby posiada w składzie hydroksyapatyt, fluorek sodu oraz chlorek potasu. Hydroksyapatyt odpowiada za zasklepianie kanalików zębowych oraz wzmacnianie struktury szkliwa, związek fluoru remineralizuje szkliwo oraz działa przeciwpróchniczo, natomiast chlorek potasu pomaga zmniejszać nieprzyjemne odczucia spowodowane odkrytymi kanalikami. Pasta przeznaczona jest do codziennego stosowania i bez ograniczenia czasowego.

blanx na nadwrażliwość zębów
SPLAT

SPLAT Biocalcium posiada w składzie hydroksyapatyt, którego zadaniem jest wzmacnianie szkliwa i zasklepianie odsłoniętych kanalików zębowych, naturalny wapń pozyskiwany ze skorupek kurzych jaj oraz proszek perłowy rozjaśniający optycznie szkliwo zębów.

pasta splat biocalcium

SPLAT White Plus ukierunkowana jest na usuwanie osadów po kawie, herbacie, winie i tytoniu. Zawiera również jony potasu, odpowiedzialne za zasklepianie kanalików.

splat white plus

SPLAT Maximum to kolejna pasta dla osób z nadwrażliwością. Produkt posiada w składzie nanohydroksyapatyt. Substancja ta lepiej i dokładniej uzupełnia mikroskopijnej wielkości ubytki i pęknięcia na powierzchni szkliwa, wzmacniając je. Dodatkowa zawartość jonów cynku ma działanie bakteriobójcze - w ten sposób zmniejszana jest szansa na rozwój stanów zapalnych dziąseł i likwidowana jest jedna z przyczyn nieświeżego oddechu.

splat maximum pasta

SPLAT Ultracomplex również jest skierowana do osób z problemami z wrażliwymi zębami, ale nie tylko. Hydroksyapatyt jest odpowiedzialny za zasklepianie odsłoniętych kanalików i wzmacnianie struktury szkliwa. Jony potasu również wpływają pozytywnie na zmniejszenie dyskomfortu wywołanego przez nadwrażliwość. Wyciąg z rumianku ma działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Taki zestaw składników pomoże utrzymać higienę całej jamy ustnej na odpowiednim poziomie.

pasta splat ultracomplex

Curaprox to szwajcarski producent różnorodnych produktów do higieny jamy ustnej. W jego ofercie znajdują się szczoteczki manualne i międzyzębowe, artykuły dla osób z aparatami ortodontycznymi czy protezami. Skupimy się tutaj na szczoteczkach manualnych. Szczoteczki Curaprox charakteryzują się włosiem z materiału, który nosi nazwę Curen. W przeciwieństwie do szczoteczek innych producentów, włosie z tego materiału nie zmienia właściwości pod wpływem wody i nie twardnieje. Zatem podczas mycia zębów włosie dopasowuje się kształtem do linii dziąseł i jeśli występują problemy z odsłoniętą zębiną, nie powoduje dalszego obniżania linii dziąseł. Dzięki temu szczoteczka jest delikatna dla narażonych obszarów i nie pogłębia istniejących już problemów.
W przypadku szczoteczek “twardszych” włosie również może dopasować się do kształtu zębów i dziąseł, ale potrzeba do tego większego nacisku, który absolutnie nie jest wskazany przy tego typu problemach. Sama zmiana szczoteczki do zębów na taką z miękkim włosiem, może mieć zbawienny wpływ na zmniejszone odczuwanie bólu i wstrzymanie rozwoju problemów z dziąsłami.

Szczoteczki Curaprox

Philips Sonicare Sensitive końcówki do szczoteczek sonicznych - ich miękkie włosie będzie łagodniejsze dla odsłoniętych kanalików, niż pozostałe końcówki. Taka miękka końcówka w połączeniu w trybem sensitive lub najmniejszym ustawionym natężeniem w rękojeści to doskonałe połączenie dla osób narażonych na odczuwanie bólu.

szczoteczka philips sonicare

Braun Oral-B Sensitive - Braun także przygotował końcówkę dla osób z nadwrażliwością zębów lub podrażnieniami dziąseł. Końcówka Oral-B Sensitive również posiada miękkie włosie, które czyści delikatniej, niż pozostałe końcówki do szczoteczek Brauna. Skorzystanie z trybu delikatnego również pomoże przy nadwrażliwości zębów.

koncówki Braun Oral-B

Technika mycia zębów

Stare porzekadło mówi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Nie możemy się z tym nie zgodzić. We wstępie tego tekstu wymienione zostały przyczyny obsuwania się linii dziąseł, które odkrywa kanaliki i wywołuje ból i dyskomfort. Wśród nich znalazła się nieodpowiednia technika mycia zębów. Często spotykamy się z opinią, że mocniejsze dociskanie pomaga dokładniej doczyścić zęby. Z kolei twardsze szczoteczki są w stanie dokładniej usuwać wszelkie resztki i osady. Otóż nic bardziej mylnego! To właśnie zbyt mocne dociskanie i zbyt twarde włosie szczoteczki często są przyczynami problemów z dziąsłami. Takie błędne podejście powoduje, że pojawia się recesja dziąseł - ich cofanie i obniżanie, odsłania się zębina wraz z kanalikami i zaczyna się odczuwanie bólu.
Drugą równie ważną kwestią są ruchy wykonywane podczas mycia zębów. Dawniej zalecane były ruchy okrężne na całej powierzchni zębów górnych i dolnych. Taki sposób czyszczenia miał lepiej usuwać osady i przebarwienia na powierzchni zębów. Okazało się jednak, że są one odpowiedzialne, razem z twardym włosiem i mocnym dociskaniem, za opisywane tutaj problemy z dziąsłami. Dlatego też stomatolodzy zalecają teraz szczotkowanie za pomocą wykonywania ruchów wymiatających, czyli kierowania włosia od dziąseł ku powierzchniom gryzącym i żującym. Taka technika nie powoduje problemów z dziąsłami i w połączeniu z miękką szczoteczką stanowi odpowiednie zabezpieczenie przed pojawieniem się problemów z dziąsłami i nadwrażliwością.

Document
IdoSell Shop - Prawdziwe Opinie Klientów
4.89 / 5.00 (152 opinii)
pixel
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel