Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co to jest szczoteczka soniczna?

2019-06-11
Co to jest szczoteczka soniczna?

Dzisiejszy wpis ma na celu przybliżyć zagadnienie szczoteczek sonicznych. Przedstawimy odpowiedź na postawione w tytule pytanie: co to jest szczoteczka soniczna? Rozwiejemy również wątpliwości dotyczące sposobu jej działania. Przedstawimy najpopularniejszych producentów i doradzimy jaką szczoteczkę wybrać, aby cieszyć się z jak najlepszego zakupu.

Jakie są rodzaje szczoteczek elektrycznych?

Przede wszystkim należy podkreślić, że szczoteczki soniczne to jeden z rodzajów szczoteczek elektrycznych. Nie jest to w pełni odrębna kategoria produktów do higieny jamy ustnej. Wśród szczoteczek elektrycznych mamy szczoteczki rotacyjne (obrotowe) i rotacyjno-pulsacyjne, czyli modele oferowane przez Oral-B. Następne są szczoteczki soniczne i to o nich jest ten poradnik. Zaraz obok szczoteczek sonicznych znajdują się szczoteczki ultradźwiękowe. To dość specyficzne szczoteczki zalecane dla węższego grona użytkowników z problemami z dziąsłami. Najpopularniejszym przedstawicielem takich szczoteczek są produkty Megasonex.

Jak działają szczoteczki soniczne?

Szczoteczki tego typu opierają swoje działanie na technologii sonicznej, czyli technologii fal dźwiękowych. Fale dźwiękowe emitowane przez pracujące włosie rozbijają łańcuchy bakterii. Mają zasięg do 4 milimetrów od końca włosia. Dzięki temu docieramy podczas szczotkowania do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Nawet takich, do których nigdy wcześniej nie byliśmy w stanie dotrzeć szczoteczką manualną lub rotacyjną. Te dwa rodzaje szczoteczek myją zęby i trudno dostępne miejsca jedynie tam, gdzie dotrze włosie.

Aby daną szczoteczkę można było nazwać soniczną, musi ona spełnić kilka warunków. Przede wszystkim szczoteczka musi pracować z częstotliwością minimum 260 Hz (czyli 260 ruchów na sekundę). Dodatkowo musi wykonywać ruch wymiatający, który znacznie różni się od sposobu pracy włosia w końcówkach rotacyjnych. Tych ruchów jest od około 20 tysięcy do 96 tysięcy na minutę.

W tym miejscu trzeba jednak rozróżnić, czym jest ruch soniczny, a czym są drgania. Trzeba dokonać takiego podziału ze względu na rozbieżność informacji. Na pudełkach szczoteczek sonicznych Philips Sonicare mamy informację o 31000 ruchów. Z kolei we wszystkich nowszych materiałach informacyjnych mamy podane 62000 drgań. Dla osoby, która spotyka się ze szczoteczkami pierwszy raz, może to być problem.

Drgania soniczne to jest nic innego jak odmienny sposób liczenia szybkości pracy szczoteczki. Ich wartość odpowiada dwukrotnej ilości ruchów sonicznych. Stąd też szczoteczki Alfa Sonic Power Control czy Seysso mają po 96000 drgań na minutę. Dlaczego tak się dzieje? Tak duże wartości są wynikiem marketingowej walki producentów o to, aby posiadać jak najszybszą szczoteczkę soniczną na rynku. Podobnie mamy z ilością megapikseli w aparatach fotograficznych. Obecnie wiadomo już, że więcej nie znaczy lepiej ─ i tak też jest w przypadku szczoteczek sonicznych.

Co to jest dynamiczna akcja czyszcząca?

Dynamiczna akcja czyszczącaSzczoteczki soniczne skupiają swoje działanie na falach dźwiękowych. Duża ilość ruchów czyszczących to również spore ułatwienie w czyszczeniu zębów. Z połączenia fal dźwiękowych oraz ruchów wymiatających powstaje ciekawe zjawisko. Nazywamy je dynamicznym przepływem cieczy albo dynamiczną akcją czyszczącą czy też efektem kawitacji.
Nazw na ten efekt jest wiele i jak widać, trochę się różnią. Jednak tak naprawdę mowa wszędzie o tym samym zjawisku i sposobie czyszczenia. Mieszanina śliny, pasty do zębów oraz wody w jamie ustnej jest przeciskana przez przestrzenie między zębami. Dzięki swojej prędkości wspomniana mieszanina dokładnie przemywa te zakamarki i usuwa wcześniej rozbite łańcuchy bakterii. Dodatkowo pasta do zębów dociera do miejsc, do których nigdy wcześniej nie miała szans dotrzeć.
Tak naprawdę to było największą nowinką, jaką wprowadziły szczoteczki soniczne. Nie były to duża ilość ruchów czyszczących oraz specjalne końcówki do czyszczenia zębów, ale wspomniany efekt dynamicznego przepływu cieczy.

Która szczoteczka soniczna jest najlepsza?

Już wiemy, co wyróżnia szczoteczki soniczne, które są dostępne w naszym sklepie. Nasuwa się więc jedno pytanie. Która szczoteczka jest najlepsza? Jedyna poprawna odpowiedź w tej kwestii brzmi: to zależy. Tak naprawę wychodzimy z założenia, że nie ma na rynku szczoteczki idealnej. Jest tylko szczoteczka, która najlepiej spełnia Twoje potrzeby. Inna szczoteczka będzie odpowiednia dla Ciebie, a zupełnie inna dla mnie.

Jak zatem wybrać tą najbardziej odpowiednią? Przede wszystkim przed zakupem trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Podstawowe pytanie dotyczy tego, kto będzie używał szczoteczki? Czy będzie to osoba dorosła, czy może dziecko, a może cała rodzina? Czyli ile osób i w jakim wieku będzie jej na co dzień używać. W przypadku dzieci jest to bardzo istotne. Jeżeli pociecha ma około 7 lat, to zaproponujemy oddzielną i delikatniejszą szczoteczkę dla dzieci. Jeżeli będzie dziecko w wieku 10 lat i powyżej, bez obaw możemy wybrać model szczoteczki dla dorosłych. W ten sposób cała rodzina może korzystać z jednej rękojeści.

Kolejne pytanie jest bardziej intymne i brzmi: czy masz jakiś problem z zębami? Być może ty na szczęście ich nie masz. A może osoba, dla której mamy dobrać szczoteczkę skarżyła się kiedyś na nadwrażliwość zębów podczas picia/jedzenia czegoś zimnego lub kwaśnego? Ewentualnie może ma problem z krwawiącymi dziąsłami podczas mycia zębów? Jeżeli jest to małe i sporadyczne krwawienie, tak naprawdę wystarczy zmienić technikę szczotkowania. Należy po prostu dociskać szczoteczkę do zębów delikatniej. Jeżeli jest jednak to większy i poważniejszy problem, to radzimy skonsultować się z dentystą. W ten sposób można jednoznacznie ustalić, co jest przyczyną takiego stanu. Nie mniej jednak szczoteczki soniczne są w stanie poradzić sobie z lekkimi problemami. Posiadają odpowiednie tryby pracy: delikatny albo masujący dziąsła i poprawiający w ten sposób ich ukrwienie. Przy wykorzystaniu odpowiednio dobranej pasty do zębów można znacznie zminimalizować lub usunąć problemy, które powstają w jamie ustnej.

Skoro mamy za sobą te jakże skomplikowane pytania, możemy przejść do konkretów. Za punkt wyjścia posłużą nam szczoteczki soniczne Philips Sonicare. Jest to marka z największą liczbą modeli i zestawów na rynku sonicznych szczoteczek do zębów.

Charakterystyczny dla Philipsa jest fakt, że wszystkie jego szczoteczki mają dokładnie tę samą technologię czyszczenia. Nieważne więc czy płacisz 200, czy 800 zł. Na podstawowym trybie pracy, z założoną tą samą końcówką, szczoteczki będą myć dokładnie tak samo. Oznacza to, że jeżeli wybierzesz EasyCleana za około 200 zł z jednym, podstawowym trybem pracy i z końcówką ProResults, to będziesz myć zęby dokładnie tak samo, jak najdroższy w ofercie Philipsa DiamondClean (z założoną taką samą końcówką i przy włączonym tym samym trybie pracy). Podstawowy tryb pracy znajduje się w każdym modelu szczoteczek Sonicare, co ułatwia porównanie jakości czyszczenia.

Co w takim razie sprawia, że szczoteczki z serii DiamondClean kosztują nawet 800 złotych? Wpływ na cenę mają przede wszystkim ilość trybów pracy. Sonicare EasyClean oferuje tylko podstawowy tryb do codziennego czyszczenia, natomiast DiamondClean posiada 5 zróżnicowanych trybów pracy. Duży wpływ mają również elementy dodatkowe zestawu. W skład takiego zestawu mogą wchodzić dodatkowe końcówki wymienne, ale też bardziej wyrafinowane akcesoria jak etui podróżne z możliwością ładowania przez port USB oraz szklanka ładująca.

Jaki płynie z tego wniosek? W przypadku szczoteczek Philips Sonicare dopłaca się za dodatkowe tryby czyszczące oraz dodatkowe akcesoria. W związku z tym trzeba sobie odpowiedzieć na jedno bardzo ważne pytanie. Czy będę z tego wszystkiego korzystać? Jeśli nie, to zakup tak drogiego modelu nie ma sensu. Chyba że ktoś wybierze szczoteczkę DiamondClean ze względu na walory wizualne.

Inni producenci szczoteczek sonicznych przygotowali swoją ofertę w odmienny sposób. Jeżeli trochę dołożymy i zapłacimy więcej, to otrzymamy szczoteczkę szybszą, z większa ilością ruchów czyszczących. Dobrym przykładem jest tu marka Seysso, gdzie podstawowy model tego producenta porusza się z prędkością maksymalnie 86000 drgań na minutę. Z kolei najwyższe modele poruszają się z prędkością do nawet 96000 drgań na minutę. Oferują również większą liczbę trybów pracy i dodatkowych akcesoriów w zestawie.

Jak wybrać szczoteczkę soniczną?

Szczoteczka soniczna z możliwością zmiany natężenia pracyWspomnieliśmy już, że przy wyborze odpowiedniej szczoteczki sonicznej do zębów ważne jest czy mają z niej korzystać również dzieci. W przypadku osób dorosłych, które mieszkają bez dzieci, sprawa jest prostsza. Przed zakupem należy zastanowić się, czego oczekujemy od szczoteczki. Trzeba wziąć pod uwagę ewentualne problemy w jamie ustnej i jakie tryby pracy powinna posiadać odpowiednia szczoteczka.

Jeżeli chcemy w miarę szybko wybielić zęby, należy szukać szczoteczki z wybielającym trybem pracy. Jeżeli mamy problem z dziąsłami, to wskazana będzie szczoteczka z trybem delikatnym, masującym lub też gum care (służący do ochrony dziąseł). Jeżeli występuje nadwrażliwość zębów, to odpowiedni będzie tryb pracy sensitive.

Warto w tym miejscu wspomnieć o możliwości regulacji natężenia pracy szczoteczki. Taką funkcję posiada Philips Sonicare w swoich modelach HeathyWhite+ oraz FlexCare Platinium. Również szczoteczka soniczna Alfa Sonic oferuje możliwość wyboru natężenia czyszczenia. We wspomnianych szczoteczkach Philipsa dla każdego trybu pracy możemy ustawić 3 poziomy natężenia prac. Natomiast w szczoteczce Alfa Sonic można skorzystać ze specjalnego trybu DIY (Do It Yourself – zrób to sam). Ten tryb umożliwia samodzielne ustawienie ilości drgań sonicznych od 22 tys. na minutę do 96 tys. na minutę. To świetna sprawa w przypadku pojawienia się nagłych problemów w jamie ustnej, np. podrażnień dziąseł.

Jeżeli ze szczoteczki mają korzystać również dzieci powyżej 10 roku życia, to można pomyśleć o szczoteczce dedykowanej dla dorosłych. Najlepsze będą modele z trybem delikatnym lub możliwością regulacji natężenia pracy. Oczywiście należy dokupić wtedy końcówki przeznaczone dla dzieci. Posiadają one miękkie włosie, główkę pokrytą gumą i zabezpieczają przed przypadkowym dotknięciem zębów drugą stroną końcówki. Może to wywoływać nieprzyjemne odczucia i zniechęcić dziecko do korzystania ze szczoteczki. Można też wziąć pod uwagę "dorosłą" końcówkę z miękkim włosiem.

Szklanka wraz z podstawą do bezprzewodowowego ładowania szczoteczki sonicznej DiamondCleanJakie są akcesoria do szczoteczek sonicznych?

Producenci szczoteczek oferują wiele rozmaitych dodatków do swoich szczoteczek. Jeżeli często podróżujesz, to może przydać Ci się etui ochronne. Zazwyczaj bywa tak, że etui zawarte w zestawie ze szczoteczką jest najlepiej dopasowane do konkretnego modelu rękojeści. Choć tak naprawdę zawsze można dokupić pokrowiec markowy. W takim wypadku należy jeszcze sprawdzić, czy etui na pewno pasuje do tego konkretnego modelu, z którego na co dzień korzystasz. Ewentualnie można rozważyć wybór etui uniwersalnego, przeznaczonego do większości szczoteczek na rynku.

Z dodatkowych akcesoriów warto wspomnieć również o szklance ładującej do szczoteczek DiamondClean. Taka szklanka wygląda niesamowicie i stanowi niecodzienną ozdobę każdej łazienki. Należy jednak zwrócić na nią szczególną ostrożność, ponieważ dostępność nowych szklanek jest bardzo ograniczona lub nawet zerowa. Warto wspomnieć o dezynfektorze (sanitazerze), czyli urządzeniu do dezynfekcji końcówek promieniami UV (ultrafioletowymi). Dzięki sanitazerowi jesteśmy w stanie zlikwidować do 99% bakterii przebywających na główce końcówki wymiennej. Promienie UV zlikwidują te szczepy bakterii, które są na nie podatne. Jednak sam fakt mniejszej liczby bakterii na włosiu ma pozytywny wpływ dla zdrowia jamy ustnej.

Czy liczba końcówek wymiennych ma znaczenie?

Liczba końcówek dołączonych do zestawu nie zawsze ma znaczenie. Powodem jest potrzeba wymiany końcówek na nowe co około 3 miesiące. Po 3 miesiącach od zakupu szczoteczki i tak trzeba wymienić końcówkę. Może się okazać, że ta z zestawu nie odpowiada i chcemy spróbować innej, np. z miękkim włosiem. Jeżeli jednak jest Ci wszystko jedno, z jakiej końcówki korzystasz, to Alfa Sonic posiada w zestawie aż 4 końcówki wymienne dołączone do szczoteczki. Daje to rok mycia zębów przy jednym użytkowniku szczoteczki.

Czy szybsza szczoteczka soniczna jest lepsza?

I tak, i nie. Tak jak z pytaniem o najlepszą szczoteczkę, tak i tutaj nie ma prostej odpowiedzi na pytanie. Więcej ruchów wymiatających to więcej czyszczenia mechanicznego, które usuwa z powierzchni zębów przebarwienia i naloty. Z drugiej strony jest to większe prawdopodobieństwo starcia szkliwa przy złej technice szczotkowania i twardej końcówce. Dlatego tak ważny jest dobór końcówek wymiennych o odpowiedniej twardości. Dlatego też sugerujemy zazwyczaj miękkie końcówki i ograniczenie mocnego dociskania szczoteczki do zębów.

Jak działają serwisy szczoteczek sonicznych?

Ostatnia chyba kwestia, na którą warto spojrzeć przy wyborze szczoteczki, to serwis. Wszyscy producenci oferują 2 lata gwarancji. W przypadku Philipsa jest to gwarancja 2-letnia o zasięgu międzynarodowym. Pozwala to zareklamować szczoteczkę poza granicami naszego kraju (w państwach, w których istnieje oficjalne przedstawicielstwo firmy Philips).

Najszybsze usługi serwisowe oferuje firma Philips ze względu na fakt, że serwisy tego producenta znajdują się w każdym większym mieście. Jeżeli dany serwis ma rękojeść na stanie magazynowym, to po złożeniu reklamacji osobiście, klient jest w stanie otrzymać wymieniony sprzęt praktycznie „od ręki”. Dzięki czemu nie mamy żadnych przestojów w skutecznym myciu zębów. W przypadku innych marek procedura reklamacyjna jest niestety nieco inna. Klient jest zobowiązany do wysyłki produktu do sklepu, w którym dokonał zakupu albo bezpośrednio do serwisu producenta lub dystrybutora. Procedury zajmują jakiś czas i klient jest pozbawiony z ciągłego korzystania ze swojej szczoteczki. Aczkolwiek nigdy nie spotkaliśmy się z sytuacją, aby wystąpił jakikolwiek problem z uznaniem reklamacji.

Wiadomo, że taki tekst nie jest w stanie wyczerpać tematu w 100%. Ale nie oszukujmy się – kto chciałby ślęczeć nad bardzo długimi tekstami? Dziękujemy za zapoznanie się z powyższym poradnikiem. Jeśli macie jakieś pytania – piszcie lub dzwońcie, a my postaramy się rozwiać wątpliwości dotyczące wyboru odpowiedniej szczoteczki sonicznej do zębów.

Warto również zapoznać się z naszym rankingiem szczoteczek sonicznych. To spis najciekawszych naszym zdaniem modeli szczoteczek, które wykorzystują technologię soniczną do czyszczenia zębów.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 1489 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2020-06-21
Szybko, sprawnie, zgodnie z zamówieniem. Polecam.
2020-06-25
Polecam
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel