Darmowa dostawa od 400,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Dlaczego czyszczenie języka jest równie ważne jak mycie zębów?

2019-10-28
Dlaczego czyszczenie języka jest równie ważne jak mycie zębów?
Jama ustna to nie tylko zęby i dziąsła, to także wewnętrzne części policzków, podniebienie i język. Warto pamiętać, że bakterie odpowiedzialne za odkładanie się kamienia nazębnego i próchnicę żyją nie tylko na zębach. Właśnie dlatego codzienne pielęgnacja jamy ustnej nie powinna ograniczać się wyłącznie do mycia zębów. Równie ważne jest czyszczenie języka czy płukanie ust specjalnymi płynami o właściwościach dezynfekujących.


Kiedy czyścić język?

Najlepiej robić to codziennie, przy okazji pozostałych zabiegów higienicznych, na przykład zaraz po szczotkowaniu zębów. Czyszczenie języka w zasadniczy sposób nie różni się od mycia zębów, należy jedynie robić to z wyczuciem, tak by się przypadkowo nie skaleczyć i nie podrażnić języka. W niektórych sytuacjach o język musimy zadbać jednak w bardziej szczególny sposób. Gdy na jego powierzchni zauważymy nieestetyczny biały nalot, zwykle jest on objawem stanu zapalnego, pleśniawki lub innego, znacznie poważniejszego schorzenia ogólnoustrojowego. W takiej sytuacji należy przez kilka dni dokładnie szczotkować nie tylko zęby, ale i język. Warto wówczas korzystać ze specjalnych skrobaczek i środków stomatologicznych o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym. W sprzedaży znaleźć można wiele past do zębów i płynów do płukania ust właśnie o takich właściwościach.


Jak czyścić język?

Podstawowym narzędziem do usuwania nalotu z powierzchni języka są klasyczne szczoteczki do zębów (płaska część główki w szczoteczce powinna być wykonana z elastycznego materiału z wypustkami) oraz specjalistyczne skrobaczki. Ten drugi rodzaj narzędzia jest bardziej efektywny i zapewnia największą skuteczność, jeśli chodzi o ilość bakterii i osadów, jaką może zebrać z powierzchni języka. Współcześnie dostępne skrobaczki do języka to sprzęt niezwykle tani i prosty w obsłudze. Urządzenie składa się z rączki i szerokiej główki pełniącej funkcję skrobaka i zbieraka. Profesjonalne modele tego typu narzędzi dentystycznych, takie jak Curaprox CTC 201, charakteryzują się anatomicznym kształtem, dzięki czemu pozwalają oczyścić niemal całą powierzchnię języka bez powodowania odruchu wymiotnego i odczuwalnego dyskomfortu.

Regularne czyszczenie języka przy pomocy skrobaczek lub zwykłych szczoteczek do zębów to sprawdzony sposób na poprawę higieny wewnątrz jamy ustnej, na utrzymywanie w dobrej kondycji nie tylko zębów czy dziąseł, ale i języka. Warto pamiętać, że usuwając bakterię z innych części jamy ustnej niż zęby, redukujemy ryzyko próchnicy, stanów zapalnych dziąseł oraz innych chorób wywoływanych przez bakterię mieszkające w naszych ustach.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 2130 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-05
Wszystko w porządku
2024-03-04
szybko i sprawnie z informacją na każdym etapie zamówienia
pixel